Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Skuteczne i sprawdzone patenty

Kamień na żelazku nie tylko niszczy jego strukturę, ale także tkaniny, które nim prasujesz. Nie jest on prosty w usunięciu, ale dzięki domowym patentom uda się to bez problemu. Produkty te masz pod ręką, jest to ocet czy soda oczyszczona. Nie kosztują one fortuny, a twój domowy budżet nie zostanie nadszarpnięty. Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Dowiesz się z tego artykułu.

Za pomocą domowych sposobów możesz pozbyć się kamienia z żelazka
Za pomocą domowych sposobów możesz pozbyć się kamienia z żelazka123RF/PICSEL

Ocet i woda destylowana, sól kuchenna

Pierwszym ze sposobów na odkamienianie czajnika jest wykorzystanie octu, wody destylowanej oraz soli kuchennej (proporcje 1:1:1). Wszystkie składniki połącz ze sobą w małym garnku i zagotuj. Kiedy substancja wystygnie, namocz w niej szmatkę z mikrofibry i delikatnie przemyj powierzchnię żelazka.  Można umyć urządzenie zarówno na zimno, albo podgrzać i odczekać chwilę, aż przestygnie. W drugim przypadku efekty będą lepsze, gdyż z nagrzanej płytki kamień zejdzie szybciej. Ocet w wyniku reakcji chemicznej sprawia, że kamień staje się miękki i szybko się rozpuszcza. Sól natomiast ma działanie lekko ścierające, co pomoże w walce z zeschniętym brudem.

Odkamienianie kwaskiem cytrynowym

Do czyszczenia przypalonego żelazka nada się ocet czy soda oczyszczona
Do czyszczenia przypalonego żelazka nada się ocet czy soda oczyszczona123RF/PICSEL

Inną możliwością jest wykorzystanie kwasku cytrynowego, który też wykazuje właściwości rozpuszczające kamień. Produkt ten ma przyjemniejszy zapach niż mieszanka z octem, ale można nim czyścić tylko zimną stopkę żelazka! Wystarczy, że dwie łyżki kwasku wymieszasz w szklance wody, a następnie nasączysz specyfikiem gazę lub szmatkę. Przetrzyj nią delikatnie brudną powierzchnię urządzenia, a potem osusz papierowym ręcznikiem.

Soda oczyszczona w walce z kamieniem

Soda oczyszczona ma działanie lekko żrące, dlatego bez trudu upora się z kamieniem na żelazku. By zrobić odpowiednią mieszankę, połącz sodę z letnią wodą i dokładnie wymieszaj (proporcje 1:2). Żelazko możesz podgrzać, aby kamień zszedł szybciej. Następnie namocz szmatkę w przygotowanej substancji i delikatnie przemyj spaloną powłokę. Dziurki, z których wydobywa się para wodna, przemyj patyczkami do uszu. Na koniec naciśnij guzik, który odpowiada za wydobywanie się pary. Dzięki temu resztki kamienia, które dostały się do środka, będą prostsze do usunięcia.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas