Jak pielęgnować krotona?

Wydawać by się mogło, że rośliny doniczkowe obecne w naszych domach kilkadziesiąt lat temu, swoją świetność mają już za sobą. Jednak ostatnio przebojem wróciły monstery, juki i paprocie, które w marketach wyprzedają się na pniu. Inna rośliną, zyskującą ostatnio na popularności jest kroton. Zachwyca on swoimi dekoracyjnymi liśćmi, bowiem posiada kontrastujące przebarwienia: żółte, pomarańczowe, czerwone, purpurowe czy brązowe. Niestety, fascynacja nim może być chwilowa, ponieważ kroton uchodzi za bardzo kapryśną roślinę, której uprawa czasami sprawia kłopot. Aby się nie rozczarować i cieszyć się jego pięknymi liśćmi przez lata, wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki. Jak pielęgnować krotona, by był zawsze bujny?

Kolorowe krotony
Kolorowe krotony ©123RF/PICSEL

Czym jest kroton?

Różne kolory krotonów
©123RF/PICSEL

Kroton, zwany również trójskrzynem albo kedium, jest rośliną z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi ze strefy równikowej i w naturalnych warunkach można go spotkać w Indonezji i Polinezji. Kroton obejmuje kilkanaście gatunków, które zaliczane są do krzewów, jednak jedna odmiana, Codiaeum variegatum, jest popularną rośliną doniczkową. Charakteryzuje się podłużnymi liśćmi o różnym kształcie. Mogą być one zaokrąglone, szpiczaste lub postrzępione. Przyjmują różną barwę, wzdłuż żyłek mogą mienić się odcieniami żółci, brązów, pomarańczy, czerwieni, a także purpury. W domowej uprawie osiąga maksymalnie wysokość półtora metra.

Kapryśna natura krotona

Kroton wyróżnia się wśród innych roślin doniczkowych, dlatego często i chętnie jest kupowany przez miłośników domowej zieleni. Niestety, przylgnęła do niego łatka rośliny kapryśnej, bowiem jeśli ma nieodpowiednie warunki, szybko marnieje, zrzuca swoje liście i jest podatny na ataki szkodników. Latem nie sprawia większych problemów, ale jego zimowanie stanowi wyzwanie. Źle znosi przeciągi i wahania temperatury.

Wybierz odpowiednie miejsce

Kroton w domu
©123RF/PICSEL

Kroton jest rośliną, której miejsce musi być dobrze przemyślane. Powinno być ono jasne, gdyż w cieniu roślina traci atrakcyjne kolory oraz marnieje. Zaś zbyt intensywne promienie słoneczne powodują, że na powierzchni liści tworzą się poparzenia, a kroton szybciej usycha. Najlepiej zapewnić mu delikatny półcień lub stanowisko oddalone o kilka metrów od południowego okna. Trzeba pamiętać, że nie znosi przeciągów, zwłaszcza zimą, dlatego nie powinien stać na linii okno-drzwi.

Podlewanie

Kroton jest wrażliwy zarówno na nadmiar, jak i niedobór wody. Nie wolno dopuścić do jego zalania, gdyż szybko gniją jego korzenie. Z kolei zbyt suche podłoże powoduje, że liście błyskawicznie więdną i odpadają. Krotony nie powinny być podlewane wodą z kranu, gdyż może być dla nich za twarda. Lepiej ją wcześniej przegotować lub używać deszczówki. Latem, kiedy padają na niego intensywniejsze promienie słoneczne oraz zimą, gdy powietrze jest za suche, warto go zraszać niewielką ilością wody.

Zimowanie krotonów

Kroton pochodzi z wilgotnych regionów naszego globu, gdzie jest ciepło i wilgotno. Dlatego zimą, kiedy włączamy ogrzewanie i powietrze robi się suche, krotony szybko zamierają. Aby kroton przetrwał zimowe miesiące, najlepiej zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Innym rozwiązaniem jest ustawienie w jego pobliżu miseczek wypełnionych wodą, ponieważ powstrzymają zasychanie liści. Należy pamiętać, że kroton musi być ustawiony w pomieszczeniu, w którym temperatura zimą nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza. Nie wolno również zapominać o jego częstym zraszaniu, a także przecieraniu liści z kurzu. Do tego celu przyda się zwykła, nawilżona szmatka.

Co zrobić z krotonem na wiosnę?

Krotony na parapecie
©123RF/PICSEL

Jeśli wiosną kroton nie wygląda atrakcyjnie, nie trzeba go wyrzucać, ale spróbować go odmłodzić i zregenerować. Wystarczy uciąć go w miejscach, gdzie stracił najwięcej liści. To spowoduje, że wypuści nowe łodygi oraz atrakcyjnie się zagęści. Należy pamiętać, że cięcie trzeba przeprowadzać w rękawiczkach, bowiem wypuszcza on soki mleczne, które mogą podrażniać skórę oraz być niebezpieczne dla dzieci i czworonożnych pupili.

Przesadzanie

Wiosna to również idealny czas na przesadzanie krotona. W przeciwieństwie do innych roślin, nie trzeba zapewniać mu większej doniczki. Można umieścić go w tym samym pojemniku lub niewiele większym. Zabieg polega na całkowitej wymianie ziemi, która jest bogata w składniki odżywcze. Do tego celu nadaje się podłoże uniwersalne z dodatkiem torfu, aby miał delikatny kwaśny odczyn pH. Nie wolno zapominać, aby doniczka posiadała otwory odpływowe. Na dnie trzeba umieścić warstwę drenażową, która ochroni korzenie od nadmiaru wody. Można ją wykonać z drobnych kamyczków, potłuczonej ceramiki albo keramzytu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas