Jak pozbyć się pleśni z fug? Sprawdzone sposoby
Czyszczenie fug dla nikogo nie jest zadaniem ani miłym, ani przyjemnym, ani tym bardziej szybkim. Niemniej - istnieją sposoby, które mogą to zadanie przyspieszyć. Jak zatem sprawnie pozbyć się brudu i pleśni zalegających na fugach? Jakie naturalne środki w tym celu wykorzystać? Podpowiadamy!
Dlaczego na fugach gromadzi się pleśń?
Fugi to wyjątkowo przyjazne środowisko dla gromadzenia się brudu i pleśni. Dzieje się tak za sprawą wszechobecnej wilgoci w łazience. Na szczęście, gdy problem się pojawi, można sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, które przywrócą fugom piękny blask. Jedną z najskuteczniejszych metod jest użycie do ich czyszczenia mieszanki na bazie niezawodnych substancji, czyli amoniaku i sody oczyszczonej.
Domowy środek zwalczy pleśń
Mikstura doskonale radzi sobie z pleśnią i brudem. Wskazane proporcje to 1/2 szklanki amoniaku, 1/2 szklanki sody oczyszczonej oraz cztery litry ciepłej wody. Wszystkie wymienione składniki trzeba starannie zmieszać i przelać do butelki z rozpylaczem. (Porcje można oczywiście zmniejszyć), a następnie nanieść na płytki i powierzchnie pomiędzy nimi i wyczyścić miękką ściereczką z mikrofibry. Ostatni element zabiegu to dokładne i staranne spłukanie płytek wodę.
Bardzo często zdarza się tak, że pomiędzy przestrzeniami płytek, czyli na fugach pojawia się i doskonale rozgości się pleśń. Wtedy trzeba sięgnąć po nieco silniejsze mikstury, które mają w swoim składzie wybielacz. Przy ich stosowaniu należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż preparaty na bazie chloru mogą spowodować podrażnienia skóry oraz trwale uszkodzić tkaniny, metal i drewno.
Co zrobić w wypadku inwazji pleśni na fugach?
Do przygotowania domowego antypleśniacza potrzebne są takie składniki jak: dwie szklanki wybielacza, dwie szklanki ciepłej wody oraz jedna łyżka płynu do mycia naczyń. Wszystkie wymienione trzeba ze sobą zmieszać i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Następnie nanieść dokładnie preparat na fugi, na których pojawiła się pleśń i pozostawić na około piętnaście minut. Następnie całą powierzchnię zmyć ciepłą wodą i wytrzeć miękką szmatką do sucha.
Jeśli pleśń mocno zaatakowała powierzchnie i jest trudna do usunięcia, warto użyć rozcieńczonego wybielacza. Trzeba po prostu nanieść go na zaatakowane pleśnią fugi i pozwolić mu działać co najmniej przez kwadrans. Bywa i tak, że pleśń wniknie wyjątkowo głęboko. Wtedy konieczne będzie skucie tynków, oczyszczenie powierzchni wybielaczem i ponowne otynkowanie i pomalowanie ścian.
Jak zachować płytki i fugi w czystości?
Pleśń wyjątkowo chętnie pojawia się tam, gdzie gromadzi się wilgoć, czyli w kuchni i w łazience. Aby zapobiec jej tworzeniu, trzeba działać prewencyjnie i wypełnić ubytki uszczelniaczem bądź silikonem. Ten prosty zabieg zabezpieczy przed wnikaniem wody w szczeliny i tworzeniem się pleśni.
Na koniec dwie ważne zasady: Nigdy nie należy mieszać amoniaku z wybielaczem, gdyż takie połączenie jest bardzo niebezpieczne. Poza tym nawet najlepszy uszczelniacz fug musi być ponownie nakładany co 6-12 miesięcy.
Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl.