Jak stosować żelatynę do roślin? Przepis na domowy nawóz
Szukasz sprawdzonego sposobu na odżywienie swoich roślin, ale niekoniecznie masz ochotę stosować syntetyczne preparaty? Zwróć uwagę na zawartość kuchennych półek i wykorzystaj żelatynę do kwiatów doniczkowych oraz ogrodowych. Dzięki niej uzyskasz tani i dziecinnie prosty w przygotowaniu nawóz. Domowe patenty w dziedzinie ogrodnictwa aktualnie biją rekordy popularności, więc bądź na bieżąco!
Właściwości żelatyny: Czego się po niej spodziewać?
Zwykle wykorzystywana jest w przepisach kulinarnych. Żelatyna stanowi podstawę domowych galaretek, puddingów, świetnie nadaje się do utrwalania śmietanowych kremów. W jaki sposób może przyczynić się do poprawy kondycji kwiatów doniczkowych i roślin ogrodowych?
Żelatyna stanowi bardzo dobre źródło azotu. Jest to składnik, który szybko wypłukuje się z gleby, więc jako miłośnicy roślin musimy wziąć pod uwagę uzupełnianie jego braków. Niestety, samo podlewanie i rozmawianie z kwiatami nie wystarczy, by cieszyć się bujnymi okazami. Do oznak, które świadczą o tym, że nasze rośliny potrzebują azotu, należą:
- powolny wzrost jego całkowite zahamowanie,
- żółknięcie lub bladozielony odcień liści,
- gwałtowny rozwój systemu korzeniowego kosztem nadziemnych części roślin i kwitnienia.
Jak przygotować nawóz z żelatyny? Prosty przepis
Nie potrzebujesz ani szerokiej wiedzy z zakresu ogrodnictwa, ani specjalistycznego sprzętu. Oto jeden z uroków stosowania domowych nawozów - z ich przygotowaniem poradzi sobie każdy, a efekty będą naprawdę spektakularne.
Do zrobienia domowej odżywki dla roślin potrzebujesz jednej łyżki stołowej żelatyny. Rozpuść ją w filiżance gorącej wody. Następnie roztwór rozcieńcz w trzech szklankach zimnej wody. Gotowe! Jak stosować żelatynę do roślin? Ostudzoną miksturą podlewaj rośliny ogrodowe i doniczkowe w okresie wegetacyjnym raz na cztery tygodnie.
Do jakich roślin stosować żelatynę i jakich efektów się spodziewać?
Żelatynę warto aplikować do roślin, których największym atutem są efektowne zielone liście. Dzięki takiej kuracji zyskają intensywną barwę, a na ich powierzchni nie znajdziesz żadnych przebarwień. Co więcej, żelatyna wspiera również rozwój systemu korzeniowego, dzięki czemu rośliny są zdrowe, bardziej odporne na choroby i mogą bez trudu pobierać inne niezbędne substancje odżywcze. Z czasem okaże się również, że ich kwiatostany są bardziej dorodne.
Domowy środek z żelatyny świetne efekty przynosi w pielęgnacji skrzydłokwiatu, fikusa i sansewierii. Jako źródło azotu wspomoże odżywianie trawnika, ułatwiając starania o piękną murawę. Nawóz z żelatyny okaże się sprzymierzeńcem w uprawie zielonych warzyw liściastych, w tym: sałaty, szpinaku, jarmużu, kapusty pekińskiej, a także selera naciowego.
Polecamy: