Jak kupować nowalijki?
Młode warzywa i owoce dostępne w sklepach zimą i wczesną wiosną pochodzą zazwyczaj z importu, a w kraju swego pochodzenia często są hodowane w uprawach hydroponicznych (tzn. bez ziemi, w podłożu z żelu).
Są podlewane specjalną odżywką, która wprawdzie zapewnia szybki wzrost, jednak tak uzyskane warzywa i owoce są wodniste w smaku, nie mają też zbyt wielu wartości odżywczych. Lepiej więc poczekać na nowalijki krajowe, uprawiane w sposób tradycyjny, dostępne już niebawem. Ale jak je odróżnić od sprowadzanych z zagranicy?
Rzodkiewka
Powinna mieć zielone liście. Jeśli są żółtawe, to znaczy, że rośliny zostały "przenawożone", żeby szybciej rosły. Korzeń musi być twardy - jeśli jest sprężysty, ma środku dziurki (efekt zbyt szybkiego wzrostu).
Botwina
Wybieraj taką, która ma korzeń wyraźnie zgrubiały, tworzący kulkę - nawet bardzo małą. Jeśli korzeń jest cienki i ma kształt podobny do marchewki, roślina była "pędzona" i wyrosła na sztucznym podłożu.
Ziemniaki
Nawet jeśli są myte, w szczelinach skórki powinny mieć trochę niespłukanej ziemi. Idealnie czysta skórka mówi nam, że nie miały z nią kontaktu.
Marchewka
Jest zazwyczaj sprzedawana z nacią. Trzeba rozchylić liście i spojrzeć w miejsce, z którego wyrastają. Jeśli nie ma tam bodaj niewielkich zanieczyszczeń - nie rosły w ziemi.
Dymka i szczypiorek
Jeśli szczypior jest bardzo jasny, a po naciśnięciu cebula łatwo się rozwarstwia - były "pędzone". Gruntowe mają intensywnie zielony szczypior, a cebule bardziej spoiste.
Truskawki
Bardzo duże, jednakowej wielkości, o lśniącej skórce, jednolicie czerwone i idealnie czyste zazwyczaj pochodzą z importu. Natomiast jeśli są niejednakowe, pośród dojrzałych trafiają się małe i zielone, a na owocach widać drobinki ziemi - to truskawki polskie, uprawiane tradycyjną metodą