Jak walczyć z wilgocią w domu?

Wilgoć w mieszkaniu lub domu to uciążliwy problem, który może prowadzić do rozwoju pleśni lub grzybów, a to już nie błahostka. Pleśń i grzyb negatywnie oddziałują na nasz organizm, a nawet mogą wywołać poważne dolegliwości zdrowotne. Dlatego należy regularnie analizować stan wilgotności powietrza w naszych mieszkaniach i domach. Podpowiadamy sprawdzone sposoby walki z wilgocią, dzięki którym możemy zahamować rozwój grzyba i pleśni.

article cover
©123RF/PICSEL

Pochłaniacz wilgoci

©123RF/PICSEL

Jeśli czujemy, że w naszym domu często jest wilgotno, warto zaopatrzyć się w pochłaniacz wilgoci. Jak on działa? Urządzenie zawiera wymienny wkład, który posiada absorbent. Podczas wchłaniania wilgoci z powietrza absorbent rozpuszcza się. Wilgoć gromadzi się najpierw we wkładzie, który ulega swoistego rodzaju skamienieniu. Po upływie około sześciu dni skamieniały absorbent zaczyna się skraplać. Szybkość tego procesu uzależniona jest od stopnia wilgotności w konkretnym pomieszczeniu oraz od panującej w niej temperatury. Im jest ona wyższa, tym krótszy jest proces skraplania, a pochłaniacz szybciej zbiera wilgoć. Jakie są efekty stosowania pochłaniacza wilgoci? Może on zmniejszyć wilgotność powietrza nawet o 60 procent. Warto zainwestować w ten sprzęt, jeśli chcemy dbać o swoje i domowników zdrowie.

Kwiaty

©123RF/PICSEL

Z wilgocią w domu możemy walczyć również naturalnymi sposobami, na przykład roślinami. Istnieje pewna grupa kwiatów, które wykazują właściwości pochłaniające wilgoć. Oto kilka przykładów:

* Paproć – to jedna z najpopularniejszych roślin, która potrafi regulować poziom wilgoci w powietrzu;

* Chamedora wytworna - można ją ustawić w ciemnym i wilgotnym kącie, ponieważ od słońca woli właśnie wilgoć;

* Oplątwa – to roślina pozbawiona korzeni, która naturalnie rośnie na drzewach. Żywi się wodą i składnikami odżywczymi, które pochłania z powietrza;

* Skrzydłokwiat – to kwiat, który nie potrafi rozwijać się w środowisku suchym. Potrzebuje wilgoci zarówno z podłoża, jak i z powietrza;

* Bluszcz – pochłania wilgoć, ale tylko wtedy, gdy zawieszony jest na odpowiedniej wysokości. Najlepiej umieścić go jak najwyżej.

Olejki eteryczne

©123RF/PICSEL

Jeśli wilgoć zaatakowała nasze ściany, sięgnijmy po olejki eteryczne, które wykazują działanie antybakteryjne, a do tego przyjemnie pachną. Świetnie sprawdzą się olejki: lawendowy czy goździkowy. Możemy również wykorzystać mieszankę z sody oczyszczonej oraz wody utlenionej, którą należy zaaplikować na wilgotne ściany. Soda wchłonie pleśń i zapobiegnie powstawaniu grzyba i pleśni. Do przygotowania mieszanki potrzebne będą trzy łyżki sody oczyszczonej oraz dwie łyżki wody utlenionej. Składniki należy dokładnie wymieszać. Wilgotne ściany możemy przetrzeć również octem spożywczym rozpuszczonym w wodzie.

Regularne wietrzenie

Jeśli będziemy wietrzyć pomieszczenia regularnie, wilgoć będzie pojawiać rzadko, a być może w ogóle. Codziennie należy otworzyć okna na oścież na około 10 minut, by uzyskać pożądany efekt.

Jeśli chcemy, by powietrze w naszym domu sprzyjało naszemu zdrowiu, koniecznie zastosujmy się do powyższych zaleceń.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas