Reklama

Jak osłonić dom i mieszkanie przed słońcem

Choć tęsknimy za nim przez cały rok, latem słońce może być naprawdę dokuczliwe. Jak najprościej ochronić się przed jego ciepłem w domu, pytamy Małgorzatę Kalenik, architektkę.

Nadmiar słonecznych promieni powstrzymamy, montując na oknach rolety. Nie tylko zapewnią upragniony cień, ale też ukryją nas przed ciekawskimi spojrzeniami.

Zewnętrzne ochronią przed żarem


● Najskuteczniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są markizy zewnętrzne. Zatrzymują światło, odbijając promienie słońca tuż przed szybą. Dzięki temu nie tylko zapewniają cień, ale też nie dopuszczają do nagrzewania się wnętrza domu, pozwalając nam cieszyć się przyjemnym chłodem nawet w upalny dzień.

● Rolety zewnętrzne zapewniają całkowite zaciemnienie. Jeśli więc chcemy mieć w pokoju naturalne światło, a jednocześnie widok na zewnątrz, zamiast rolet wybierzmy zewnętrzne markizy lub markizolety (mają ruchomą, odchylaną belkę, dającą dostęp do parapetu).

Reklama

Mocowane do ramy idealne do kuchni

● Kuchenne okna często są otwierane lub uchylane, a roleta powinna nam to wygodnie umożliwiać, nawet gdy jest opuszczona. Dlatego do kuchni warto wybrać model montowany do ramy okna i zasłaniający tylko szybę, a nie całą ramę.

● Może to być roleta kasetowa lub rolkowa. Kaseta zapewnia zwiniętemu materiałowi ochronę przed brudem i kurzem – zwijana na zwykłej rolce szybciej się zabrudzi. Rolkowe są jednak tańsze – wersję montowaną przy pomocy dołączonej taśmy klejącej kupimy już za 20-30 zł.

● Nie bez znaczenia jest też rodzaj materiału. Do kuchni najlepiej wybrać poliester, który w razie potrzeby łatwo wyczyścimy wilgotną szmatką z odrobiną proszku czy płynu do naczyń.

Rzymskie będą ozdobą salonu

● Są najbardziej dekoracyjne, po podniesieniu tworzą malowniczy lambrekin, a opuszczone mogą zdobić pomieszczenie całym bogactwem materiałów, od delikatnych, przezroczystych tiuli, po przytulny, ciężki aksamit.

● Rolety rzymskie składają się z karnisza, do którego tkanina przyczepiona jest na rzep. Łatwo można je więc zdjąć z okna i oddać do czyszczenia lub uprać samodzielnie.

Zaciemniające najlepsze do sypialni

● Całkowicie blokują światło słoneczne oraz sztuczne (np. latarni w nocy). Pozwalają więc wyspać się tym, którzy nie muszą wstawać skoro świt albo lubią uciąć sobie drzemkę w środku dnia.

● Gwarantują całkowitą prywatność w sypialni – przy zapalonym wewnątrz świetle, z zewnątrz nie widać nawet zarysów sylwetek domowników.
Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: nadmiar | Dom | dom | zen | roleta | mieszkanie | Słońce | Phoenix Suns

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy