Jak dbać o trawnik we wrześniu?
Jesienna pielęgnacja trawnika nie należy do skomplikowanych zadań, jednak istnieją czynności, które trzeba wykonać, by zadbać o jego estetyczny wygląd i przygotować do zimy. Wrzesień to czas szczególny. Z jednej strony zabiegi pielęgnacyjne sprowadzają się do tych samych manewrów, które stosujemy regularnie od wiosny. Z drugiej wyróżnia się czynności typowo jesienne, które wykonać należy właśnie teraz. Dowiedz się, jak dbać o trawnik, by niczego nie przeoczyć.
Koszenie trawnika jesienią
Każdy właściciel ogrodu zdaje sobie sprawę z konieczności regularnego koszenia trawnika. To kwestia zarówno estetyczna, jak i sposób na zadbanie o jego dobrą kondycję. Warto jednak przypomnieć, że we wrześniu wieczorne i poranne temperatury są zdecydowanie niższe, a z samego rana na trawie utrzymuje się rosa. Z tego względu koszenia trawy nie należy przeprowadzać bardzo wcześnie. Lepiej wstrzymać się z tym do południa lub godzin popołudniowych.
Koszenie wilgotnej trawy nie tylko jest niebezpieczne i szkodliwe dla sprzętu, gdy korzystamy z kosiarki elektrycznej, ale też negatywnie wpływa na stan trawnika. Łatwo o nierówne przystrzyżenie źdźbeł. Do tego wilgotna trawa ze świeżymi nacięciami staje się bardziej podatna na choroby.
O tym pamiętaj: Nie należy bagatelizować wyrównywania krawędzi, zwłaszcza w miejscach, w których trawnik sąsiaduje z płotami, murkami czy ogrodowymi dekoracjami.
Nawadnianie trawnika we wrześniu
W tym miesiącu ryzyko związane z suszą jest niewielkie. Może się jednak zdarzyć, że wrzesień będzie jeszcze wyjątkowo ciepły i suchy, więc w takim przypadku nie należy dopuścić do niedoborów wody. Podobnie jak w miesiącach wiosennych i letnich, podlewanie powinno odbywać się w godzinach porannych, kiedy trawa nie jest narażona na intensywne działanie promieni słonecznych. Nie należy jednak robić tego zbyt obficie.
Jak nawozić trawnik jesienią?
Wrzesień to ostatni dzwonek na nawożenie trawnika. W przeciwieństwie do wiosennych preparatów jesienne nawozy powinny być bogate w fosfor i potas, nie azot. Służą one przede wszystkim wzmocnieniu i stanowią bardzo dobre przygotowanie do zimowych temperatur. Rośliny stają się bardziej odporne również na pleśń śniegową. W składzie jesiennego nawozu pożądanym składnikiem jest także żelazo, które hamuje rozwój mchu.
Dobrany właściwie do aktualnej pory roku nawóz najlepiej jest stosować na skoszony i suchy trawnik. Granulki należy rozsypać równomiernie na całej jego powierzchni, następnie obficie podlać.
Grabienie liści
We wrześniu liście zaczynają już powoli zmieniać kolory oraz opadać. Ich grabienie to jedna z najprostszych czynności w ogrodzie, jednak nie można bagatelizować jej znaczenia. Należy robić to regularnie, by nie dopuścić do zalegania na trawniku gnijących liści. Nie tylko ograniczają dostęp światła do źdźbeł, ale też mogą być przyczyną wystąpienia poważnych chorób, które zrujnują nasze wysiłki w dbaniu o trawnik.
Warto jednak pamiętać, że uprzątnięte liście mogą posłużyć do stworzenia kompostu. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku roślin ozdobnych i bylin okrywowych. Liście przydadzą się do ściółkowania rabat i grządek warzywnych.
To cię zainteresuje: Krzewinka hebe: Roślina zimozielona do ogrodu i doniczki
Co na chwasty jesienią?
Choć przyroda powoli zbliża się do snu zimowego, chwasty rosną w najlepsze i nadal mogą pojawiać się na naszym trawniku. Kilka dni po koszeniu warto zastosować oprysk herbicydami na rośliny dwuliścienne, które pomagają w walce z najczęściej występującymi intruzami: mniszkiem lekarskim, babką zwyczajną, babką lancetowatą, jaskrem polnym i rozłogowym, stokrotką oraz koniczyną. By oprysk przyniósł pożądane rezultaty, stosować go można na trawniku co najmniej jednorocznym. Wstrzymaj się z tym zabiegiem, jeśli trawnik był zakładany w mijającym sezonie.
Aeracja trawnika
Oto kolejny wrześniowy zabieg, który pomoże przetrwać trawnikowi zimę w dobrym stanie. Aeracja to nic innego jak rozluźnienie gleby, dzięki któremu system korzeniowy zyskuje łatwiejszy dostęp do tlenu. Podczas tej czynności usuwane są także filc i mech, które są jedną z najczęstszych przyczyn występowania chorób grzybowych trawy.
Jak przeprowadzić aerację trawnika? W ogrodach o niewielkiej powierzchni wystarczą do tego najzwyklejsze widły ogrodowe, którymi należy nakłuwać darń w równych odległościach. Zapaleni ogrodnicy powinny zaopatrzyć się w bardziej fachowe narzędzia, np. specjalistyczny walec z kolcami lub aerator.
Wapno na trawnik
Wapnowanie przynosi bardzo dobre efekty, lecz nie należy się z nim spieszyć. O przygotowaniu trawnika do zimy i wszystkich niezbędnych zabiegach warto jednak pomyśleć z wyprzedzeniem. Kiedy wapnować trawnik? Koniec września to najwcześniejszy termin, lecz poleca się odczekać z tym nawet do października lub początku listopada (w zależności od warunków atmosferycznych). Wspominamy o tym nieco wcześniej, ponieważ wapń ma bardzo dobry wpływ na podłoże, regulując jego odczyn i niwelując nadmierne zakwaszenie. Wapnowanie wpływa na utrzymanie optymalnego pH gleby pod kątem rozwoju trawnika, więc każdy ogrodnik powinien mieć to jesienią na uwadze.