Jak wygospodarować dodatkowe miejsce w domu?
Wbrew pozorom małe mieszkanie może być bardzo funkcjonalne. Sprawdźcie niezawodne sposoby na wykorzystanie w nim każdej przestrzeni.
Nie zagracaj
Nadmiar rzeczy potrafi zgubić, zwłaszcza w małych wnętrzach. Raz na jakiś czas warto zrobić generalne porządki i dokładnie przemyśleć, czy aby wszystkie nagromadzone skarby są nam niezbędne. Nie bójmy się usunąć niepotrzebnych mebli. Zyskamy dzięki temu dodatkową przestrzeń. Dzięki wyrzuceniu albo oddaniu zbędnych już rzeczy, nawet najmniejszy pokój wyda się większy!
Planuj i sprzątaj!
Każda, najmniejsza przestrzeń jest na wagę złota, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w kawalerce lub mamy do dyspozycji tylko jeden pokój. Warto zatem pamiętać, że każde wnętrze oprócz wymiaru długości ma jeszcze wysokość. Zagospodarujmy zatem wolną przestrzeń nad głowami. Sprawdzą się tutaj idealnie pomysłowo zabudowane regały pod sam sufit (najlepiej zainwestować w meble na zamówienie). Co więcej, takie meble i wszystkie pionowe elementy dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń.
Warto myśleć niestandardowo! Czasem otwarte półki można zamienić na zabudowę, a dodatkową przestrzeń na przechowywanie stworzyć pod łóżkiem, schodami czy w sofie, która jednocześnie będzie stanowiła pojemnik np. na pościel.
Posłane porządnie łózko, schowany pojemnik z praniem czy umyte naczynia, potrafią zadziałać cuda! Codzienne sprzątanie nadmiaru rzeczy i ogarnianie domowego rozgardiaszu to podstawa, zwłaszcza na małej powierzchni.
Ważne strefy
Wydzielenie poszczególnych stref: do jedzenia, wypoczynku, pracy, zabawy czy przechowywania od razu nadaje wnętrzu (nawet temu najmniejszemu) funkcjonalności. Nie każdy od razu może pozwolić sobie na wstawienie w pokoju dodatkowych ścianek działowych, jak zatem poradzić sobie z tym zagadnieniem?
Do oddzielenia idealnie wykorzystać jest meble (np. kanapę), warto również postawić na zasłony i parawany - ich zaletą jest fakt, że w każdej chwili mogą być usunięte, a przestrzeń natychmiast stanie się wspólna.
- Nie trzeba od razu stawiać ścianki działowej. Jednym z rozwiązań mogą być zasłony, które pomogą nam w odgrodzeniu niezbędnej przestrzeni lub mini regał na kółkach – mówi ekspert sklepu Eurofirany.
Lustra i meble
To jeden z najbardziej popularnych trików pozwalających powiększyć optycznie wnętrze. Podobnie jak jasne kolory, również lśniące, odbijające światło powierzchnie sprzyjają małym przestrzeniom.
Jeżeli dysponujemy małym metrażem, postawmy na meble na wysoki połysk, jasne lub białe zasłony oraz panele podłogowe odbijające światło. W kuchni idealnie sprawdzą się wysokie pod sam sufit szafki. Warto również zadbać o wygospodarowanie dodatkowych, wiszących półek w łazience. Niestety leżące ręczniki i inne dodatkowe drobiazgi zabierają cenne centymetry.
Miejsce na kosmetyki w niewielkich łazienkach wygospodarujemy z łatwością, jeżeli zainstalujemy pojemniczki na wewnętrznej stronie drzwiczek szafki. To doskonały sposób na organizację drobnych przyborów toaletowych.
Półka pod sufit
Brak odpowiedniej ilości schowków do przechowywania to prawdziwa zmora małych mieszkań. Idealnym rozwiązaniem są półki biegnące pod sam sufit. Na samej ich górze można umieścić rzadko używane rzeczy lub te, które powinny pozostać poza zasięgiem dzieci.
Półki narożne
Rzadko kiedy w pełni wykorzystuje się potencjał, jaki drzemie w narożnikach. Tymczasem warto o nich pamiętać i zamontować półki, które dostarczą dodatkowej powierzchni na przechowywanie rzeczy.
Składany blat
To świetne rozwiązanie do małych mieszkań. Rozkładając go jedynie w razie potrzeby, zyskujemy dodatkowa przestrzeń. Składane blaty idealnie sprawdzą się zwłaszcza w małych kuchniach i kącikach do pracy.
Drzwi przesuwne
Montując w swoim mieszkaniu ten typ drzwi zamiast tradycyjnych, zyskamy dużo dodatkowej przestrzeni. Drzwi przesuwne pozwalają na swobodne zabudowanie i organizowanie przestrzeni wokół framugi.