Jak urządzić przytulny pokój sypialniany?

Sypialnia to miejsce, w którym każdy z nas spędza niemalże jedną trzecią swojego życia. Trudno zatem nie doceniać jego znaczenia, zwłaszcza w mieszkaniu nowożeńców.

fot. Aber Design
fot. Aber DesignMagazyn Wesele

Wygląd i funkcjonalność sypialni nie może być dziełem przypadku. Planując aranżację naszego zacisznego gniazdka, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych i przydatnych zasadach, które pozwolą nam stworzyć wymarzone miejsce relaksu. Oto one.

Cisza i spokój...

Podczas podejmowania decyzji o usytuowaniu sypialni trzeba rozważyć kilka aspektów. Pierwszy z nich to powierzchnia pokoju. Jeśli sypialnia ma służyć jedynie jako miejsce wypoczynku, w zupełności wystarczy nam 16 m2. Jeżeli jednak chcemy połączyć ją z miejscem do pracy lub garderobą co jest częste w przypadku małych, 2-pokojowych mieszkań lub kawalerek nie powinna ona liczyć mniej niż 20 m2. Drugą ważną sprawą jest akustyka. Mając do dyspozycji kilka pomieszczeń, warto wybrać najcichsze z nich, usytuowane od strony podwórka lub ogrodu, a więc najbardziej oddalone od ulicznego gwaru. Sypialnia powinna być urządzona także z dala od kuchni i salonu, będących najbardziej hałaśliwymi punktami każdego domu. Jeśli jednak nie mamy wyboru, warto zainwestować w szczelne okna i drzwi, które zapewnią nam doskonałą izolację akustyczną i pozwolą cieszyć się spokojnym snem.Tajemnice alkowy...
Bez wątpienia najważniejsze w każdej sypialni jest łóżko. Aby jak najlepiej spełniało swoją rolę, czyli pozwalało nam wypocząć w komfortowych warunkach, musi mieć odpowiednią wielkość. Rozmiary małżeńskiego łoża wahają się w granicach 140 160 cm mowa tu o szerokości; długość natomiast zależy od wzrostu jego użytkowników, z uwzględnieniem 20 cm rezerwy. Solidnie wykona rama uchroni nas przed skrzypieniem łóżka w nieodpowiednich momentach, a dobrej jakości materac zapewni wysoki komfort i wygodę nie tylko podczas snu. Kołdra i poduszki, w zależności od preferencji, mogą mieć wkład syntetyczny, z pierza lub z owczej wełny, przy czym kołdra powinna być nieco szersza niż łóżko co pozwoli uniknąć nocnej walki o każdy jej centymetr poduszki natomiast zazwyczaj mają rozmiar 50 × 60 cm.

Niewątpliwie dekoracyjnym elementem małżeńskiego łoża jest pościel, której kolor zazwyczaj dopasowujemy do kolorystyki sypialni. Może być gładka, wzorzysta lub kwiecista; biała albo utrzymana w krzykliwych barwach. Wykonana z satyny, jedwabiu czy atłasu będzie kusiła swoją miękkością; bawełniana lub flanelowa zachowa przyjemne ciepło w najbardziej mroźne dni.

Nie tylko łóżko...Aby sypialnia była funkcjonalna, po obu stronach łóżka powinny znaleźć się szafki nocne z lampkami. Przydadzą się one nie tylko podczas czytania, ale także pomogą w stworzeniu romantycznego klimatu. Niezłym rozwiązaniem jest też umieszczenie w pokoju sypialnym dobrze oświetlonej toaletki, przy której gospodyni może wykonywać poranny makijaż lub przygotowywać się do snu.
Jeśli sypialnia ma nam służyć także w innych celach, np. pełnić rolę garderoby, dobrze jest umieścić w niej dużą szafę z wieloma półkami, szufladami i wieszakami, które pozwolą na optymalne wykorzystanie miejsca dla ubrań i wszelkiego rodzaju bibelotów. Jeżeli na drzwiach szafy umieścimy wielkie lustro, nie tylko uzyskamy optyczne powiększenie przestrzeni sprawimy również, że do naszej sypialni nigdy nie wkradnie się nuda...

Niekoniecznie dobrym pomysłem jest umieszczanie w sypialni biblioteczki lub trzymanie dużej liczby pluszaków. Stanowią one siedlisko kurzu, który nie tylko powoduje alergię, ale może być też źródłem nieprzyjemnego zapachu czy chorobotwórczych mikrobów.

Sypialnia w zgodzie z filozofią feng shui

Dobry sen i pozytywny przepływ energii według zasad feng shui zapewni nam ustawienie łóżka w taki sposób, aby możliwe było dojście do niego z obu stron, a nasza głowa spoczywała przy ścianie. Istotne jest również, żeby unikać usytuowania łóżka naprzeciw drzwi oraz między oknami, ponieważ są to punkty bardzo hałaśliwe i zakłócają spokojny wypoczynek.

Filozofowie feng shui doradzają również, aby na noc zamykać drzwi do sypialni, gdyż pomoże to utrzymać pozytywną energię w związku. W pokoju sypialnym nie powinny też znajdować się takie urządzenia, jak komputer czy telewizor. Ich obecność zakłóca relaks i przeszkadza małżonkom w spędzaniu czasu tylko we dwoje? Dobrze jest natomiast wygospodarować odrobinę miejsca dla sprzętu grającego, ponieważ spokojna muzyka tworzy nastrój i działa kojąco na nasze nerwy.

Wszystkie te wskazówki z pewnością ułatwią Wam urządzenie idealnej, wymarzonej, wygodnej i funkcjonalnej sypialni, w której z przyjemnością będziecie spędzać każdą wolną chwilę, nie tylko w nocy...

MAGAZYN WESELE /tekst Anna Piwko-Łętek

Zobacz też:

Magazyn Wesele
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas