Jak pozbyć się mszyc z ogródka?

Mszyce to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników roślin. Zaczynają atakować pod koniec wiosny lub wraz z początkiem lata. Mszyce są niewielkie, ale w szybkim czasie potrafią zniszczyć roślinę. Pozawijane i podziurawione liście oraz skupiska małych robaczków na roślinach to znak, że mszyce zaatakowały nasz ogródek. Podpowiadamy, jak skutecznie z nimi walczyć.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak rozpoznać, czy mszyce zaatakowały nasz ogród?

©123RF/PICSEL

Mszyce mogą atakować rośliny już na początku sezonu, czyli w okresie zaawansowanej wiosny. Co szczególnie powinno nas zaniepokoić? Poskręcane i podziurawione liście roślin, zahamowany wzrost pędów i obecność klejącej spadzi na łodygach, liściach i kwiatach. Na roślinach często pojawiają się kolonie małych owadów. To typowe symptomy, które świadczą o ataku mszyc. Sprawdźmy, jak skutecznie można się ich pozbyć.

Środki owadobójcze

©123RF/PICSEL

To klasyczna metoda walki z owadami, które atakują nasz ogród. Środki na mszyce dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym, a także dobrze zaopatrzonych supermarketach. Należy stosować je zgodnie z instrukcją.

Mięta i kolendra

Mszyce odstraszą również niektóre rośliny. Wśród tej grupy są kolendra i mięta. Działanie odstraszające zawdzięczają swojemu silnemu aromatowi. By przekonać się o ich właściwościach, należy rozsypać między roślinami świeże liście kolendry lub mięty, albo zasadzić je w miejscu, które zazwyczaj atakują mszyce.

Napar z pokrzywy

Rośliny zaatakowane przez mszyce możemy również pryskać naparem z pokrzywy, który świetnie odstrasza różnego rodzaju szkodniki. Napar przygotujemy zarówno ze świeżej, jak i suszonej pokrzywy. Wystarczy zalać garść rośliny wrzątkiem i odstawić do ostudzenia. Następnie przelać do butelki z atomizerem i regularnie pryskać rośliny.

Woda z tytoniem

Jednym z najlepszych i ostatnio bardzo popularnych metod walki z mszycami jest pryskanie atakowanych roślin wodą z tytoniem. By przygotować roztwór, należy zalać garść tytoniu wrzątkiem, poczekać aż się wystudzi, przelać do butelki z atomizerem i pryskać rośliny miksturą dwa razy dziennie. Tytoń można również rozsypać w grządkach.

Czosnek i cebula

Gdy mszyce zaatakowały nasz ogródek, można wykorzystać również odstraszające właściwości czosnku i cebuli. Wystarczy rozłożyć kilka obranych ząbków czosnku lub pokrojoną cebulę między roślinami w ogrodzie. Mszyce powinny uciec po kilkunastu minutach.

Zwab biedronki do ogródka

Biedronki to naturalni wrogowie mszyc. Warto spróbować je hodować, jeśli mamy problem z owadami, które szkodzą roślinom. Gdy wpuścimy biedronki do ogródka, mszyce szybko go opuszczą.

Jak zapobiegać atakom mszyc w ogrodach?

©123RF/PICSEL

Problemom lepiej zapobiegać niż je rozwiązywać. Podobnie jest z mszycami. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić, by nie atakowały one naszego ogrodu? Mszyce lubią chować się w chwastach, dlatego należy je regularnie usuwać. Sprzyja im również nagromadzenie roślin, dlatego dbajmy o to, by nie było ich zbyt dużo w ogródku i by były dobrze rozmieszczone.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas