Jak usunąć brzydki zapach z lodówki za pomocą węgla aktywnego?

Nikt nie lubi otwierać lodówki, z której wydobywa się powiew sfermentowanej kapusty pomieszany z zapachami resztek ryb, szynki i świeżego parmezanu. Coś okropnego. Istnieje wiele metod neutralizowania lodówkowych aromatów: filiżanka sody oczyszczonej z tyłu lodówki, hermetyczne pojemniki, owijanie w folię... Jest jednak jeszcze jedna metoda, która jest skuteczniejsza, niż wszystkie inne. To węgiel aktywny sprawi, że będziesz mogła cieszyć się jedzeniem, nie martwiąc się o przykrą mieszankę zapachów resztek pozostałych w lodówce.

Nieprzyjemny zapach z lodówki
Nieprzyjemny zapach z lodówki© Photogenica

W jaki sposób z niego korzystać?

Węgiel aktywowany zastosowanie
© Photogenica

Jeśli posiadasz pełnowymiarową lodówkę, użyj dwóch filiżanek granulek węgla aktywnego. Umieść je w otwartym pojemniku.

Węgiel aktywny będzie działał jak dezodorant przez co najmniej miesiąc (a może dłużej), więc nie ma żadnych ograniczeń dla jego skuteczności. Jedyne co musisz robić, to wymieniać go kiedy znów poczujesz nieprzyjemny zapach w lodówce.

Poza tym, że sprawdzi się jako filtr powietrza w lodówce, jest też jest dobrym filtrem do wody akwariowej.

Dlaczego węgiel aktywny działa tak dobrze?

Porządki w lodówce
© Photogenica

Węgiel aktywny ma porowatą strukturę, co zwiększa pole powierzchni dostępne dla reakcji chemicznych. A ponieważ jest on czystym węglem, pochłania wszystkie cząsteczki organiczne. Oznacza to, że usunie wszelkie śmierdzące cząstki organiczne, które napotyka w otaczającym go powietrzu.

Węgiel czy soda?

Soda oczyszczona w lodówce
© Photogenica

Dla porównania, soda oczyszczona (która jest najbardziej popularną alternatywą dla węgla) jest mniej skuteczna, ponieważ zwalcza tylko niektóre rodzaje zapachów w lodówce. Jako związek chemiczny, zmienia skład kwaśnych cząsteczek, z którymi się styka. Jednak nie wszystkie cząsteczki, które tworzą nieprzyjemne zapachy w lodówce mają kwaśny odczyn.

Wskazówki

Węgiel aktywny w granulkach kupisz w sklepach z akcesoriami akwarystycznymi, nawozami oraz na Allegro (cena około 10 zł za 1 kg).

Uwaga!

Eksperymenty dotyczące tej metody przeprowadzone zostały na granulacie, a nie na proszku węglowym. Nie można powiedzieć na pewno, że proszek byłoby mniej lub bardziej skuteczny, jednakże granulat jest znacznie tańszy i bardziej opłacalny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas