Jak usunąć pleśń z pralki?

Pralka, która ma na celu przywrócenie czystości i odświeżenie ubrań, sama po pewnym czasie użytkowania wymaga czyszczenia. Regularne pranie sprawia, że osadzają się w jej zakamarkach zanieczyszczenia oraz pozostałości z proszków i płynów. W połączeniu z wilgocią to doskonałe warunki do rozwoju pleśni, która nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też wydziela przykry zapach. Niestety ta nieprzyjemna woń może przechodzić na ubrania. Dlatego należy dbać o regularne czyszczenie pralki, by pozbyć się z niej brudu, kamienia i pleśni. Ta ostatnia najczęściej osadza się na uszczelkach i trudno dostępnych elementach urządzenia, więc warto wiedzieć, jak w łatwy sposób można je wyczyścić. Można to zrobić przy użyciu tanich i skutecznych środków, takich jak wybielacz, soda i ocet. Jak usunąć pleśń z pralki?

Pleśń w pralce
Pleśń w pralce©123RF/PICSEL

Usuwanie pleśni za pomocą wybielacza

Użyj wybielacza
©123RF/PICSEL

Po praniu w pralce mogą pozostać zanieczyszczenia i wilgoć, co sprzyja rozwijaniu się pleśni. Stały kontakt z wodą mają także trudno dostępne miejsca, takie jak podajnik na proszek i płyn do płukania oraz gumowe uszczelki. Nie można zapominać o ich czyszczeniu, gdyż z czasem zaczynają nieprzyjemnie pachnieć, co przenosi się na ubrania. Pleśń z tych elementów w łatwy sposób usuniemy za pomocą wybielacza. Należy zmieszać szklankę tego środka z trzema litrami gorącej wody i zamoczyć w roztworze szmatkę. Następnie wystarczy starannie wyczyścić nią uszczelkę, przemyć ją woda i osuszyć. Warto ją nieco odgiąć, gdyż najwięcej brudu gromadzi się w szczelinach między gumą a metalem. Do bardziej problemowych miejsc można przyłożyć namoczoną w mieszance szmatkę i pozostawić na 30 minut. Po tym czasie wyszorować i przemyć. Wybielaczem można też wyczyścić dozownik na proszek. Na koniec warto uruchomić pusty program prania w najwyższej temperaturze. Wypłuczemy dzięki temu resztki wybielacza i pleśni.

Soda i ocet do zadań specjalnych

Soda i ocet
©123RF/PICSEL

Pleśń z uszczelek i zakamarków pralki można również usunąć za pomocą sody oczyszczonej i octu, które nie mają sobie równych w walce z zanieczyszczeniami. 10 łyżek sody mieszamy z taką samą ilością octu i uzyskaną papkę nakładamy na wszystkie zabrudzone części pralki. Pozostawiamy na kilka godzin, by mieszanka mogła zmiękczyć i oderwać brud z tych miejsc. Następnie zmywamy pastę wilgotną szmatką i wycieramy pralkę do sucha. Warto także po takim zabiegu odświeżyć wnętrze pralki, wsypując do bębna 1/3 szklanki sody i ustawiając pełny cykl prania na 90 stopni. Soda usunie wszelkie zanieczyszczenia i nieprzyjemny zapach.

Jak zapobiegać pojawianiu się pleśni?

Czyść regularnie pralkę
©123RF/PICSEL

Czyszczenie pralki za pomocą powyższych metod nie uwolni od problemu pleśni raz na zawsze. Należy regularnie powtarzać zabieg pustego prania z sodą oczyszczoną, ewentualnie dwoma szklankami octu. Najlepiej przeprowadzać go co kilka miesięcy. Aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się pleśni, warto też trzymać się kilku zasad. Po skończonym praniu zostawiajmy otwarte drzwiczki pralki w celu jej wywietrzenia. Dobrze jest też wycierać do sucha uszczelkę i bęben po każdym praniu. Nie zostawiajmy też wypranych ubrań w pralce przez dłuższy czas, gdyż zaczną nieprzyjemnie pachnieć i będą sprzyjać rozwojowi wilgoci i pleśni w pralce.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas