Jak sadzić orzech włoski? Najważniejsze informacje

Orzechy włoskie to drzewa, które chętnie są sadzone w ogrodach i sadach. Ich atutem są nie tylko owoce! Liście orzecha włoskiego wykorzystywać można do sporządzania zdrowotnych naparów lub dodawać do wędzenia mięs. Rozmiar drzew również nie jest bez znaczenia. Rosną duże i rozłożyste, więc w okresach największych upałów przynoszą upragniony cień. Dowiedz się, jak sadzić orzechy włoskie i jakie warunki należy im zapewnić.

Jak przeprowadzić sadzenie orzecha włoskiego w ogrodzie lub na działce?
Jak przeprowadzić sadzenie orzecha włoskiego w ogrodzie lub na działce?123RF/PICSEL

Kiedy sadzić orzechy włoskie?

W kalendarzu ogrodniczym wyróżnia się dwa najlepsze terminy sadzenia orzecha włoskiego. Pierwszym z nich jest jesień - zazwyczaj wyróżnia się połowę października. Decydując się na ten okres, trzeba pamiętać o osłonięciu sadzonki na zimę.

Sadzenie orzecha włoskiego do gruntu przeprowadzić można także wczesną wiosną, gdy tylko ziemia odmarznie. Konkretną datę należy więc wybierać na podstawie aktualnie panujących warunków. W tym wariancie młode drzewko potrzebować będzie systematycznego podlewania.

Drzewa, które leczą - czyli jak działa terapia?Interia.tv

Wymagania orzecha włoskiego

Ze względu na rozbudowany system korzeniowy i rozrastanie się drzew do dużych rozmiarów, zaleca się sadzić orzechy włoskie jako solitery. Ich korzenie mogą sięgać nawet do dwóch i pół metra w głąb ziemi, więc dobrze jest wybierać stanowiska z niskim poziomem wody gruntowej. Najlepiej rozwijają się na niezbyt stromych wzniesieniach.

Ziemia do sadzenia orzecha włoskiego powinna być żyzna i próchnicza. Roślina nie ma jednak szczególnych wymagań w kontekście odczynu gleby, choć optymalna wartość pH mieści się w przedziale 6,7-7,2. Jest w stanie rozwijać się nawet w podłożu kwaśnym oraz zasadowym, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że przy skrajnych wartościach drzewo może być bardziej podatne na choroby (zwłaszcza zgorzel bakteryjną) i mniej odporne na niskie temperatury.

Gdy mowa o stanowisku, orzech włoski potrzebuje miejsca osłoniętego od wiatru, a zarazem słonecznego. Dopuszcza się jego sadzenie również na stanowiskach półcienistych.

Jak sadzić orzech włoski?

Sadzonki bez problemu można znaleźć w centrach ogrodniczych i szkółkach drzewek. Gdy wybierzesz już termin i stanowisko, możesz przystąpić do pracy.

  • W pierwszej kolejności ziemię w miejscu sadzenia należy przekopać, spulchnić (najlepiej przy pomocy wideł) i zadbać o usunięcie wszystkich chwastów.
  • Wykop dołek takiej wielkości, by bryła korzeniowa zmieściła się w nim swobodnie. Zazwyczaj zaleca się głębokość około 50 centymetrów i szerokość 70 centymetrów.
  • Wsyp kilka garści kompostu, który dodatkowo odżywi sadzonkę orzecha włoskiego.
  • Sadzonkę wyjmij z pojemnika i umieść w zagłębieniu. Obsyp ją częścią ziemi, obficie podlej i dopiero wtedy zasyp resztą podłoża.

Jak sadzić orzech włoski z owocu? Instrukcja krok po kroku

Chcąc zapoczątkować uprawę orzecha włoskiego z nasion, musisz przyjrzeć się im dokładnie. Powinny być dorodne i zdrowe - bez najmniejszych śladów uszkodzeń, plam oraz pleśni. Przed umieszczeniem w glebie należy je osuszyć. Wilgoć może zniweczyć wszystkie wysiłki i doprowadzić do zgnicia orzechów.

Owoce zakop na głębokości około 10 centymetrów, nadal kierując się wcześniej wymienionymi wymaganiami orzecha włoskiego. Podłoże również można wzbogacić kompostem. Polecamy zakopać co najmniej kilka nasion, by zwiększyć swoje szanse na powodzenie. Część z nich może nie wykiełkować, a część wylądować w menu ogrodowych szkodników - przede wszystkim nornic. Miejsce, w którym zostały umieszczone nasiona, warto okryć niezbyt grubą warstwą ściółki.

O tym pamiętaj

Jeśli z nasion powstaną siewki, konieczne będzie ich przesadzenie. Odległość między drzewami powinna wynosić około 10 metrów
Jeśli z nasion powstaną siewki, konieczne będzie ich przesadzenie. Odległość między drzewami powinna wynosić około 10 metrów123RF/PICSEL

Jeśli z owoców udało się uzyskać więcej niż jedną siewkę, niezbędne będzie ich przesadzenie, ponieważ rosnące zbyt blisko siebie orzechy włoskie konkurują o przestrzeń i składniki pokarmowe z gleby. Zabieg ten najlepiej wykonywać, kiedy drzewka są młode. Egzemplarze starsze niż sześć czy siedem lat mogą mieć problem z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu, co będzie rzutować na kondycję drzew i mizerne plony.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas