Jak pielęgnować ciemierniki na święta?

Ciemierniki to rośliny, które dopiero zyskują na popularności w naszej szerokości geograficznej. Czym się wyróżniają od innych gatunków? Przede wszystkim tym, że tolerują ujemne temperatury, a także kwitną wtedy, gdy inne są dawno w uśpieniu. Ze względu na to, że coraz częściej można ciemierniki nabyć w sklepach pod koniec jesieni, przylgnęła do nich nazwa: „róże Bożego Narodzenia”. Niestety, uprawa ciemierników nie zawsze należy do łatwych, więc warto poznać kilka wskazówek, aby były w pełnej krasie. Jak pielęgnować ciemierniki na święta? Czy mogą być one ozdobą ogrodów?

Ciemierniki to wyjątkowe kwiaty, dlatego często nazywane są "różami Bożego Narodzenia"
Ciemierniki to wyjątkowe kwiaty, dlatego często nazywane są "różami Bożego Narodzenia"123RF/PICSEL

Ciemiernik: Do doniczki czy ogrodu?

Ciemierniki, które należą do rodziny jaskrowatych, to ciekawe rośliny kwitnące w okresie zimowym. Dlatego, oprócz grudników, cyklamenów oraz poinsencji, często służą za ozdobę naszych domów zimą. Ciemierniki najlepiej czują się posadzone w ogrodzie, ponieważ tam mają idealne warunki do prawidłowego wzrostu. Jednak coraz częściej można je nabyć w donicach, gdzie ustawiane są wespół z innymi roślinami jako ozdoba świąteczna. Niestety, ich pielęgnacja zimą w domu nie jest łatwa, dlatego trzeba zapewnić im odpowiednie warunki.

Ciemierniki w ogrodzie

Wiadomo już, że ciemierniki najlepiej prezentują się zasadzone w ogrodzie. Z tego też względu, zaliczane są do tych z gatunku niewybrednych, ale żeby tak się stało, muszą mieć odpowiednie miejsce. Gdzie sadzić ciemierniki w ogrodzie? Najlepiej, aby to była część zaciszna i półcienista, a także osłonięta od wiatru. Sadzenie ciemierników warto dobrze zaplanować, ponieważ nie tylko nie lubią przesadzania, ale także naruszania ziemi w obrębie ich bryły korzeniowej, gdyż są bardzo delikatne. Jeśli spełnimy te warunki, ciemierniki będą rosły w jednym miejscu przez wiele lat - szacuje się, że zdobią ogród nawet przez dekadę. Należy również pamiętać o odpowiedniej glebie dla roślin: powinna być ona obojętna oraz bardzo żyzna i luźna.

Kiedy ciemierniki kwitną? W zasadzie pierwsze płatki pojawiają się pod koniec grudnia, czyli w okolicy Bożego Narodzenia. Czasami może zdarzyć się to szybciej, ale też później. Wszystko zależy od aury jesienią. Jeśli wtedy będzie względnie ciepło, a dni będą słoneczne, kwitnienie nastąpi wcześniej. W przeciwnym razie pierwsze kwiatostany pojawią się tuż po Nowym Roku.

Uprawa ciemierników w donicach

Kwiaty ciemierników mogą mieć różne kolory - wszystko zależy od ich odmiany
Kwiaty ciemierników mogą mieć różne kolory - wszystko zależy od ich odmiany123RF/PICSEL

Ciemierniki można uprawiać również w donicach, które zdobią nasze balkony i tarasy. Jednak coraz częściej można nabyć sadzonki w pełni rozkwitnięte i przeznaczone do ozdabiania naszych pomieszczeń. Niestety, takie ciemierniki trzeba otoczyć szczególną opieką. Przede wszystkim trzymać z dala od źródeł ciepła, ale równocześnie w jasnym miejscu, aby kwiaty prawidłowo się rozwijały. Ciemierniki potrzebują również niskich temperatur - idealna dla nich jest ta, która oscyluje wokół 15 stopni Celsjusza. Wyższa powoduje, że szybko marnieje.

Oczywiście, nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu naszej domowej ozdoby. Ciemierniki lubią wilgotne podłoże, jednak nadmiar wody to krótka droga do powstania chorób grzybiczych.

Co zrobić z przekwitniętym ciemiernikiem? Wystarczy usunąć martwe części rośliny i przenieść do chłodnego i jasnego pomieszczenia. Kiedy na zewnątrz ustąpią ujemne temperatury, można przenieść egzemplarz do swojego ogrodu.

Kiedy sadzić ciemierniki?

Ciemierniki najczęściej kwitną zimą, ale niektóre z nich puszczają pąki na wiosnę
Ciemierniki najczęściej kwitną zimą, ale niektóre z nich puszczają pąki na wiosnę123RF/PICSEL

Kiedy sadzić ciemierniki? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, ale, na szczęście, odpowiedź jest prosta. Praktycznie można to robić przez cały rok, ale jedynym warunkiem jest to, aby ziemia nie była przemarznięta. Warto pamiętać, aby podczas sadzenia ciemierników nie umieszczać ich zbyt głęboko, ponieważ to sprawi, że zakwitną dopiero po kilku latach.

Jak pielęgnować ciemierniki?

Pielęgnacja ciemierników w ogrodzie nie należy do najtrudniejszych. Jeśli zapewnimy im odpowiednie miejsce, to zimą odwdzięczą się obfitym kwitnieniem. Jednak jesienią warto przykryć ich korzenie ściółką, co zapewni im dobrą izolację przed parowaniem wody. Czy ciemierniki należy podlewać? Nieszczególnie - choć w czasie długotrwałej suszy mogą wymagać aplikacji wody. Jednak przed samym kwitnieniem, czyli późną jesienią, warto usuwać martwe i suche części ciemierników. To pobudzi ich kwitnienie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas