Jak powstają chmury?

Piękne, sunące po niebie i cieszące nasze oko białe obłoczki to chmury. Od najmłodszych lat fascynują najpierw dzieci, a później dorosłych zmiennością swoich kształtów. A czym tak naprawdę są chmury i skąd się biorą? Chmura to nic innego jak para, czyli miliony kropelek wody lub kryształków lodu, które unoszą się w powietrzu. Gdy powietrze stale się ochładza, w pewnym momencie osiąga tzw. “punkt rosy”, czyli moment, w którym następuje saturacja, czyli nasycenie pary. Dalsze schładzanie powietrza powoduje przesycenie i kondensację, czyli przejście wody ze stanu gazowego w stan ciekły. Finalnie pod wpływem kondensacji tworzą się zarodniki kropelek chmurowych.

Jak powstają chmury?
Jak powstają chmury? ©123RF/PICSEL

Parowanie

Chmury cieszą nasze oczy
©123RF/PICSEL

Woda, która jest w morzach i oceanach, ogrzewana jest przez promienie słoneczne i w postaci pary wędruje ku górze. Proces ten nazywa się parowaniem. W miarę unoszenia się pary, ulega ona ochłodzeniu i ponownie zamienia się w wodę lub w lód.

Zjawisko zwane konwekcją

Konwekcja to zjawisko, które jest odpowiedzialne za powstawanie chmur. Mianem tym opisuje się zależność, kiedy ciepłe powietrze o mniejszej gęstości unosi się, natomiast powietrze chłodne, o większej gęstości, opada. Słońce, które ogrzewa powierzchnię Ziemi, powoduje unoszenie się ciepłego powietrza.

Chmura może się utworzyć, gdy para zamienia się w ciecz, czyli, gdy wilgotne powietrze zostaje ochłodzone i dochodzi do kondensacji pary na niewielkich cząstkach stałych. Tworzenie się chmur zależy od kilku różnych procesów. W odpowiednich warunkach powietrze oddaje Ziemi wilgoć w postaci opadów spadających na powierzchnię: deszczu, śniegu lub gradu, a także opadów osiadających, takich jak: rosa, szadź czy gołoledź. Wody powierzchniowe, rzeki i strumienie, niosą tę wodę do mórz i oceanów i cały cykl, nazywany cyklem hydrologicznym, zaczyna się od nowa.

Ale spadek temperatury nie jest jedynym warunkiem kondensacji. Nie zachodzi ona w powietrzu absolutnie czystym, nawet przy dużym przesyceniu. Potrzebne są mikroskopijne cząsteczki stałe, zawieszone w powietrzu i nazywane jądrami kondensacji, na których osiadają jeszcze drobniejsze produkty kondensacji.

Wpływ frontów atmosferycznych na chmury

Jak powstają chmury?
©123RF/PICSEL

Chmury powstają również na skutek przesuwania się frontów atmosferycznych. Dzieje się tak wtedy, gdy ciepły front napotka na swojej drodze zimny. Zaczyna się wtedy wznosić, następuje jego ochłodzenie i dochodzi do formowania się chmur.

Budowa chmury

Chmury zbudowane są z milionów małych kropelek wody lub, gdy temperatura jest bardzo niska, z kryształków lodu.

Te malutkie kropelki wody lub lodu utrzymują się w powietrzu w postaci chmur.

Rodzaje chmur

Chmury nieustannie się przeobrażają i zmieniają swój kształt, a także i kolor oraz konsystencję. Dla celów synoptycznych stworzono stałą klasyfikację chmur. Podzielono je - przede wszystkim na podstawie wyglądu zewnętrznego - na dziesięć gatunków. Z racji tego, że wszystkie chmury występują między poziomem morza a tropopauzą, ten przedział wysokości również podzielono na trzy piętra - tak, aby dla każdej chmury można było wskazać, na jakim piętrze lub piętrach się znajduje.

Chmury piętra wysokiego

Jak powstają chmury
©123RF/PICSEL

Rodzinę chmur tzw. wysokich tworzą chmury zwane: cirrus, cirrostratus i cirrocumulus. Zbudowane są one z kryształków lodu, występujących przy najniższych temperaturach. Mają postać delikatnych białych włókien, które przepuszczają światło słoneczne. Najpopularniejsze cirrusy to chmury pierzaste o kształcie oddzielnych, białych, cienkich i chaotycznie splątanych włókien albo pasm o włóknistym wyglądzie i jedwabistym połysku. Czasami układają się w szerokie, równoległe pasma zbiegające się ku horyzontowi. Przy lekko zachmurzonym niebie, szczególnie o zachodzie słońca, nabierają pięknych barw: od białej, przez żółtą, różową, aż do czerwonej.

Chmury piętra średniego

Do chmur piętra średniego należą: altocumulusy i altostratusy. Chmury te występują na ogół pojedynczo i mają wygląd gór, kopuł lub wież. Tworzą je konwekcyjne prądy wstępujące, których śladem są białe kopułki i wyrostki w górnej części chmury, nadające jej kształt zbliżony do kalafiora.

Najbardziej charakterystyczne to altocumulusy, czyli chmury średnie kłębiaste. Tworzą białawą lub szarą warstwę, składającą się z elementów w kształcie walców, zaokrąglonych brył lub płatów, rozdzielonych lub połączonych. Zbudowane są z kropelek wody, ale przy bardzo niskich temperaturach mogą tworzyć się w nich kryształki lodu.

Chmury piętra niskiego

Ostatnie, dolne piętro reprezentują nimbostratusy, stratocumulusy, stratusy, a także cumulusy i cumulonimbusy.

Stratus - ma wygląd szarej jednolitej powłoki rozciągającej się na małej wysokości. Znajduje się w najmniejszej odległości od powierzchni Ziemi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas