Jak wybrać rośliny na skalniak?

Lato to pora, kiedy wszystko bujnie kwitnie i rozrasta się w szybkim tempie. Różnorodność gatunków roślin jest widoczna gołym okiem, a to sprawia, że całość wygląda bardzo efektownie. Jednak, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu, trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Każdy z okazów ma inne preferencje względem stanowiska oraz gleby, co trzeba wziąć pod uwagę, sadząc obok siebie różne rodzaje roślin. Jak wybrać rośliny na skalniak? Które z nich okażą się najlepszym wyborem? Podpowiadamy poniżej.

Kiedy planujesz zasadzenie roślin na skalniaku, pamiętaj o ich odpowiednim rozmieszczeniu
Kiedy planujesz zasadzenie roślin na skalniaku, pamiętaj o ich odpowiednim rozmieszczeniu 123RF/PICSEL

Odpowiednie warunki dla roślin

Rozpiętość gatunkowa roślin, które można posadzić na przydomowym skalniaku, wymaga dokładnego przemyślenia. Bowiem nie wszystkie okazy będą ze sobą koegzystować, gdyż różnią się od siebie pod względem potrzeb co do rodzaju gleby czy stanowiska. Prawidłowe połączenie ze sobą różnorodnych gatunków roślin sprawi, że będą pięknie i bujnie rosnąć, a skalniak stanie się ozdobą twojego ogrodu.

Stanowisko na skalniaku

Pierwszą z kwestii, którą trzeba wziąć pod uwagę, to stanowisko. Wybierając odpowiednie miejsce dla rośliny, pamiętaj o warunkach nasłonecznia. Po stronie południowej i zachodniej odnajdą się wyłącznie okazy światłolubne, gdyż promienie słońca będą tam obecne przez cały dzień. Wschodnia i północna część skalniaka zarezerwowana jest dla cieniolubnych odmian. Stanowisko wpływa na ogólną kondycję uprawianych roślin oraz ich wzrost czy kwitnienie.

Gleba spełniająca wymagania

Kolejna kwestia to odpowiednie dobranie gleby względem wymagań rośliny. Problem pojawia się wtedy, kiedy obok siebie planujesz posadzić okazy, mające zupełnie inne potrzeby co do podłoża. Dlatego przed rozsadą roślin na swoje stanowiska, sprawdź ich preferencje glebowe. Powinna być przepuszczalna, a najlepiej, żeby była mieszanką torfu, piasku i ziemi kompostowej. Raz w roku należy sprawdzić odczyn pH gleby, ponieważ kamienie, którymi obłożony jest skalniak, mogą wypłukiwać wapń, który zmienia rodzaj podłoża na zasadowe. W razie potrzeby do jej zakwaszenia użyj kwaśnego torfu lub nawozu zakwaszającego.

Prawidłowe sadzenie roślin

Zbyt mało miejsca na skalniaku sprawi, że rośliny nie będą miały  miejsca do prawidłowego wzrostu
Zbyt mało miejsca na skalniaku sprawi, że rośliny nie będą miały miejsca do prawidłowego wzrostu123RF/PICSEL

Podstawową zasadą sadzenia roślin na skalniaku jest odpowiednie rozmieszczenie sadzonek. To miejsce, które powinno być kolorowe, ale zapychanie każdej pustej przestrzeni to błąd. Poprawnie jest posadzić wysokie okazy z tyłu lub z boku oraz pojedynczo. Niskie odmiany powinny zostać umieszczone z przodu, najlepiej w grupach po kilka sztuk z każdego okazu. Najpierw rozłóż wszystkie doniczki na skalniaku i przyjrzyj się, jak wyglądają wszystkie w połączeniu ze sobą. Zwróć uwagę na kompozycję oraz weź pod uwagę, że po pewnym czasie małe rośliny mogą się znacznie rozrosnąć.

Jakie gatunki roślin można sadzić w lecie?

W lecie najlepiej sadzić byliny, gdyż jest to okres, w którym szczególnie zachwycają swoim wyglądem. W tym czasie możesz na skalniaku posadzić orliki, rogownice, smagliczki czy dzwonki karpackie. Takie zestawienie pozwala na uzyskanie imponującego efektu, który tworzyć będzie feeria barw różnorodnych okazów. Czerwiec to również idealna pora na posadzenie ziół takich jak tymianek, bazylia i majeranek. Jako tło na skalniaku posłużą drzewa iglaste, które są cieniem dla roślin i ozdobą w jednym. Najczęściej wybiera się gatunki niskie i zwarte – żywotniki oraz tuje.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas