Jak pozbyć się z domu alergenów?
Czy wiesz, że wilgoć panująca w mieszkaniu sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów, a siedliskiem roztoczy jest nie tylko kratka wentylacyjna, bo równie chętnie gromadzą się one w pościeli, ciężkich zasłonach czy narzutach oraz dywanach i chodnikach? Podpowiadamy, jak często zmieniać poszewki, z jaką regularnością wietrzyć mieszkanie i w jaki sposób oczyszczać czy odkurzać podłogi i meble, aby zminimalizować ilość alergenów w domu. Zapewniamy, że wskazówki przydadzą się każdemu - nie tylko osobom zmagającym się z uporczywymi alergiami.
Regularnie zmieniaj pościel
Chcesz skutecznie pozbyć się alergenów? Gruntowne porządki rozpocznij od sypialni. Roztocza kurzu domowego gromadzą się w tkaninach, których akurat tam mamy całkiem sporo. Mowa oczywiście między innymi o pościeli, którą należy wymieniać i prać w wysokiej temperaturze co tydzień, a kołdry i poduszki wietrzyć. Im bardziej będziemy w tym czynnościach systematyczni i precyzyjni, tym szybciej uzyskamy pożądane efekty.
Pamiętaj też, że poduszki i kołdry z naturalnego puchu można zastąpić tymi specjalnymi - przeznaczonymi właśnie dla alergików, które można prać – z wypełnieniem syntetycznym.
Skoro już jesteśmy przy praniu... Niektóre proszki przeznaczone do prania, które z łatwością można nabyć w sklepie, alergikom - ale nie tylko im - mogą zaszkodzić, dlatego warto sięgnąć po alternatywne i przy tym w pełni bezpieczne rozwiązania. Nasze babcie do prania używały po prostu wody z mydlinami. Czy ich metody można wykorzystywać nadal? Z pewnością. Wystarczy nieco zmodyfikować ich wytyczne. Poniżej znajdziecie przepis na w pełni naturalny proszek do prania.
Do jego wykonania potrzebne są trzy składniki:
- kostka szarego mydła – startego na tarce
- 1 i 1/2 szklanki boraksu
- 10-15 kropli olejku eterycznego
Przygotowanie:
Wszystkie składniki wsypujemy do szklanego pojemnika, dodajemy kilka kropli olejku eterycznego i szczelnie zamykamy.
Jak podziałają wykorzystane do wykonania proszku składniki? Boraks skutecznie zdezynfekuje i usunie przykre zapachy, mydło pomoże pozbyć się uporczywych plam, a olejki eteryczne nadadzą piękny zapach, a co więcej posiadają też dezynfekujące i odkażające właściwości.
Dbaj o wentylację
O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że należy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Wilgoć panująca w mieszkaniu sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów. Jednocześnie zbyt wysoka temperatura w domu pogarsza samopoczucie osoby cierpiącej na alergię.
Zadbaj też o kratki wentylacyjne w kuchni i w łazience. Jeśli będą niedrożne, alergia będzie miała cięższy przebieg. Czyść je odkurzaczem i mokrą szmatką, nigdy miotełką, która rozprasza kurz.
Jak dbać o podłogi i uniknąć uczuleń?
Podłogi w domu osoby cierpiącej na alergię powinny być łatwe do sprzątania i nieuczulające. Często można usłyszeć opinię, że warto usunąć z pokoi czy innych pomieszczeń wszelkie dywany czy chodniki. Czym je zatem zastąpić? Tradycyjne dywaniki łazienkowe możemy zamienić na te z łatwo zmywalnej pianki, a w pokojach po prostu postawić na panele.
Jeśli jednak jesteśmy bardzo przywiązani do tradycyjnych rozwiązań, możemy nabyć w sklepie specjalne środki przeznaczone do spryskiwania, utrudniające rozwój roztoczy.
Unikaj zasłon i kotar z ciężkich tkanin
Jeśli chcemy zminimalizować ilość alergenów w domu, powinniśmy także rozważyć usunięcie z mieszkania wszelkiego rodzaju zasłon, kotar czy narzut - zwłaszcza tych wykonanych z ciężkich tkanin. One również nie sprzyjają alergikom
Odkurzaj na mokro
Kurz zawsze ścieraj wilgotną szmatką. Postaraj się też ograniczyć do minimum ilość powierzchni, na których może się gromadzić. Zamiast otwartych regałów i półek postaw na zamknięte gablotki i szafki z drzwiczkami.
Odkurzacz, którego używasz do sprzątania, powinien zawierać odpowiedni filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia, w tym przede wszystkim kurz, bakterie, pierwotniaki, grzyby, a nawet wirusy.
Odkurzaj pod nieobecność alergika. Jeśli sama nim jesteś i nie ma kto cię wyręczyć, zakładaj ochronną maseczkę.