Jak wyczyścić ściany bez malowania?
Z problemem brudnych ścian najczęściej zmagają się rodzice małych dzieci czy właściciele zwierząt. Zdarza się jednak, że gotując w kuchni lub wykonując inne domowe obowiązki, przytrafia się nam samym zabrudzić ściany. Najcięższe do usunięcia są tłuste zabrudzenia, a także te powstałe na skutek działania pleśni. Do wyczyszczenia ścian potrzebne są delikatne produkty, które w żaden sposób nie zniszczą farby. Co zrobić w takim przypadku? Jak wyczyścić ściany bez malowania? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Spis treści:
Jaki rodzaj farby malarskiej posiadasz?
Wiele czynników uzależnionych jest od rodzaju farby, jaką pomalowana jest ściana. Bowiem nie wszystkie przystosowane są do zmywania brudnych powierzchni, na przykład za pomocą wilgotnej ścierki czy gąbeczki. Farba może ulec zniszczeniu, a w najgorszym przypadku zostać zdrapana pod wpływem ostrej powierzchni.
Zanim przystąpisz do mycia zabrudzonych ścian, sprawdź na jej fragmencie, czy farba jest wodoodporna i nie odpryśnie, kiedy będziesz ją szorować. Ponadto pamiętaj, że odporniejsze na zmywanie są farby w pastelowych odcieniach lub te z połyskiem. Jeśli masz do czynienia z ciemnymi i matowymi kolorami, zachowaj szczególną ostrożność.
Czym myć pobrudzone ściany?
Zabrudzone ściany najlepiej czyścić wilgotną szmatką z mikrofibry, gdyż nie uszkodzi ona delikatnej struktury farby. Do tego zabiegu używaj samej wody z odrobiną mydła w proporcji 2:1. Składniki wymieszaj w małym naczyniu i zamocz w nim czystą szmatkę. Następnie wyciśnij ją dokładnie tak, aby nie kapała z niej woda. Szmatki lub gąbki nie dociskaj mocno do ściany, by nie spowodować dodatkowego rozmycia się plam. Ponadto wymieniaj często wodę na świeżą, co da lepszy efekt końcowy.
Pamiętaj też, aby wszystkie zabrudzenia zmywać ze ściany od razu. Nie warto pozostawiać nic na później, gdyż plamy po czasie mogą stać się trudne do usunięcia. Zrezygnuj z używania mocnych detergentów, ostrych gąbek czy gwałtownego szorowania. W ten sposób bardzo łatwo jest uszkodzić powłokę farby.
Dokładne odkurzanie ścian
Niezależnie od tego, jakiego rodzaju zabrudzenia masz na swojej ścianie, w pierwszej kolejności odkurz ją dokładnie. Jak to zrobić? Najlepiej za pomocą odkurzacza ze specjalną końcówką z włosiem. Pomoże ona w pozbyciu się zalegającego pyłu czy pajęczyn w rogach pomieszczenia. Odpowiednio przygotowania powierzchnia będzie o wiele łatwiejsza do mycia.
Jak pozbyć się tłustych plam ze ściany?
Kiedy tłuste plamy pojawią się na ścianie, trzeba działać zdecydowanie. Są one trudne do usunięcia i mogą przysporzyć sporo kłopotów. Do tłustego osadu najlepiej sprawdzi się mydło malarskie, które w połączeniu z niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub mydła da spektakularne efekty.
Sposób jego użycia dokładnie opisuje producent na opakowaniu, a dodatkowych detergentów dodaj tylko trochę (proporcje 2:1). Bez względu na to, czy specyfikiem tym szorujesz całe ściany, czy tylko miejsca, w których powstał tłusty osad, na koniec przemyj je czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia.
Jak pozbyć się zabrudzeń po kredkach?
Każdy rodzic, który ma w swoim domu małe dzieci, pewnie nieraz natknął się na arcydzieło swojej pociechy. Tutaj niezależnie od tego, czy ściana została porysowana flamastrami, czy kredkami woskowymi, trzeba działać delikatnie, ale zdecydowanie.
W tym przypadku idealnie sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej, którą wykonasz w łatwy i szybki sposób. Nada się ona też do usunięcia zabrudzeń z błota, których winowajcami często są nasze pupile. Specyfik wymieszaj z ciepłą wodą w proporcjach 1:2 i nałóż gąbeczką na zabrudzoną powierzchnię. Pozostaw go na pół godziny, a po upływie czasu wilgotną szmatką zmyj zabrudzenia i poczekaj, aż ściana całkiem wyschnie.
Czy można usunąć grzyb i pleśń ze ściany?
Owszem, usunięcie grzyba lub pleśni ze ściany jest możliwe. Trzeba jednak wcześniej znaleźć przyczynę ich powstania. Może to być między innymi zwiększona wilgotność w domu czy mieszkaniu. Dopiero kiedy zniwelujesz źródło problemu, przystąp do usuwania pleśni i grzyba ze ścian.
Jak to zrobić? W tym przypadku trzeba zastosować specjalistyczne środki, których na rynku jest bardzo dużo. Najczęściej produkt ten nanosi się bezpośrednio na ścianę za pomocą pędzla malarskiego i pozostawia do całkowitego wchłonięcia. Na koniec ścianę trzeba przemyć wilgotną szmatką i położyć nową warstwę farby.
Zobacz też: