Jak dbać o trawnik jesienią?

Warto wiedzieć, że to, jak trawnik wygląda wiosną i latem, w dużej mierze uzależnione jest od jesiennej pielęgnacji. Odpowiednie zabiegi nie tylko zabezpieczą murawę przed mrozami i chorobami, ale sprawią też, że już wczesną wiosną będzie bujna i intensywnie zielona. Czy jesienią powinno się nawozić i kosić trawnik? Jak uchronić go przed inwazją kretów i chorobami grzybowymi? Poznaj sprawdzone triki i zasady, dzięki którym zapomnisz o ubytkach i wysuszonej trawie.

Jak dbać o trawnik jesienią?
Jak dbać o trawnik jesienią? ©123RF/PICSEL

Nawożenie trawnika jesienią

Nawożenie trawnika
©123RF/PICSEL

Odpowiednie nawożenie zabezpieczy trawnik przed wysokimi mrozami czy nadmiernym wysuszeniem w przypadku braku opadów śniegu lub deszczu. Sprawi też, że trawa już od początku wiosny będzie gęsta i soczyście zielona. Kluczowy jest jednak rodzaj nawozów. Od września unikać należy preparatów z azotem, które pobudzają rośliny do wzrostu i jeszcze bardziej osłabiają je zimą. Najlepsze będą nawozy na bazie fosforu i potasu – stymulują rozrastanie się korzeni, przez co wzmacniają odporność na mróz i suszę. Ostatnie nawożenie najlepiej wykonać najpóźniej na koniec września.

Rewelacyjnym trikiem na bujny i zielony trawnik jest jednak nawożenie go obornikiem. Zabieg ten wystarczy wykonać raz na 3-4 lata (przez pierwszy rok od nawożenia nie trzeba już stosować innych nawozów). Kluczowy jest czas – cienką warstwę obornika (np. granulowanego, który dostępny jest w sklepach ogrodniczych) należy rozsypać na murawie dopiero gdy jest ona lekko przymarznięta. Dzięki temu składniki odżywcze zaczną się uwalniać do gleby na zakończenie zimy.

Koszenie trawnika jesienią

Koszenie trawnika
©123RF/PICSEL

Równie istotne jest regularne koszenie trawnika jesienią – aż do pierwszych przymrozków. Zabieg ten wystarczy wykonywać średnio raz na dwa tygodnie. Kluczowe jest jednak tzw. ostatnie koszenie przed zimą. Źdźbła trawy należy skrócić na wysokość 3-4 cm. Zbyt wysoka trawa będzie bardziej podatna na choroby grzybowe, a zbyt krótka na nadmierne wysychanie i przemarzanie. Ostatnie koszenie najlepiej zostawić na koniec października lub początek listopada (w zależności od warunków pogodowych).

Usuwanie liści z trawnika

Dla dobrej kondycji trawnika ważne jest także regularne zagrabianie liści. Przede wszystkim nie powinno się ich pozostawiać na murawie na zimę – zwiększają wilgoć, zmniejszają dostęp powietrza i przyczyniają się do gnicia trawy. Liście najlepiej zbierać za pomocą grabi z szeroko rozstawionymi zębami z miękkiej stali.

Zabezpieczenie trawnika przed mchem

Pozbądź się kretów
©123RF/PICSEL

Mech na trawniku to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Przyczyną może być nieprawidłowe pH gleby (optymalne to 6,0-7,0). Jeśli jest niższe, warto wykonać zabieg wapnowania – najlepszy czas to październik. Wystarczy użyć nawozu wapniowo-węglanowego.

Zabezpieczenie trawnika przed kretami

Nadchodząca jesień nie powinna uśpić naszej czujności – krety są najbardziej aktywne pod koniec października, a następnie wiosną, gdy pod ziemią pojawiają się larwy owadów. Pod koniec jesieni te niepozorne ssaki przygotowują się do zimy, warto więc odstraszyć je od naszej działki. W ten sposób uchronimy się przed plagą kretowisk wiosną. W wylotach korytarzy można umieścić gałązki żywotnika, zgniecione ząbki czosnku czy ludzkie włosy – to zapachy, które skutecznie odstraszają szkodniki. Innym sposobem jest umieszczenie w kretowiskach metalowych prętów, do których przytwierdzamy kilka puszek po napojach. Dźwięki i drgania wywołane przez wiatr zmuszą krety do przeniesienia się w inne miejsce.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas