Reklama

Pięć sprawdzonych patentów na czyszczenie dywanu

Kiedy wiosenne porządki trwają w najlepsze, nie zapomnij o wyczyszczeniu dywanów. Brudne są siedliskiem bakterii oraz roztoczy, które mają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Do czyszczenia dywanów możesz wykorzystać domowe środki. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić to szybko i skutecznie.

Płatki mydlane i skrobia ziemniaczana

Jednym ze sprawdzonych patentów na pranie dywanu jest użycie płatków mydlanych w połączeniu ze skrobią ziemniaczaną. Środek czyszczący możesz zrobić  samodzielnie w domowym zaciszu, ponadto jest produkt tani i naturalny. Szczególnie polecany do delikatnych tkanin dywanów, które można łatwo zniszczyć. Jak go zrobić ? Wymieszaj cztery łyżki płatków mydlanych razem ze skrobią ziemniaczaną (dwie szklanki). Następnie równomiernie rozprowadź wilgotną gąbką substancję, pozostawiając ją na pół godziny. Po tym czasie odkurz dokładnie dywan, efekty cię zaskoczą!

Reklama

Ocet z sodą oczyszczoną

To sprawdzony patent na czyszczenie dywanów, który znały już nasze babcie. Dawniej, kiedy nie było dostępu do zaawansowanych środków, tego typu sposoby były na wagę złota. Do pół litra wody dodaj ocet i sodę oczyszczoną w proporcjach 1:1. Następnie szorstką gąbką wypucuj dokładnie całą powierzchnię wykładziny i pozostaw na kwadrans. Do rozprowadzenia środka czyszczącego możesz użyć też butelki z dyfuzorem, co znacznie ułatwi sprzątanie. Na końcu odkurz dywan i ciesz się jego czystością!

Mąka ziemniaczana i sól w walce z plamami

Nic tak skutecznie nie działa na tłuste plamy, jak mąka ziemniaczana. To świetny produkt do wywabiania uporczywych zabrudzeń. Rozsyp mąkę ziemniaczaną w miejscu zaplamienia i pozostaw na kilka godzin. Po upływie tego czasu mąka osuszy i oczyści zabrudzoną powierzchnię. Masz problem z usunięciem plamy po czerwonym winie lub sosie? Sól kuchenna jest idealnym rozwiązaniem: zasyp nią zabrudzone miejsca i pozostaw na 10 minut i poczekaj, aż wchłonie całą wilgoć. Aby osiągnąć pożądany efekt, czynność tę wykonaj od razu po zauważeniu plam. Później za pomocą odkurzacza pozbądź się kurzu i zalegającego brudu.

Polecamy: Wrzuć do pralki tabletkę do zmywarki. Efekty cię zaskoczą!

Olejek zapachowy z dodatkiem soku z cytryny

Jeśli wykładzina lub dywan w twoim pokoju nie pachnie zbyt dobrze, odśwież go za pomocą mieszanki olejku zapachowego z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny (w proporcjach 2:1). Następnie wilgotną gąbką wyczyść powierzchnię i pozostaw na pół godziny lub rozprowadź mieszankę, używając do tego butelki z dozownikiem. Po tym czasie resztek brudu pozbądź się za pomocą odkurzacza i voilà!

Proszek do prania

Sklepowe półki uginają się od nadmiaru proszków przeznaczonych do prania dywanów. Równie dobrze spisze się zwykły proszek do prania tkanin. Rozmieszaj go z ciepłą wodą w proporcji 2:1 i z użyciem ryżowej szczotki wypierz dokładnie całą wykładzinę. Kiedy dywan lekko przeschnie, po prostu go odkurz i po sprawie.

Zobacz też:

Wiosenne czyszczenie wentylacji

Czyszczenie żelazka domowymi sposobami

Wiosenne mycie okien. Poznaj najlepsze triki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy