Jak pielęgnować paprocie, by pięknie rosły?

Paprocie - podobnie zresztą jak skrzydłokwiaty - należą do zacnego grona roślin, które doskonale wpływają na nasze samopoczucie. Oczyszczają powietrze i jednocześnie wydzielają dużo tlenu, a tym samym sprawiają, że oddychamy pełną piersią, nie wspominając o tym, że pięknie dekorują mieszkania czy domy i choćby z tych powodów warto uprawiać je w doniczkach. Co zrobić, żeby paprocie pięknie rosły? Dlaczego warto umieszczać je w pobliżu nawilżaczy powietrza? Które choroby roślin zagrażają im najbardziej? Jakich błędów unikać w pielęgnacji? Podpowiadamy.

Jak pielęgnować paproć?
Jak pielęgnować paproć? ©123RF/PICSEL
Jak poprawnie pielęgnować paprotkę w domu?Interia DIY

Jakie wybrać miejsce dla paproci?

©123RF/PICSEL

Paprocie naturalnie zasiedlają półcieniste podłoża lasów i rosną w wilgotnym próchniczym podłożu, dlatego bardzo zbliżonych warunków potrzebują w uprawie domowej. Zdecydowanie najbardziej służą im jasne, ale jednocześnie niezbyt wystawione na słońce miejsca. Dobrym wyborem będzie okno zachodnie, a najgorszym południowe, gdyż - z uwagi na bardzo delikatne liście - są bardzo podatne na poparzenia. Warto nieco poeksperymentować i co jakiś czas zmieniać miejsce ustawienia paproci. Dla wielu może być to zaskoczeniem, ale paproć będzie pięknie rosła nawet w łazience - pod warunkiem, że pomieszczenie jest wyposażone w okno.

Jakie podłoże jest najlepsze dla paproci?

W przypadku podłoża najlepszym rozwiązaniem będzie ziemia kompostowa - obfita w torf i próchnicę. Im będzie bardziej żyzna, tym dla paproci lepiej. Kluczowy jest też odczyn pH gleby - powinien być lekko kwaśny. Osoby mało wprawione w uprawie roślin ucieszy z pewnością fakt, że w sklepach ogrodniczych można nabyć gotowe mieszanki przeznaczone do pielęgnacji tych nieco wybrednych kwiatów.

Jaka temperatura jest odpowiednia dla paproci?

©123RF/PICSEL

Niemały wpływ na odpowiedni wzrost paproci ma temperatura. Zdecydowanie najbardziej szkodzi jej suche i jednocześnie bardzo ciepłe powietrze, które dominuje w pomieszczeniach zimą. W tym okresie roślina bardzo często zapada na choroby i nierzadko po prostu usycha. Gdy jednak zapewni się jej odpowiednie warunki, wiosną odżywa. Warto zaznaczyć, że paproć najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej - sięgającej od 19 stopni Celsjusza do 22 stopni Celsjusza - oraz przy odpowiedniej wilgotności powietrza. Paproć można postawić blisko nawilżacza powietrza lub odkrytego akwarium, by mogła samodzielnie czerpać wilgoć. Z pewnością jej kondycję poprawi też regularne zraszanie. Należy pamiętać, aby zimą ustawiać paproć jak najdalej od źródeł ciepła, a podstawki wypełniać wodą i keramzytem.

Dlaczego paproć należy regularnie nawilżać?

Paproci do pięknego wzrostu potrzebne jest też regularne nawilżanie. Przy czym z zabiegiem tym nie wolno także przesadzać, gdyż przelanie zaszkodzi jej tak samo jak przesuszenie. Aby zabezpieczyć roślinę przed nadmierną ilością wody, można umieścić na dnie doniczki warstwę drenażu.

Czym nawozić paprocie?

©123RF/PICSEL

Paprocie - zresztą podobnie jak większość kwiatów - wymagają regularnego nawożenia, ale zabieg ten powinien być powtarzany maksymalnie raz w miesiącu. W tym celu warto sięgnąć po odpowiednio skomponowane nawozy, które zawierają właściwe stężenie składników pokarmowych. (Lepszym wyborem od nawozów uniwersalnych będą mieszanki dedykowane dla paproci). Jeśli chodzi o przesadzanie, najlepiej wykonać ten zabieg wiosną, gdyż zimą - podobnie jak reszta roślin - paproć przechodzi w okres spoczynku. W tym czasie trzeba zaprzestać nawożenia rośliny i ograniczyć jej podlewanie.

Choroby paproci

Niestety paprocie należą do roślin kapryśnych i nierzadko zapadają na choroby fizjologiczne. Zwykle te ostatnie są efektem niewłaściwej pielęgnacji. Czujność powinny wzbudzić takie oznaki, jak zamieranie brzegów oraz wierzchołków liści paproci czy ich nadmierne brązowienie. Paprociom bardzo szkodzi także nadmierne podlewanie, które w dłuższej perspektywie prowadzi do gnicia korzeni rośliny. Jeśli wymienione objawy się pojawią, trzeba możliwie jak najszybciej usunąć chore liście paproci przy samej podstawie i oczywiście zastosować się do wskazówek wspierających prawidłowy wzrost rośliny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas