Jak uratować przelane rośliny doniczkowe?
Podlewanie to jeden z kluczowych zabiegów, które należy przeprowadzać regularnie, aby rośliny doniczkowe pięknie rosły w naszych domach. Niestety, trzeba wyczuć odpowiednią ilość wilgotności w podłożu, ponieważ jedne gatunki potrzebują więcej, a niektóre mniej. Dlatego nietrudno o przelanie roślin doniczkowych, co może doprowadzić do ich zamierania. Na szczęście, można je w łatwy sposób uchronić przed zgniciem. Zatem, jak uratować przelane rośliny doniczkowe?
Jak rozpoznać przelaną roślinę doniczkową?
Czasami trudno rozpoznać, że roślina faktycznie jest przelana. Dlaczego? Ponieważ symptomy przypominają stan, kiedy brakuje jej wody: tkanki tracą jędrność, a liście więdną. Czasami bagatelizujemy taki stan rzeczy i przelaną roślinę - myśląc, że więdnie - podlewamy intensywniej. To szybko może spowodować, że korzenie zaczną gnić i nie będą w stanie pobierać wody, co nieuchronnie prowadzi go zamierania naszych okazów.
Co zrobić, jeśli roślina jest przelana?
Jeśli widzimy oznaki więdniecia rośliny, lepiej najpierw sprawdzić, w jakim jest stanie podłoże. Jeśli jest suche, to warto najpierw wyjąć z doniczki całą bryłę korzeniową i sprawdzić, czy nie ma w niej zalążków grzyba lub zapachu stęchlizny. Jeśli zaś bryła korzeniowa jest mokra, należy odczekać, aż przeschnie i dopiero później sprawdzić stan bryły korzeniowej.
Ratunek dla przelanej rośliny
Jeśli podczas wyciągania bryły korzeniowej zauważymy procesy gnicia, lepiej działać zdecydowanie. Przede wszystkim najpierw dokładnie trzeba opróżnić korzenie z ziemi. Następnie dobrze jest je przepłukać wodą i sprawdzić ich stan: jeśli są uszkodzone, należy je usunąć. Po osuszeniu korzeni, warto je także spryskać środkiem grzybobójczym. Następnie należy przygotować dla przelanej rośliny nowe podłoże, ale z podlewaniem należy wstrzymać się przez kilka najbliższych dni.
Zabieg nie zawsze może się udać
Niestety, nie ma zawsze gwarancji, że zabieg przesadzania uratuje przelaną roślinę, bowiem korzenie mogą być zbyt zniszczone. Dlatego lepiej pobrać od zamierającego egzemplarza nowe sadzonki i spróbować je ukorzenić znanymi nam metodami: przez podział rośliny matczynej lub odcięcie fragmentu rośliny.
Zapobiegaj przelewaniu roślin!
Przelewaniu roślin można skutecznie zapobiegać. Nie tylko warto pamiętać o regularnym podlewaniu, ale także odpowiednich warunkach w doniczce: zrobienie dziur opływowych, a na nie usypanie warstwy drenażowej z kamyków, potłuczonej ceramiki lub keramzytu.