Jak wyczyścić okap z tłuszczu?

Zalegający na kuchennym okapie tłuszcz to zmora każdej pani i każdego pana domu. Pozbyć się go niełatwo, ale istnieją sprawdzone sposoby, które żmudną czynność ułatwią i znacznie przyspieszą. Warto po prostu uzbroić się w cierpliwość i sięgnąć po sodę oczyszczoną, oliwę z oliwek oraz ocet spirytusowy. W starciu z tłustym osadem potrafią zdziałać cuda!

Brudny okap to zmora każdego
Brudny okap to zmora każdego123RF/PICSEL

Okap czyść regularnie

Soda przydaje się zawsze!
Soda przydaje się zawsze!123RF/PICSEL

Okap to niezbędny element każdej kuchni, bo skutecznie wentyluje powietrze. Niestety, osiada na nim, a konkretnie na jego elementach, czyli kratkach i filtrach, mnóstwo tłuszczu, kurzu oraz wszelkich innych osadów. Pół biedy, jeśli są usuwane regularnie. Wtedy czyszczenie przebiega bardzo szybko i sprawnie. Jeśli jednak okap myty jest zdawkowo i od przysłowiowego wielkiego dzwonu, to czeka nas niemała przeprawa. Uporczywe zanieczyszczenia zalegające na okapie wymagają wówczas nieco wysiłku i użycia zdecydowanie bardziej inwazyjnych metod, czyli zamoczenia w wodzie z dodatkiem odpowiednio dobranego (do stopnia zanieczyszczeń) środka czyszczącego. W roli tych ostatnich mogą wystąpić dobrze wszystkim znane naturalne preparaty, takie jak soda oczyszczona czy ocet.

Nietypowe zastosowania sodyInteria DIY

Jak wyczyścić okap? Pomoże soda

Okap trzeba czyścić regularnie
Okap trzeba czyścić regularnie123RF/PICSEL

Jak użyć sody do czyszczenia okapu? Bardzo prosto. Wystarczy napełnić wodą duży garnek i doprowadź całość do wrzenia. Następnie bardzo powoli dodawać do wrzątku po łyżce sody oczyszczonej. Mieszanka będzie się pienić, dlatego przy jej przyrządzaniu trzeba zachować szczególną ostrożność. Gdy będzie gotowa, garnek trzeba umieścić w zlewie i zanurzyć w niej kratkę z filtrem. Jeśli nie zmieści się cała, trzeba oczyszczać ją stopniowo. Po kilku minutach odmaczania w mieszance zalegające na kratce zanieczyszczenia i osady powinny zniknąć. Jeśli nadal są widoczne, można je usunąć, oczyszczając powierzchnię kratki miękką szczoteczką lub ściereczką. Na koniec czynności pielęgnacyjne trzeba powtórzyć, ale już z użyciem tylko gorącej wody, a następnie dokładnie osuszyć kratkę. Aby zapobiec ponownemu gromadzeniu się na niej zanieczyszczeń, warto zastosować prosty zabieg konserwujący i wypolerować ją wodą rozcieńczoną z octem.

Do czyszczenia okapu przyda się też oliwa

Oliwa z oliwek ma wiele zastosowań
Oliwa z oliwek ma wiele zastosowań123RF/PICSEL

W walce ze skumulowanym na okapie tłuszczem i brudem pomoże także dobrze wszystkim znana oliwa z oliwek. Wystarczy nanieść ją gąbką kuchenną na kratkę i filtr, a następnie starannie ją rozprowadzić po powierzchni. Ostatni element zabiegu to przykrycie pielęgnowanego okapu ściereczką z mikrofibry zamoczoną w ciepłej wodzie. Po kilku minutach kratkę należy przeczyścić ostrzejszą stroną zmywaka, a resztki oliwy z oliwek usunąć papierowym ręcznikiem. Dzięki wykorzystaniu tej metody twój okap będzie błyszczeć.

Woda i ocet to zgrany duet

Ocet i soda przydadzą się w wielu sytuacjach
Ocet i soda przydadzą się w wielu sytuacjach123RF/PICSEL

Do czyszczenia okapu można również wykorzystać ciepłą wodę połączoną z octem spirytusowym. Oba składniki trzeba połączyć w równych proporcjach i przelać do butelki z atomizerem. Gotową mieszanką trzeba spryskać kratkę, filtr oraz pozostałe elementy okapu i pozostawić do wchłonięcia na około 15 minut. Po kwadransie okap trzeba jeszcze wyczyścić ostrzejszą stroną zmywaka kuchennego. Jeśli zabrudzenia będą oporne, zabieg czyszczenia mieszanką należy powtórzyć.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas