Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską? Efektowna roślina na Boże Narodzenie

Wilczomlecz nadobny, zwany zwyczajowo gwiazdą betlejemską lub poinsecją, to w wielu domach obowiązkowa ozdoba podczas Bożego Narodzenia. Rozłożyste liście są w stanie zastąpić nawet najbardziej wymyślny stroik, wprowadzając do pomieszczenia świąteczną atmosferę. Choć zazwyczaj roślinę kupujemy tuż przed kolacją wigilijną, istnieje kilka podstawowych zasad pielęgnacji, dzięki którym jej widokiem będziemy cieszyć się dłużej niż tylko przez kilka grudniowych dni.

Poznaj zasady pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej na święta
Poznaj zasady pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej na święta123RF/PICSEL

Jak kupować gwiazdę betlejemską?

Zanim zdecydujemy się na zabranie konkretnego okazu do domu, należy upewnić się, że roślina jest zdrowa. W tym celu przyjrzyjmy się liściom, które powinny być mocne, intensywnie zielone i pozbawione jakichkolwiek przebarwień. Jeśli zaczęły już żółknąć i swobodnie zwisać, uratowanie rośliny będzie mało prawdopodobne. Przyjrzyjmy się także kwiatostanom - powinny być niewielkie i zwarte.

Najbardziej dekoracyjną częścią poinsecji są podkwiatki lub przylistki, czyli kolorowe liście, będące jej znakiem rozpoznawczym. Co prawda nadal największą popularnością cieszą się rośliny o czerwonym zabarwieniu, lecz w sklepach ogrodniczych znaleźć można odmiany cechujące się kolorem różowym, łososiowym, pomarańczowym, białym, a nawet dwubarwne.

Wilczomlecz może być niebezpieczny!

Mimo że gwiazda betlejemska zachwyca urodą, ma też swoją mroczną stronę. W sokach roślinnych znajdują się toksyczne substancje, w tym związki cyjanogenne, które mogą zaszkodzić zarówno ludziom, jak i zwierzętom domowym. Są skumulowane w korzeniu, łodygach i liściach. Na bezpośredni kontakt z trującymi właściwościami poinsecji narażamy się, gdy roślina zostanie uszkodzona. Może wywoływać poparzenia skóry, a także zatrucia pokarmowe. Jeśli nie chcemy rezygnować z tej świątecznej ozdoby, musimy znaleźć dla niej miejsce, do którego dostępu nie będą miały małe dzieci oraz ciekawskie zwierzaki.

Trudno o bardziej szykowną dekorację świątecznego stołu
Trudno o bardziej szykowną dekorację świątecznego stołu123RF/PICSEL

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

O tym, że roślinie trzeba się dokładnie przyjrzeć, już wiemy. Zwrócić uwagę należy także na otoczenie. Wilczomlecze najlepiej jest kupować w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Lepiej nie udawać się w tym celu na targi, ponieważ długotrwałe przebywanie rośliny w niskich temperaturach skraca jej żywotność i może spowodować, że zacznie gubić liście niedługo po przyniesieniu do domu. Na czas transportu konieczne jest szczelne owinięcie jej papierem, by ograniczyć działanie mrozu i wiatru.

Jakie stanowisko dla poinsecji będzie najlepsze?

Optymalna temperatura dla rośliny mieści się w przedziale 16-22°C. Nie lubi, gdy jest zbyt gorąco, a powietrze jest suche, więc lepiej trzymać ją z daleka od rozgrzanych kaloryferów. Jednocześnie należy zapewnić jej dostęp do światła. Gwieździe betlejemskiej nie służą przeciągi. Jeśli postanawiamy przewietrzyć mieszkanie, przenieśmy ją z parapetu w bardziej zaciszne miejsce.

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej

Podłoże w doniczce powinno być cały czas delikatnie wilgotne. Nie można dopuścić ani do przesuszenia, ani do przelania rośliny. W przeciwnym wypadku zacznie szybko tracić liście i z naszej efektownej dekoracji świątecznej nici. Ostrożne podlewanie należy przeprowadzać jeden lub dwa razy w tygodniu. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas