Jak pomóc roślinom podczas upałów?
Gorące dni są dużym wyzwaniem szczególnie dla roślin ogrodowych i tych uprawianych na tarasie. Najważniejszą kwestią jest ich systematyczne nawadnianie, ale również ten zabieg pielęgnacyjny trzeba wykonywać w umiejętny sposób i o odpowiedniej porze dnia. Podczas wysokich temperatur należy zwrócić szczególną uwagę na młode okazy, gdyż dla nich gorące lato jest wyjątkowo niebezpieczne. Dodatkowo rośliny ogrodowe, które będą ściółkowane i odpowiednio zacienione, mają szanse na bezbolesne przetrwanie tego ciężko okresu. Jak pomóc roślinom w czasie fali upałów? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
Nawadnianie roślin
Podstawą przetrwania roślin w czasie dużej fali upałów jest zapewnienie im odpowiedniej ilości wody. Zabieg ten wykonuj wieczorową porą, podlewając rośliny obficie, ale tak, aby nie doprowadzić do ich przelania. Najszybciej wodę tracą okazy doniczkowe, z których ciecz paruje w szybszym tempie, niż w przypadku okazów ogrodowych. Nawadnianie w tym przypadku warto powtarzać dwa razy dziennie: rano oraz wieczorem.
Aby wilgotność powietrza wokół roślin była większa, ustaw je na podstawkach z kamykami i odrobiną wody. Pamiętaj o prawidłowym sposobie podlewania: mianowicie nie kieruj strumienia bezpośrednio na liście, tylko w kierunku bryły korzeniowej. Dobrze, aby woda miała letnią temperaturę i była odstana, a nie zimna z kranu. Trzeba brać też pod uwagę fakt, że każdy gatunek rośliny potrzebuje inną ilość wody, nawet podczas dużych upałów.
Ściółkowanie gleby
Ściółkowanie gleby jest potrzebne nie tylko ze względu na zmniejszenie ryzyka pojawienia się chwastów, ale również pomocne staje się w czasie wysokich temperatur. Zabieg ten pomaga zatrzymać wodę w glebie, dzięki czemu zmniejsza się jej parowanie. Ponadto dobra ściółka zabezpieczy system korzeniowy przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi.
Warto wiedzieć, że to nie tylko element dekoracyjny, ale także kwestia ochrony okazów ogrodowych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku ściółka z kory, liści lub pokrzyw: każdy z tych materiałów ma wiele składników odżywczych, potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju. Pamiętaj, aby dobrać poszycie zgodnie z preferencjami danych okazów.
Zacienienie roślin
Kolejne działanie to zapewnienie miejsca osłoniętego od słońca, co jest szczególnie ważne w przypadku okazów delikatnych, młodych, lub jeszcze słabo ukorzenionych. Najprostszym sposobem na osłonę jest użycie kilku patyków wbitych w ziemię i wykorzystanie zwykłej agrowłókniny. Jeśli chodzi o rośliny uprawiane na balkonie lub tarasie, wystarczy je wstawić do domu, gdzie panuje niższa temperatura niż na zewnątrz. Wybierając gatunki roślin na balkon, warto wybierać te, które dobrze radzą sobie w nasłonecznionym miejscu: gazanie, pelargonie czy oleandry.
Zraszanie roślin
Ten zabieg pielęgnacyjny jest istotny, ale wymaga ostrożności. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie wolno go wykonywać w dzień, kiedy słońce znajduje się wysoko na niebie. Liście zroszone wodą, mogą zostać poparzone od mocnych promieni słonecznych, a sama roślina doznać szoku termicznego. Warto również pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki lubią zraszanie wodą. Za tym zabiegiem nie przepadają między innymi fiołki amerykańskie czy begonie ani świeżo posadzone rośliny.
Unikaj niektórych zabiegów
Duże upały nie jest odpowiednią porą na inwazyjne zabiegi pielęgnacyjne, między innymi przycinanie roślin czy krzewów. Wyjątek stanowią przekwitnięte kwiatostany, których regularne usuwanie ma duże znaczenie dla kondycji rośliny. Dzięki temu nie traci ona energii na wytwarzanie nowych nasion i pochłania mniej wody, tak potrzebnej w porze letniej. Ponadto warto pomijać intensywne nawożenie, które zwiększa zapotrzebowanie na wodę w czasie wzrostu rośliny. Powstrzymaj się także od przesadzania roślin, ponieważ w trakcie upałów gorzej jest się zaadaptować im na nowym stanowisku: dotyczy to zarówno okazów ogrodowych, jak i balkonowych.
Polecamy: