Jak podlewać storczyki?
Storczyki to jedne z tych roślin, które najczęściej można spotkać w naszych domach. Nic dziwnego, ponieważ niewielkim nakładem pracy odwdzięczają się bujnym i obfitym kwitnieniem. Jeśli chcemy, by i na naszym parapecie storczyki się pięknie prezentowały, podlewanie musi nam wejść w krew! Nie jest to zadania karkołomne, ale kilka trików pozwoli na utrzymanie ich zawsze w pełnej krasie. Jak podlewać storczyk? Garść wskazówek znajdziesz poniżej!
Kiedy podlewać storczyki?
Jak podlewać storczyki? Zanim ten aspekt weźmiemy na tapet, warto przyjrzeć się temu, kiedy należy to robić. Oczywiście, istnieje ogólna zasada, że rośliny należy podlewać raz na tydzień latem oraz około raz na dwa tygodnie zimą. Oczywiście, wszystko zależy także od warunków, jakie panują w naszych domach. Tutaj trzeba popatrzeć również na stan korzeni znajdujących się w plastikowych osłonkach. Jeśli widzimy, że są jędrne i zielone, to znak, że storczyk jest doskonale nawodniony. Gdy zmieniają swój kolor i stają się białe, to jednoznaczny sygnał, że trzeba je podlać.
Jak podlewać storczyki?
Storczyki to rośliny pochodzące z terenów tropikalnych i wymagają nieco innego sposobu nawadniania. Dlaczego? Wszystko przez ich system korzeniowy, który nie rośnie w tradycyjnej glebie, tylko luźnym podłożu. Zatem jak podlewać storczyki? Najlepiej moczyć korzenie wraz z osłonką w misce wypełnionej wodą o temperaturze pokojowej. Roślinę wystarczy zostawić w takiej kąpieli przez 30 minut, a następnie wyciągnąć i odczekać, aż nadmiar wody swobodnie wypłynie.
Oczywiście, warto pamiętać, że osłonka, w której rośnie storczyk, musi mieć otwory odpływowe. Zapobiegnie to gromadzeniu się w bryle korzeniowej wilgoci, a także zminimalizuje ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych.
Zobacz też:
Zapewnij mu odpowiednią dawkę wilgoci!
Jeśli chcemy zapewnić storczykowi odpowiednie warunki do wzrostu, to warto pamiętać, aby zapewnić mu sporą dawkę wilgotności. W jaki sposób? Najlepszym rozwiązaniem będzie jego delikatne zraszanie. Jednak podczas tego zabiegu trzeba wykazać się ostrożnością. Lepiej unikać zalewania rozety liściowej, gdyż może to sprzyjać rozwojowi pleśni.
Polecamy także: