Gwiazda betlejemska nie zrzuci liści. Dzięki tej mieszance będzie bujna całą zimę
Gwiazda betlejemska to jedna z najpopularniejszych roślin świątecznych, która zdobi nasze domy w tym wyjątkowych okresie. Piękne, kolorowe liście przypominające kwiaty są symbolem Bożego Narodzenia. Nie spisuj poinsecji na straty, gdy wybrzmią ostatnie kolędy, a grudzień dobiegnie końca. Zachowa swój urok przez całą zimę, jeśli odpowiednio o nią zadbasz. Domowy nawóz do gwiazdy betlejemskiej wzmocni wzrost i przedłuży kwitnienie, dzięki czemu roślina przez długi czas będzie wyglądać spektakularnie.
Spis treści:
Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska nie gubiła liści? Podstawy pielęgnacji
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej w domu zaczyna się od wyboru stanowiska. Poinsecja lubi jasne, ale niezbyt nasłonecznione miejsca. Najlepiej postawić ją w pobliżu okna i zapewnić jej światło rozproszone. Jednocześnie nie powinna znajdować się z bezpośrednim sąsiedztwie grzejników ani miejsc, w których mogłaby być narażona na przeciągi.
Roślina nie lubi gwałtownych zmian, zwłaszcza w kontekście temperatury. Optymalne warunki mieszczą się w przedziale 18-22°C. Zadbaj też o wilgotność. Suche powietrze w sezonie grzewczym może powodować opadanie liści gwiazdy betlejemskiej. Używaj nawilżacza powietrza lub codziennie zraszaj liście niewielką ilością letniej wody. Dbaj również o dostarczanie płynu do doniczki. Gwiazdę betlejemską należy podlewać średnio co dwa dni. W jej przypadku szkodliwe jest zarówno przelanie, jak i przesuszenie. Ziemia w pojemniku powinna być stale lekko wilgotna.
Czym podlewać gwiazdę betlejemską? Przygotuj domowy nawóz
Regularne dostarczanie roślinie składników odżywczych wspomoże kwitnienie i zdrowy wzrost rośliny. Nie musisz bazować wyłącznie na preparatach dostępnych w sklepach. W roli nawozu świetnie sprawdzi się kombinacja mleka, drożdży i wody.
Mleko jest doskonałym źródłem wapnia, który wzmacnia łodygi oraz liście. Zapobiega też ich przedwczesnemu opadaniu. Stanowi skarbnicę innych mikroelementów wzmacniających strukturę roślin, przez co stają się bardziej odporne na choroby i zachowują intensywny kolor. Należy pamiętać, by wybierać produkt niesłodzony. Ponadto stosowanie mleka do roślin zawsze wymaga rozcieńczania z wodą.
Z kolei drożdże są bogate w witaminy z grupy B, aminokwasy i enzymy, działające jak naturalny biostymulator wzrostu. Pobudzają rozwój korzeni, poprawiają wchłanianie składników pokarmowych i przyspieszają regenerację rośliny. W efekcie gwiazda betlejemska rośnie bujniej, a jej liście pozostają dorodne.
Polecamy: Rośliny, które kwitną zimą. 5 gatunków, które dodadzą koloru w najbardziej ponure dni w roku
Jak zrobić domowy nawóz do gwiazdy betlejemskiej? Instrukcja i częstotliwość stosowania
Jedno opakowanie suchych drożdży (paczka waży zwykle 7 g) zalej szklankę ciepłej wody. Odstaw na 15 minut. Następnie wlej 300 ml krowiego mleka i wymieszaj. Nawożenie gwiazdy betlejemskiej przeprowadzaj raz na dwa tygodnie. Nie jest potrzebna duża ilość. Porcja przeznaczona dla jednej rośliny nie powinna przekraczać ¼ pojemności szklanki.
Efekty stosowania nawozu do poinsecji
Pielęgnacja kwiatów doniczkowych nie musi być skomplikowana. Liczy się spełnienie podstawowych wymagań roślin, regularność oraz proste metody ich wspierania. Co daje domowy nawóz do gwiazdy betlejemskiej?
Dzięki niemu poinsecja nie będzie gubić liści, zachowa intensywną zieleń liści oraz kolorowe przylistki. Będzie kwitła dłużej i obficiej, zachowując urodę przez całą zimę. Stanie się bardziej odporna na choroby i niesprzyjające warunki.