Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki?

Odkąd pralki pojawiły się w naszych domach, samo pranie wydaje się być przyjemnością. Niestety, nasz zachwyt nad czystymi ubraniami może zniweczyć ich nieprzyjemny zapach! Powodem może być pralka, która nieczyszczona może szybko sprawić, że po prostu śmierdzi. Jeśli i my sami borykamy się z tym problemem, a pomysły na jego zażegnanie się kończą, przychodzimy z pomocą. Podpowiemy, jak szybko pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki.

Brzydki zapach w pralce jest powszechnym problemem. Na szczęście, łatwo mu zaradzić
Brzydki zapach w pralce jest powszechnym problemem. Na szczęście, łatwo mu zaradzić123RF/PICSEL

Powody nieprzyjemnego zapachu w pralce

Lista powodów, dla których pralka jest brudna jest wiele. Z reguły przyjmuje się, że zastosowanie detergentów sprawia, że wnętrze jest czyste i z pozoru nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Jednak zapach ubrań po praniu daleko odbiega od ideału, a zastosowanie nawet najlepszych płynów do płukania nie daje wymiernego rezultatu. Jeśli chcemy ustrzec się od powstania brzydkiego zapachu w pralce, najpierw należy trzymać się kilku zasad, które są łatwe do zapamiętania.

Po pierwsze, zawsze trzeba umieszczać w pralce tyle detergentu, ile zaleca producent. Jeśli dla - pozornie - lepszego efektu damy go więcej, możemy mieć pewność, że z czasem będą osiadały na różnych elementach pralki i po prostu wydzielać nieprzyjemny zapach.

Po drugie, nie wolno pralki przeładowywać. Zbyt duża ilość ubrań w bębnie sprawia, że detergenty nie mogą się rozpuścić, co - jak już wiemy - szybko prowadzi do powstania nieprzyjemnego problemu.

Po trzecie, czyszczenie pralki musi wejść nam w krew. Regularne i porządne sprzątanie jest najlepszą profilaktyką, a także wydłuża żywotność urządzenia.

Po czwarte, nigdy nie zamykaj drzwiczek urządzenia po praniu, przewiew zapobiegnie rozwojowi grzybów i bakterii.

Brudna pralka? Zrób tę jedną rzecz

Jeśli jesteśmy pewni, że nasza pralka jest czysta albo nie znaleźliśmy dowodów na swoją winę, to winowajcą mogą być obecne w środku urządzenia bakterie i grzyby. Czasami, aby zażegnać problem, wystarczy zrobić jedną prostą rzecz: należy tylko ustawić pustą pralkę na cykl prania o wysokiej temperaturze (oczywiście bez wirowania). Większość pralek wyposażona jest w opcję prania ubrań na 90 stopni Celsjusza. Jeśli raz na jakiś czas ustawimy tak pralkę, to możne się okazać, że szybko zapomnimy o brzydkim zapachu.

Brudna pralka: Porządne czyszczenie

Pamiętaj, że pralkę trzeba czyścić nie tylko od zewnątrz ale i od wewnątrz
Pamiętaj, że pralkę trzeba czyścić nie tylko od zewnątrz ale i od wewnątrz123RF/PICSEL

Jeśli nigdy nie myśleliśmy o czyszczeniu pralki albo robiliśmy to tylko pobieżnie, trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia. Od czego trzeba zacząć? Przede wszystkim od wyciągnięcia wtyczki z kontaktu, a następnie wyciągnięcie ruchomych elementów, takich jak szufladka na detergenty oraz filtr. W tym pierwszym gromadzą się osady, a w drugim resztki ubrań, włosy oraz... drobne przedmioty pozostawione w kieszeniach. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Na gumową uszczelkę okalającą drzwi pralki. To właśnie tam najczęściej powstaje pleśń, która daje nieprzyjemny zapach. Jak się jej pozbyć? Tutaj, niestety, trzeba posiłkować się wybielaczem, ponieważ on ma działanie bakterio i grzybobójcze. 

Profilaktycznie czyszczenie pralki

Jeśli chcemy, aby nasza pralka była jak najdłużej czysta, warto też - minimum raz w miesiącu - pralkę wyczyścić od środka. Najlepiej do tego celu wykorzystać specjalistyczne środki do czyszczenia, które są dostępne w wielu sklepach. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po środki ekologiczne. Wystarczy do pustej pralki wlać litr octu albo pół szklanki sody oczyszczonej, albo dwa opakowania kwasku cytrynowego, a następnie ustawić pranie na wysoką temperaturę bez wirowania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas