Jak oczyścić powietrze w zimie?

Prasowe doniesienia na temat jakości powietrza nie napawają optymizmem, ponieważ największe miasta w Polsce górują w czołówce tych najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Niestety, mieszkańcy mniejszych miejscowości w okresie grzewczym powinni również mieć się na baczności, bo i tam strach oddychać bezpiecznie pełną piersią. Oczywiście, kiedy pojawia się smog, zanieczyszczone staje się również powietrze w pomieszczeniach, które jest groźne nie tylko dla astmatyków, ale również dla osób cierpiących z powodu chorób układu krążenia, starszych i dzieci. Na szczęście, istnieją metody, które pozwalają poprawić jego jakość. Sprawdźmy, jak oczyścić powietrze w zimie.

Smog to jeden z problemów, z którym boryka się większość mieszkańców Polski
Smog to jeden z problemów, z którym boryka się większość mieszkańców Polski123RF/PICSEL

Wietrzenie pomieszczeń

Wydaje się to pomysłem absurdalnym, ale paradoksalnie wietrzenie daje wymierne rezultaty. Ale zanim do tego przystąpimy, trzeba sprawdzić jakość powietrza na zewnątrz. Jeśli jest dobra, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przez kilka minut zrobić w domu przeciąg. Jednak trzeba pamiętać, aby wietrzenie nie trwało zbyt długo, ponieważ narażamy pokój czy mieszkanie na nadmierne wychłodzenie, co może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Jeśli jest taka możliwość, warto otworzyć okna z dwóch stron budynku, wtedy szybciej nastąpi całkowita wymiana powietrza.

Rośliny oczyszczające powietrze

Jeśli zależy nam na poprawie albo oczyszczeniu powietrza w zimie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić w domu kilka doniczek z roślinami. Część z nich doskonale filtruje powietrze oraz usuwa trujące substancje, nie tylko związane ze smogiem. Co warto mieć na uwadze? Lista roślin oczyszczających powietrze jest spora, ale nie może nam umknąć uwadze ponadczasowa paproć, pięknie prezentujący się skrzydłokwiat czy poczciwy bluszcz pospolity. Oczywiście, to tylko część z propozycji, ponieważ warto rozważyć również zakup sansewiery, epipremnum, zielistki, begonii, areki czy aloesu.

Oczyszczacze powietrza

Aloes to roślina, do której przylgnęła łatka tzw. naturalnego oczyszczacza powietrza
Aloes to roślina, do której przylgnęła łatka tzw. naturalnego oczyszczacza powietrza123RF/PICSEL

Niekiedy, gdy chcemy mieć pewność, że powietrze w mieszkaniu jest czyste, niezastąpione mogą być specjalne urządzenia. Oczyszczacze powietrza mają różne parametry i mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, jak na przykład jonizację, co tylko potęguje działanie oczyszczające. Niestety, minusem może być nie tylko cena, ale także ilość urządzeń, które trzeba kupić. Jeden oczyszczacz filtruje pomieszczenia o wielkości nie większej niż 20 metrów kwadratowych.

Nie tylko smog

Często złą jakość powietrza zrzucamy jedynie na obecność smogu na zewnątrz, ale to niejedyny powód, że w domu oddycha się nam źle. Tego powodem może być również... kurz! Jeśli chcemy oddychać w domu pełną piersią, to częste odkurzanie powinno wejść nam w krew. Oczywiście, nie powinno się wyłącznie ograniczać do zamiatania podłóg, ale także do czyszczenia każdej płaskiej powierzchni obecnej w domu. W ten sposób również ograniczymy ilość roztoczy - mikroorganizmów, które są przyczyną wielu alergii.

Zadbaj o zapach

Aromaterapia jest dobrym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu
Aromaterapia jest dobrym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu123RF/PICSEL

Chyba każdy chce, aby w domu przyjemnie pachniało! Jeśli chcemy oczyścić i poprawić jakość powietrza, warto zainwestować w akcesoria, które spełnią dobrze swoją rolę. Niestety, lepiej zrezygnować z aerozoli albo świec zapachowych, a zakupić kominek do aromaterapii i skorzystać z olejków eterycznych. Olejek herbaciany czy lawendowy nie tylko poprawiają jakość powietrza, ale także mają działanie dezynfekujące.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas