Jak poprawić wygląd roślin balkonowych?

Jeśli chcemy mieć ukwiecony balkon, należy poświęcić roślinom odrobinę uwagi. Nawet najbardziej odporne gatunki, takie jak np. pelargonie czy surfinie, nie będą rosły, jeśli nie zapewni się im żyznej ziemi, odpowiedniej doniczki oraz ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Choć może to wydawać się skomplikowane, kilka łatwych metod sprawi, że rośliny balkonowe będą bujnie rosły. Jak poprawić ich wygląd? Sprawdźmy.

Lobelia
Lobelia ©123RF/PICSEL

Ważna jest ekspozycja

Kwiaty na balkon
©123RF/PICSEL

Ekspozycja jest kluczowa w doborze odpowiednich gatunków roślin. Balkon ustawiony od strony południowej niemal przez cały dzień jest nasłoneczniony, natomiast od północy – zacieniony. Gatunki obficie kwitnące, takie jak pelargonie, surfinie, bidens albo lobelia, potrzebują dużo promieni słonecznych. Inne zaś lepiej rosną w cieniu albo półcieniu – przede wszystkim begonia, bluszcze oraz fuksja. Jeśli rośliny mają za dużo bądź za mało słońca, są atakowane przez szkodniki oraz nie rosną prawidłowo.

Ziemia do doniczek

Ważne jest to, w jakiej ziemi sadzimy rośliny balkonowe. Jeśli przed sezonem odpowiednio przygotowaliśmy sadzonki, nie zawsze trzeba je przesadzać – dobrze osadzone w podłożu będą rosnąć prawidłowo. Rośliny kupione w sklepie należy umieścić w nowym podłożu. Najlepiej sprawdzi się dostępna w sklepach ogrodniczych ziemia uniwersalna, a w przypadku roślin kwitnących – kwiatowa. Nie warto używać podłoża z zeszłego sezonu – przede wszystkim jest suche i mogły rozwinąć się w nim pasożyty. Nie stosujmy również ziemi prosto z ogrodu czy lasu, gdyż może mieć inny, nie zawsze korzystny dla roślin odczyn.

Podlewanie

Podlewanie
©123RF/PICSEL

Gdy ustawione kwiaty balkonowe zaczęły bujnie kwitnąć, a później szybko więdną, może być to wynik nieodpowiedniego podlewania. Aby spośród łodyg wyrastały liczne kwiatostany, podłoże musi być cały czas wilgotne. Należy rośliny obficie podlewać: zwłaszcza latem i podczas upałów trzeba to robić dwa razy dziennie (wczesnym rankiem oraz wieczorem). Aby delikatne korzenie nie zgniły, doniczki muszą mieć warstwę drenażu oraz otwory odpływowe, przez które nadmiar wody swobodnie ścieknie.

Nawożenie

Aby poprawić wygląd roślin balkonowych należy zapewnić im odpowiednią dawkę substancji mineralnych. W tym celu warto sięgnąć po nawozy, które są dedykowane do konkretnych gatunków roślin. Preparaty do kwitnących powinny zawierać większą ilość fosforu i potasu, natomiast bujne, pnące i z zielonymi pędami, muszą mieć więcej azotu. Można sięgnąć po naturalne nawozy, takie jak skórki z bananów, popiół drzewny, fusy z kawy i herbaty, żelatynę, drożdże piekarskie czy niesolony wywar z gotowanych warzyw.

Niezbędne zabiegi

Mączniak na liściu
©123RF/PICSEL

Rośliny balkonowe charakteryzują się tym, że obficie kwitną. Prócz wymaganych składników mineralnych, potrzebują kilku codziennych zabiegów, które pomogą im wypuszczać więcej kwiatów. Co trzeba robić? Przede wszystkim usuwać na bieżąco martwe kwiatostany, ponieważ bez zawartych w nich nasion, roślina wypuści nowe. Poza tym w zaschniętych płatkach mogą rozwinąć się szkodniki, które osłabiają okazy i prowadzą do powstania chorób, np. grzybiczych.

Usuwanie szkodników

Osłabione rośliny balkonowe są bardziej podatne na choroby pasożytnicze (mszyce i przędziorki) i grzybicze (rdza albo mączniak). Jak poznać, że nasze okazy są chore? Mogą, mimo regularnego podlewania, więdnąć; być pokryte drobną pajęczynką oraz posiadać duże, brązowe plamy na liściach. W takich przypadkach należy szybko odseparować chorą roślinę od pozostałych i zastosować środki owadobójcze albo grzybobójcze. Można również sięgnąć po naturalne sposoby, takie jak wywar z czosnku, cytryny albo pokrzywy. Najlepszą skuteczność osiągają stosowane regularnie, dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas