Jak wykupić mieszkanie

Kroki, jakie musisz podjąć, by wykupić lokal zależą od tego, czyją on jest własnością. Objaśniamy, jak to przeprowadzić szybko i korzystnie.

O wykupienie mieszkania możesz się starać, jeśli jest ono komunalne, spółdzielcze lokatorskie lub tzw. pracownicze
O wykupienie mieszkania możesz się starać, jeśli jest ono komunalne, spółdzielcze lokatorskie lub tzw. pracownicze123RF/PICSEL

O wykupienie mieszkania możesz się starać, jeśli jest ono komunalne, spółdzielcze lokatorskie lub tzw. pracownicze (zakładowe). Procedura zawsze jest inna, bo inny też jest właściciel: gmina, spółdzielnia mieszkaniowa, przedsiębiorstwo. Ale w każdej sytuacji można uzyskać bonifikatę!

Od gminy

Gminy często same wysyłają pisma do lokatorów o możliwości sprzedaży. Ale możesz z własnej inicjatywy złożyć wniosek.

Warunki do spełnienia: – musisz być głównym najemcą i mieć zawartą umowę najmu z gminą na czas nieokreślony; – nie możesz mieć zaległości w czynszu; – lokal nie może być w złym stanie; – nie możesz mieć innego mieszkania.

W urzędzie gminy składasz dokumenty: – wniosek wypełniony na gotowym druku; – dotychczasową umowę najmu i decyzję gminy o przydziale mieszkania komunalnego oraz zaświadczenie o meldunku i ksero dowodu osób.

Po wycenie lokalu przez rzeczoznawcę gmina ustala bonifikatę. Jeśli ją zaakceptujesz, podpisujesz z gminą umowę w formie aktu notarialnego.

Od spółdzielni

Wniosek o przekształcenie mieszkania we własność musi podpisać też małżonek, jeśli oboje macie lokatorskie prawo.

Warunki do spełnienia: – musisz zwrócić tzw. nominalną kwotę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię przypadającą na twój lokal (zostaniesz o niej poinformowana); – trzeba spłacić ewentualne zadłużenie z tytułu opłat eksploatacyjnych (np. czynsz, media).

W spółdzielni składasz dokumenty: – wniosek o wykup i dotychczasową umowę; – zaświadczenia o dokonanych rozliczeniach. Spółdzielnia ma 6 miesięcy na odpowiedź. Gdy zaakceptuje wniosek i wyliczy opłatę, regulujesz ją przed spisaniem aktu u notariusza.

Uwaga! Jeśli spółdzielnia nie odpowie w terminie, złóż pozew do sądu o możliwość wykupu.

Zakładowe

Takie mieszkania mogą wykupić pracownicy przedsiębiorstwa, które je sprzedaje (lub ew. spadkobiercy tych osób).

Warunki do spełnienia: są różne w poszczególnych zakładach. Na pewno jednak mieszkanie nie może być zadłużone ani zniszczone.

Dokumenty: umowa najmu albo decyzja o przydziale takiego mieszkania, zaświadczenie o zameldowaniu w nim.

Uwaga! Bonifikata zależy zazwyczaj od stażu pracy z zakładzie.

Ważne!

Dopilnuj, by przy wykupie mieszkania (bez względu na to, do kogo ono należy) odliczono twoje nakłady na lokal, jakie poniosłaś przez lata zamieszkiwania w nim, zwłaszcza na remonty. Przydadzą się faktury za zakup materiałów budowlanych. Swoją robociznę możesz sama wycenić.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas