Jak uratować zafarbowane ubrania?

Chyba nie ma osoby, której nie zdarzyło się przez przypadek zafarbowanie ubrań. Często w pośpiechu do bębna pralki wkładamy coś, co odbarwia pozostałe rzeczy. Na szczęście nie musimy spisywać ich na straty, ponieważ istnieją proste metody, które pozwolą skutecznie przywrócić ubraniom kolory. Czy potrzebujemy do tego profesjonalnych środków chemicznych? Czy istnieją naturalne sposoby pozbycia się problemu? Do czego przydadzą się liście laurowe? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Pranie w pralce
Pranie w pralce ©123RF/PICSEL
Pranie w pigułce. Co oznaczają symbole na metkach?Interia.tv

Dlaczego ubrania farbują?

Zafarbowane ubrania
©123RF/PICSEL

Najczęstszą przyczyną zafarbowania ubrań jest ich niewłaściwe segregowanie, czyli mieszanie tkanin o różnych kolorach i odcieniach. Innym problemem są również tekstylia, które mają intensywną barwę; pod wpływem temperatury, wody oraz wirowania nadmiar substancji barwnikowych rozpuszcza się, niszcząc znajdujące się w pralce ubrania.

Jak uratować zafarbowane ubrania?

Najprostszą metodą jest użycie środków chemicznych, które usuwają niechcianą barwę z tkanin. Najsilniejszym z nich jest odplamiacz, który jednak na dłuższą metę powoduje niszczenie ubrań. Jednak zbyt częste jego stosowanie może również stopniowo pozbawiać ubrania oryginalnych kolorów. Dlatego zawsze należy przestrzegać wskazówek, które zawarł na opakowaniu producent specyfiku. Innym wyjściem z nieprzyjemnej sytuacji jest użycie odbarwiacza: substancji o delikatniejszym – i tym samym – słabszym działaniu. Dodanie go do prania ręcznego lub do pralki spowoduje stopniowe usuwanie nadmiaru wtórnej barwy. Kolejną metodą jest częste płukanie w wodzie oraz pranie w pralce do momentu, aż niechciany kolor się spierze.

Wykorzystaj proste metody

Skorupki jajek
©123RF/PICSEL

Jeśli nie chcemy stosować chemicznych środków, które niszczą nasze ubrania, możemy spróbować sprawdzonych metod naszych babć. Wszystko, co jest nam potrzebne do odbarwiania, znajdziemy w kuchennej spiżarni. Jednym ze sposobów jest moczenie tkanin w occie: do miski z wodą wystarczy wlać pół szklanki octu spirytusowego i w takiej mieszance moczyć ubrania najlepiej przez całą noc. Następnego dnia całość należy wyprać jak zwykle, a w razie potrzeby czynność można powtarzać do skutku. Inną metodą jest wykorzystanie proszku do pieczenia: do dozownika w pralce wystarczy wsypać jedną miarkę tej substancji, a następnie dodać proszek do prania. Musimy pamiętać, by ustawić niewysoką temperaturę w urządzeniu – w przeciwnym razie ubrania mogą się skurczyć.

Naturalni sprzymierzeńcy ubrań

W walce z zafarbowanymi tkaninami możemy wykorzystać też naturalne specyfiki. Prostą metodą jest użycie soku z cytryny – wystarczy polać nim tkaninę i odczekać kilka godzin. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się na białych ubraniach: prócz usunięcia niechcianego koloru, sok z cytryny sprawi, że biel będzie bardziej intensywna. Można również dodatkowo wykorzystać skorupki po jajkach. Należy przesypać je do szczelnego, materiałowego woreczka i wrzucić do pralki wraz z zafarbowanym praniem – na ich chropowatej powierzchni osiądzie zabarwiona woda.

Wywar z liścia laurowego

Dbaj o pralkę
©123RF/PICSEL

Metoda, która jest czasochłonna, ale za to skuteczna, to przygotowanie wywaru z liściu laurowych, w którym będziemy moczyć pranie. Garść aromatycznej przyprawy należy zalać wodą i doprowadzić miksturę do wrzenia, a następnie ściągnąć z ognia. Kiedy trochę przestygnie zabarwione ubrania wystarczy w niej zanurzyć i moczyć do momentu całkowitego ostudzenia wywaru. Po tym zabiegu tkaniny trzeba uprać w pralce jak zwykle - odbarwienia powinny zniknąć.

Jak zapobiegać farbowaniu ubrań?

Aby nie dopuszczać do farbowania ubrań w przyszłości, trzeba pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim należy dokładnie segregować ubrania, uwzględniając ich kolor - osobno prać tkaniny białe, jasne oraz ciemne. Kiedy mamy podejrzenie, że któryś element garderoby może niszczyć inne ubrania, wystarczy wcześniej namoczyć go w ciepłej wodzie i sprawdzić, czy barwi wodę. Można wtedy też dodać trochę octu, by usunąć nadmiar koloru. Poza tym na rynku dostępne są specjalne chusteczki, które przeznaczone są do prania – skutecznie zapobiegają farbowaniu wody. Nie należy zapominać również o pralce – staraj się raz na jakiś czas wyczyścić dokładnie urządzenie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas