Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu?

Storczyki zachwycają nas kolorowymi kwiatami, stając się wyjątkową ozdobą mieszkania. Jeśli odpowiednio zadbamy o nasze rośliny doniczkowe, będą mogły kwitnąć nawet dwa lub trzy razy w roku! By tak się stało, orchidee musimy uważnie pielęgnować również wtedy, gdy przekwitają. Wymagają bowiem kilku drobnych zabiegów, których znaczenia nie należy lekceważyć. Podpowiadamy, co zrobić, gdy storczyk przekwitnie.

Jak dbać o storczyka, gdy przekwitnie?
Jak dbać o storczyka, gdy przekwitnie?123RF/PICSEL

Czy uprawa storczyków jest trudna?

Choć są bardzo efektowne, ich cena nie jest zbyt wygórowana i często stają się idealną propozycją na drobny upominek dla bliskiej osoby, do storczyków przylgnęła łatka roślin kapryśnych i kłopotliwych w uprawie. Jest to dość niesprawiedliwa opinia.

Co prawda mają swoje specyficzne wymagania, jednak jeśli zaznajomimy się z podstawami pielęgnacji orchidei, odwdzięczy się ona naprawdę spektakularnym kwitnieniem. Skupimy się przede wszystkim na odmianie Phalaenopsis, która najczęściej gości w naszych mieszkaniach.

Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY

Co zrobić z przekwitniętym storczykiem?

Wielu amatorów roślin w takiej sytuacji po prostu zostawia roślinę w spokoju. Mimo że storczyk potrzebuje odpoczynku, wymaga też od nas pewnej uwagi. Czujna obserwacja i pielęgnacja sprawią, że roślina odżyje na nowo i zostanie zmobilizowana do ponownego kwitnięcia. Z całą pewnością nie można jej ignorować ani spisywać na straty.

Trzymaj się podstawowych zasad pielęgnacji, a storczyk będzie bujnie kwitnąć w kolejnych sezonach
Trzymaj się podstawowych zasad pielęgnacji, a storczyk będzie bujnie kwitnąć w kolejnych sezonach123RF/PICSEL

Przede wszystkim skupić się trzeba na pędzie kwiatowym storczyka. Niecierpliwi amatorzy domowej roślinności często obcinają go tuż po tym, gdy znikną kwiaty. To poważny błąd! Jeśli nadal jest zielony i jędrny, istnieje szansa, że dojdzie do zawiązania pąków i ponownego kwitnienia. Gdy jednak żółknie i usycha, jest to jednoznaczny sygnał, że pęd należy obciąć tuż nad liśćmi.

Dlaczego storczyki nie kwitną? Daj im trochę wolnego!

Na nas widok kolorowych kwiatów może działać kojąco, lecz dla rośliny jest to bardzo męczące. Nie należy więc spodziewać się szybkiej powtórki, a regeneracja storczyka może potrwać nawet kilka miesięcy. Jak mu w tym pomóc?

  • Po przycięciu kwiatowego pędu należy ograniczyć podlewanie i przenieść doniczkę ze storczykiem w chłodniejsze miejsce z rozproszonym światłem. Najlepiej, jeśli temperatura w pomieszczeniu będzie mieścić się w przedziale od 16 do 20°C.
  • Należy uważać, by storczyk nie przemarzł! Nie można więc stawiać go w miejscu, w którym byłby narażony na przeciągi. Nawet rozszczelnianie okna, w którego sąsiedztwie stoi, w zimne dni mogłoby być dla niego zabójcze.
  • Kiedy storczyk przechodzi w stan spoczynku, całkowicie rezygnujemy z podlewania przez dwa lub trzy tygodnie. Wracamy do tego stopniowo, dostarczając wodę nie częściej niż raz na dziesięć dni.
  • Nawożenie orchidei w okresie spoczynku jest zakazane! Do zasilania rośliny składnikami pokarmowymi możemy wrócić dopiero w momencie, gdy pojawią się młode listki. To znak, że okres wegetacji rozpoczął się na nowo. Wtedy też możemy zwiększyć częstotliwość podlewania.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas