Jak wykorzystać skórki z mandarynek? Nietypowe zastosowania

Chyba nikomu mandarynek nie trzeba przedstawiać: właśnie zimą stoiska owocowo-warzywne uginają się pod ich ciężarem, więc chętnie je kupujemy i zjadamy. Niejeden z nas ma tysiące pomysłów, w jaki sposób je smacznie skonsumować, ale jedno jest pewne: skórka z mandarynek zawsze ląduje w koszu. Oczywiście, ten odpadek ma wiele zastosowań, o których wielu z nas nie ma zielonego pojęcia, dlatego przedstawiamy najciekawsze z nich! Jak wykorzystać skórki z mandarynek? Poznaj jej nietypowe zastosowania.

Mandarynki to smaczne owoce, które zimą zjadamy bardzo chętnie
Mandarynki to smaczne owoce, które zimą zjadamy bardzo chętnie123RF/PICSEL

Naturalny odświeżacz powierza

Zapach mandarynek jest dla wielu osób nie tylko kuszący, ale również przyjemny. Tę zależność można w łatwy sposób wykorzystać i pozbyć się nieprzyjemny zapachów znajdujących się w zakamarkach domu. Wystarczy skórki po zjedzonej mandarynce wyłożyć na papierze i ustawić w jasnym miejscu do wysuszenia. Kiedy stracą swoją jędrność, to nie pozostaje nic innego, jak przesypać je do małych, lnianych woreczków i zawiązać. Taki domowy odświeżacz powietrza przyda się w szafie, ale można go włożyć wprost do butów. Zwłaszcza wtedy, gdy ich zapach pozostawia wiele do życzenia.

Skórki z mandarynek do czyszczenia

Chyba nie ma nic gorszego, kiedy armatura w łazience pokryta jest solidnym kamiennym osadem, a plamy z mydła psują wygląd brodziku, wanny czy umywalki. W pierwszej chwili sięgamy po specjalistyczne mleczka do czyszczenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć ekologiczny i skuteczny środek czystości. Niezbędne będę skórki z mandarynki, które wystarczy wrzucić do butelki ze spryskiwaczem i zalać je octem. Najlepiej, aby domowy specyfik pozostawić na kilka godzin, aby składniki mogły się połączyć i gotowe. Trzeba tylko spryskać zabrudzone powierzchnie specyfikiem ze skórek po mandarynkach i przetrzeć delikatnie gąbeczką, aby łazienka była czysta na błysk!

Pozbądź się małych szkodników

Skórki po mandarynkach rozłóż w zakamarkach domu. Pozbędziesz się szkodników!
Skórki po mandarynkach rozłóż w zakamarkach domu. Pozbędziesz się szkodników!123RF/PICSEL

Choć zdarza się to rzadko, to nawet i zimą w naszych domach mogą pojawiać się mrówki. Te pracowite owady - w poszukiwaniu pożywienia - mogą zawędrować nawet do naszych domostw zimą. Wiele jest sposobów, na pozbycie się mrówek, ale kiedy mamy skórki z mandarynek, warto je wykorzystać. W jaki sposób? Wystarczy je rozłożyć w zakamarkach domu: szczególnie w spiżarni oraz szafkach, gdzie trzymane jest jedzenie. Oczywiście, skórki muszą być również obecne na trasach ich wędrówek. Zapach mandarynek skutecznie odstraszy nieproszonych gości i pomoże pozbyć się problemu z domu. Warto pamiętać, aby skórki z mandarynek często wymieniać. Takie nie tylko mają lepsze działanie, ale to też pretekst, by częściej zjadać ten soczysty owoc.

Poradzisz sobie z kotem

Każdy, kto ma w domu kota wie, że to bardzo - wbrew pozorom - towarzyskie zwierzęta i bardzo często towarzyszą swoim właścicielom w wielu obowiązkach. Niektóre mruczki - w obliczu braku rozrywek -potrafią doskonale sobie zorganizować czas, ale czasem ich poczynania są destrukcyjne. Okazuje się, że koty lubią łapkami grzebać w ziemi roślin doniczkowych i rozsypywać zawartość na podłogę albo - co gorsza - urządzać sobie w niej kuwetę. Jak oduczyć kota mruczka niszczycielskich zapędów? Krzyki i złość w niczym nie pomogą, ale skórki z mandarynek umieszczone w doniczkach mogą skutecznie zniechęcić mruczka do niszczenia.

Syrop na przeziębienie

Domowy syrop na bazie skórek z mandarynek to świetny sposób na wzmocnienie organizmu
Domowy syrop na bazie skórek z mandarynek to świetny sposób na wzmocnienie organizmu123RF/PICSEL

Zima to nie tylko sezon na mandarynki, ale także okres, kiedy o przeziębienie nietrudno. Dlatego warto wzmocnić swój organizm poprzez racjonalną dietę. Dlatego warto włączyć do swojego jadłospisu cytrusy, które są doskonałym rezerwuarem witaminy C. Można nie tylko zjadać same, surowe cząstki, ale wykorzystać do tego skórki z mandarynek i przygotować z nich syrop! Od czego zacząć? Przede wszystkim od porządnego wyszorowania skórek, a następnie obraniu owoców i umieszczeniu ich w słoiku, a następnie zasypaniem cukrem (można go zastąpić miodem). Całość teraz trzeba zakręcić i odstawić na kilkanaście godzin do momentu, aż puści soki, a później przecedzić i przelać do czystego słoika. Taki syrop powinien być spożywany podczas przeziębienia minimum dwa razy dziennie.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas