Jak sprawnie wyczyścić toaletę?

Czyszczenie toalety do najprzyjemniejszych czynności nie należy, ale trzeba to wykonywać regularnie. Powodów, z oczywistych względów, nie trzeba przytaczać, ale kiedy zabieramy się za mycie muszli i deski, możemy ominąć kilka zakamarków, w których roi się od bakterii. Na szczęście, istnieją sposoby, aby ją dokładnie wyczyścić, niewielkim nakładem pracy. Zatem, jak sprawnie wyczyścić toaletę? Przekonajmy się!

Czyszczenie toalety do najprzyjemniejszych czynności nie należy, ale trzeba je wykonywać regularnie
Czyszczenie toalety do najprzyjemniejszych czynności nie należy, ale trzeba je wykonywać regularnie123RF/PICSEL

Pamiętaj o zakamarkach!

Jeśli bierzemy się za czyszczenie toalety, to najczęściej skupiamy się na muszli. Z utrzymaniem jej w nienagannej czystości - a raczej z jej wnętrzem - większych problemów nie mamy, ponieważ wlewamy do środka detergent, który ma działanie dezynfekujące. Jednak rzadziej skupiamy się na tym, co dzieje się na zewnątrz. To właśnie tam gromadzi się brud i kurz, który często jest poza zasięgiem naszych oczu. Najlepiej, aby i tę część toalety czyścić regularnie, wtedy unikniemy nie tylko żmudnego szorowania i niepotrzebnie poświęconego czasu na jej wyczyszczenie.

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiemInteria.tv

Na jakie części WC trzeba zwracać uwagę? Przede wszystkim na te, gdzie jego podstawa łączy się z podłogą. Choć często myjemy w tym miejscu kafelki, to właśnie tam może gromadzić się brud. Niestety, obecna w łazience wilgoć może dodatkowo prowadzić do powstawania pleśni, która jest groźna dla zdrowia. Jak pozbyć się grzybowych wykwitów? Pomocny będzie albo płyn do toalet, albo mieszanka octu i sody oczyszczonej. Aby uporać się szybko z problemem, pomocna będzie stara szczoteczka do zębów, która z łatwością usunie zgromadzoną w szczelinie pleśń.

Pamiętaj o desce!

Deskę sedesową wyczyścić nietrudno, ponieważ wystarczy kilka ruchów ściereczką albo gąbką, by lśniła czystością. Gorzej, kiedy brud zbiera się na łączeniach klapy i deski, a także w miejscu mocowania całego elementu do muszli. Jeśli zdarzyło nam się to miejsce pomijać, czasami niezbędne jest jej dokładne rozkręcenie, gdyż w tych miejscach aż roi się od brudu i bakterii. Jeśli już udało nam się odłączyć deskę i klapę, to warto te części namoczyć w misce lub wannie z pomocą detergentu rozcieńczonego w wodzie, który ma również działanie dezynfekujące. W wypadku, gdy nie chcemy narażać się na podrażnienia przy sprawnym myciu toalety, można zastąpić chemiczne preparaty całą butelką octu spirytusowego.

Jak usunąć osady?

Aby dokładnie wyczyścić toaletę, niekiedy niezbędny jest demontaż deski sedesowej
Aby dokładnie wyczyścić toaletę, niekiedy niezbędny jest demontaż deski sedesowej123RF/PICSEL

Jak usunąć osady w toalecie? Ich obecności trudno nie zauważyć, ponieważ często pojawiają się w tych najbardziej widocznych miejscach wewnątrz muszli. Dlaczego powstają? Winić możemy wyłącznie jakość wody, która sprzyja osadzaniu się kamienia. Aby nie tworzyły się w muszli, wymagane jest regularne jej czyszczenie. Jeśli mimo usilnych starań i podjętych działań i tak się tworzą, trzeba sięgnąć po sprawdzone metody, których jest co najmniej kilka.

  • Soda i kwasek cytrynowy: substancje te w duecie mogą rozpuścić osad na muszli klozetowej. Wystarczy pół szklanki sody wymieszać z połową szklanki kwasku i proszek rozprowadzić dokładnie po wnętrzu muszli, a następnie za pomocą mokrej szczotki całość porządnie wyszorować. Mieszankę dla widocznego efektu trzeba pozostawić na 30 minut, a później wszystko dokładnie spłukać.
  • Ocet: niezastąpiony środek w walce o czystą łazienkę. Jeśli muszla klozetowa pokryta jest cienką warstwą kamienia, zawartość butelki można wlać do toalety, a następnie szybko ją wyszorować za pomocą szczotki. W wypadku, kiedy osad jest oporny, można przygotować skuteczną pastę na zabrudzenia. Aby ją wykonać, należy w misce wymieszać dwa opakowania sody oczyszczonej i dolać tyle octu, by po wymieszaniu otrzymać gęstą pastę. Po tym, jak mieszanka przestanie się pienić, można nałożyć ją w muszli, porządnie wyszorować szczotką, pozostawić na 30 minut, a następnie spłukać.
  • Tabletka do zmywarki: małe tabletki świetnie sprawdzą się, kiedy chcemy cieszyć się czystymi naczyniami. Jeśli osad w muszli spędza nam sen z powiek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć tabletki w toalecie. Wystarczy wrzucić ją do odpływu, poczekać, aż przestanie się pienić i później dokładnie wyszorować wnętrze muszli.

Sprawdź także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas