Jak poprawić pH gleby?

Wiosna to intensywny okres dla ogrodników: zaczynają zacierać ręce, bo trzeba wykonać dużo prac polowych. Gleba wymaga przekopania i nawożenia, aby przygotować ją do siania i sadzenia w niej roślin. Okazuje się, że czasem nasze starania spełzają na niczym, bowiem warzywa, owoce oraz kwiaty są latem bardzo mizerne: nie dość, że osiągają karłowate rozmiary, to częściej pojawiają się na nich np. choroby grzybicze i masowo atakują szkodniki. Co może być problemem? Przede wszystkim odczyn pH gleby! Warto wiedzieć, że każda roślina ma inne wymagania, dlatego w łatwy sposób można poprawić odpowiednie pH na działce lub ogrodzie.

Odpowiednie pH gleby jest kluczowe, aby rośliny rosły zdrowo i bujnie
Odpowiednie pH gleby jest kluczowe, aby rośliny rosły zdrowo i bujnie123RF/PICSEL

Czym jest pH?

Odczyn pH to skala ilościowa kwasowości lub zasadowości w odczynach wodnych różnych roztworów organicznych. Podzielona została na 14 wartości, które określają jej charakter. Parametry gleby mogą być różne, jednak najczęściej oscylują od 4,5 do 6,5 (wtedy mamy do czynienia z glebami kwaśnymi) i od 7,3 (wtedy gleby są zasadowe). Pomiędzy nimi, a więc od 6,6 do 7,2, wartości określają odczyn obojętny. Okazuje się, że skala pH w glebie jest istotna dla roślin znajdujących się w ogrodzie.

Dlaczego odczyn pH w ogrodzie jest tak ważny?

Prawidłowy odczyn pH sprzyja kondycji roślin. Jeśli dany gatunek ma nieodpowiedną glebę, to trudniej jest mu pobrać kluczowe dla wzrostu substancje odżywcze. Przede wszystkim chodzi o minerały, takie jak potas, azot i fosfor. To między innymi one wspierają procesy zachodzące w komórkach, a także chronią je przed chorobami, np. chlorozą. Poza tym nieprawidłowy odczyn pH wpływa także na wzrost gatunków znajdujących się w ogrodzie. Może dość do sytuacji, że są mniejsze, nie rozwijają się na nich kwiaty, a w konsekwencji nie owocują i są narażone na ataki szkodników czy chorób grzybiczych.

Jak sprawdzić, jaki odczyn pH ma gleba w naszym ogrodzie?

Sprawdzenie odczynu pH nie jest trudne. Wystarczy posłużyć się kilkoma próbkami ziemi z ogrodu, w których mamy zamiar umieścić rośliny. Należy wymieszać je z wodą destylowaną albo specjalnym płynem Helliga, a następnie umieścić  w roztworze papierek lakmusowy. Z dołączoną do nich skalą należy porównać pobraną próbkę. Jednak nie zawsze wyniki mogą być dokładne, ale wystarczą, by z dużym prawdopodobieństwem wskazać odczyn kwasowy lub zasadowy. Profesjonalne farmy posługują się specjalnymi urządzeniami, które podają dokładny odczyn pH obecny w ogrodzie.

Co powinno rosnąć w kwaśnej glebie?

Jeśli już wiemy, jaki odczyn pH jest w naszej glebie, przyjrzyjmy się, jak prawidłowo go dostosować, aby rośliny miały idealne warunki do wzrostu. Zatem, które z nich wymagają gleby kwaśnej? To przede wszystkim borówka amerykańska, a także szeroka gama roślin ozdobnych, takich jak wrzosy i wrzośce, azalie i różaneczniki oraz popularne rośliny iglaste (one preferują odczyn pH od 4,5 do 5,5). Delikatnie kwaśną glebę preferują krzewy różane, a także wiele drzew owocowych, takich jak jabłonie czy grusze (5,5 - 6,6). Do tej grupy zalicza się również popularne w naszych ogrodzie warzywa. Wśród nich są pomidory, a także cebula czy pietruszka.

Zatem jak zakwasić glebę w ogrodzie? Istnieje kilka naturalnych sposobów. Przede wszystkim przed sadzeniem roślin kwasolubnych, ziemię warto wymieszać z torfem (jednak efekt jest krótkotrwały) lub z igliwiem, który daje długofalowe rezultaty. Niektórzy polecają także użycie fusów z kawy. Jednak najlepiej jest zastosować dostępne w sklepach ogrodniczych nawozy zakwaszające.

Większość warzyw preferuje gleby obojętne, ale pomidory lepiej rosną w kwaśnej
Większość warzyw preferuje gleby obojętne, ale pomidory lepiej rosną w kwaśnej123RF/PICSEL

Ziemia zasadowa i obojętna. Co w niej rośnie?

Niewiele roślin potrzebuje gleby zasadowej o wysokim odczynie. Jednak część z nich wymaga takiej, która oscyluje w wartościach powyżej 7,2 pH. Jedyne, które mogą dobrze rosnąć w takiej glebie, zaliczane są do roślin kapustnych, takich jak brukselka czy kapusta biała. Zdecydowana większość preferuje delikatnie zasadowe bądź obojętne gleby. Do nich zaliczają się drzewa owocowe, takie jak wiśnia, czereśnia, śliwa czy morela, a także większość warzyw, które uprawiane są w naszych ogrodach. Które szczególnie? Przede wszystkim dynia, groch, sałata czy ogórki. Warto również monitorować stan trawnika - on najlepiej rozrasta się w pH, które mieści się w przedziale od 6 do 7. Jeśli gleba, w której rośnie, jest za kwaśna, szybko żółknie, a także pojawiają się chwasty, które szybko zagłuszają piękną murawę.

Zatem, jak podnieść poziom wartości pH gleby tak, aby była bardziej obojętna bądź zasadowa? Przede wszystkim poprzez wapnowanie, czyli mieszanie wapna z ziemią. Jednak najlepiej zastosować do tego celu nawozy odkwaszające, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Ale czy istnieją jakieś naturalne sposoby na podniesienie poziomu pH gleby? Mało kto zdaje sobie sprawę, że wysoką skutecznością odznacza się popiół drzewny, który wzbogaca także glebę w cenne pierwiastki.

Kiedy przystąpić do zmiany pH gleby?

Jeśli zależy nam na obfitych plonach lub pięknych i bujnych roślinach, zmianę pH w sposób naturalny lub za pomocą nawozów, najlepiej stosować po okresie wegetacyjnym roślin, czyli jesienią lub wczesną wiosną. Pod żadnym pozorem nie wolno robić tego wtedy, gdy sadzonki i dojrzałe gatunki są obecne już w ziemi, gdyż może to spowodować przenawożenie i ich zamieranie.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas