Jak szybko wysuszyć ubrania?
Nagła ulewa podczas podróży, niespodziewana okazja wymagająca założenia – wciąż niewypranej po ostatniej uroczystości – białej koszuli, szkolny mundurek, który nie zdążył wyschnąć. W codziennym życiu zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest włożenie ciuchów, które nadal leżą w praniu bądź nie zdążyły wyschnąć rozwieszone na sznurku. Dlatego warto wiedzieć, jak szybko wysuszyć ubrania bez suszarki bębnowej?
Etap 1: Dodatkowe wirowanie
Ciuchy dopiero co wyprane, a już za kilka chwil trzeba je ubrać? Warto włożyć je do pralki i powtórnie odwirować. Aby szybciej pozbyć się wilgoci, można wrzucić do bębna maszyny kilka piłek pingpongowych, które dodatkowo wycisną wilgoć. Do pralki najlepiej włożyć jedynie ubrania, które potrzebne są natychmiast. Im więcej ciuchów w pralce, tym po wyjęciu będą bardziej wilgotne.
Etap 2: Ręcznik i wchłanianie wilgoci
To metoda, która sprawdzi się zarówno w domu, jak i podczas wyjazdów w miejsca, gdzie nie ma dostępu do pralki czy prądu. Mokre rzeczy należy ułożyć na ręczniku frotté, a następnie zrolować i wycisnąć bądź ugnieść ręcznik. Tkanina, która chętnie przyjmuje wodę, wchłonie wilgoć z ubrań. Dla cienkich bluzek czy poliestrowych spodenek takie suszenie może okazać się wystarczające. W przypadku jeansów czy swetrów najprawdopodobniej konieczne będzie sięgnięcie po gorętsze sposoby.
Etap 3: Suszarka do włosów
Strumień ciepłego powietrza skierowany na wilgotną odzież to metoda, która pomoże skutecznie wysuszyć cienkie bluzki, sukienki czy spodenki. W przypadku koszul, swetrów czy jeansów warto nieco zmodyfikować metodę suszenia suszarką, by była ona jeszcze skuteczniejsza. W tym celu należy włożyć końcówkę urządzenia do jednej nogawki lub rękawa, a pozostałe otwory zagiąć lub uszczelnić z pomocą spinaczy do prania. Chodzi o stworzenie zamkniętej przestrzeni wewnątrz ubrania, by powietrze w najmniejszym możliwym stopniu z niej uchodziło. Po wysuszeniu jednej nogawki/rękawa należy przejść do kolejnej i czynność powtórzyć we wszystkich otworach ubrania.
Etap 4: Żelazko
Wysuszenie z pomocą suszarki do włosów miejsc, gdzie materiał jest nieco grubszy, takich jak pas spodni, rozporek czy dekolt swetra może zająć nieco więcej czasu. Można ten proces przyśpieszyć za pomocą żelazka. W przypadku suszenia ubrań żelazkiem, podobnie jak w przypadku ich prasowania, należy dostosować temperaturę do rodzaju tkaniny. W przeciwnym razie ubrania mogą ulec zniszczeniu. Zaletą prasowania wilgotnej odzieży jest nie tylko przyśpieszenie jej wysychania, ale także fakt, że ubrania będą proste i gładkie – gotowe do założenia.
Jak szybko wysuszyć ubrania?
Czy można wysuszyć ubrania w pięć minut? Jest to możliwe z pomocą piekarnika bądź kuchenki mikrofalowej.
W przypadku piekarnika należy rozgrzać go do temperatury 200 stopni Celsjusza, a następnie rozłożyć ubranie na ruszcie i włożyć do urządzenia na pięć minut. Odzież nie powinna spędzać więcej czasu w piekarniku, bo może to skutkować stopieniem jej włókien czy ich spaleniem. Decydując się na ten krok, należy także często kontrolować stan ubrań i reagować w razie, gdyby pojawiły się niepokojące sygnały. W piekarniku nie można suszyć odzieży z plastikowymi guzikami i innymi elementami z tworzyw sztucznych. Jeśli suszeniu poddawane są ubrania z metalowymi detalami, należy niezwykle ostrożnie je wyjmować, mogą być bardzo gorące.
O wiele bezpieczniejszą, choć trwającą nieco dłużej, metodą na szybsze wysuszenie ubrań, jest zawieszenie ich na rączce piekarnika lub położenie na czystej (!) kuchence z włączonym piekarnikiem. Urządzenie nagrzeje się i płynące z niego ciepło sprawi, że ubranie szybciej wyschnie.
Suszenie ubrań w kuchence mikrofalowej
Innym sposobem wysuszenie ubrań w mniej niż pięć minut jest kuchenka mikrofalowa. Wystarczy włożyć wilgotne rzeczy do urządzenia na dwadzieścia sekund. Po tym czasie należy wyjąć odzież, sprawdzić jej stan, strzepać i jeśli to konieczne włożyć na kolejne dwadzieścia sekund. Proces należy powtarzać, aż ubrania wyschną. Nie można wkładać odzieży do mikrofali na dłuższy czas. Urządzenia mogą mieć różną moc, a tkaniny bywają wykonane z mieszanek wielu rodzajów nici. W efekcie zbyt długie przebywanie w kuchence mogłoby spowodować stopienie lub spalenie ciuchów. Tej metody nie można wykorzystywać do suszenia ubrań z elementami wykonanymi z plastiku bądź metalu.
Jak szybko wysuszyć ubrania bez prądu?
Jeśli w górach zastanie turystów niespodziewana ulewa lub nagle w mieszkaniu zabraknie prądu, można sięgnąć po metody stosowane już przez nasze mamy i babcie.
Pierwsza z nich, niezwykle popularna i nierzadko stosowana przez większość osób to suszenie ubrań na grzejniku. Metoda sprawdza się jedynie, gdy kaloryfery są gorące i trwa dłużej niż opisane powyżej sposoby.
Ubrania można wysuszyć, wieszając je nad ogniskiem czy kuchenką gazową. Należy jednak pamiętać, aby zachować odpowiednią odległość ubrań od ognia, w przeciwnym razie może dojść do pożaru. To metoda, którą warto stosować jedynie w najbardziej naglących przypadkach.
Wszystkie opisane powyżej metody sprawdzą się w awaryjnych sytuacjach, jednak nie należy korzystać z nich na co dzień. Częste stosowanie domowych metod szybkiego suszenia ubrań może prowadzić do blaknięcia kolorów, osłabienia włókien i niszczenia tkanin. Jeśli sytuacja tego nie wymaga, najlepiej suszyć ubrania na sznurku bądź w suszarce bębnowej.
Polecamy: