Jak wysprzątać kuchnię na błysk?

Kuchnia to najlepsza wizytówka dobrze zorganizowanej pani domu, dlatego w ferworze świątecznych porządków warto odpowiednio się przygotować do jej sprzątania. Co warto mieć w zasięgu ręki? Oczywiście niezbędne okazują się niezastąpione babcine środki, czyli soda oczyszczona, ocet spirytusowy, cytryna, sól kuchenna i - rzecz jasna - płyn do mycia naczyń. Dzięki nim sprzątanie okaże się czynnością szybką, skuteczną, a w dodatku tanią. Po kilku godzinach twoja kuchnia będzie lśnić!

article cover
©123RF/PICSEL

Fronty szafek

©123RF/PICSEL

Chcesz szybko i skutecznie wyczyścić fronty szafek? Połącz wodę z octem spirytusowym w proporcji cztery do jednego, zamocz w mieszance miękką ściereczkę i starannie wyczyść nią powierzchnię szafek. Dla uzyskania lepszego efektu czyszczącego i pięknego połysku spryskaj dodatkowo fronty wodą połączoną z płynem do mycia naczyń (staranie zmieszaj składniki i przelej do butelki z atomizerem). Na koniec staranne przetrzyj szafki miękką ściereczką z mikrofibry lub ręcznikiem papierowym. Będą lśnić.

Czysty okap

Pozbycie się uporczywych zabrudzeń z filtra kuchennego to nie lada wyzwanie, co wcale nie oznacza, że jest niemożliwe. W kłopotliwej sytuacji z pewnością pomoże nam szare mydło. Należy zetrzeć je na tarce, a następnie wiórki rozpuścić w gorącej wodzie. Filtr trzeba moczyć w gotowym roztworze co najmniej przez kilka godzin, a najlepiej przez całą noc. Rano wystarczy je tylko spłukać. Równie skutecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie do czyszczenia filtrów kuchennych sody oczyszczonej. Wystarczy, że zanurzysz kratki filtra w ciepłej wodzie połączonej z sodą oczyszczoną. Gdy mikstura rozpuści nagromadzony tłuszcz, starannie spłucz filtr. Okap ze stali nierdzewnej będzie pięknie błyszczał po przetarciu go olejem. Niewielką jego ilość (maksymalnie kilka kropli) nanieś na ręcznik papierowy i wypoleruj srebrną powierzchnię.

Sprytne sposoby na kuchenkę

©123RF/PICSEL

Technikę czyszczenia dostosuj do materiału, z którego wykonane jest urządzenie. Kuchenkę z płytą ceramiczną trzeba czyścić wyjątkowo delikatnie. Zabrudzenia na powierzchni usuń, przykładając do zabrudzeń mokre ręczniki papierowe te bardziej uporczywe pomoże ci usunąć mieszanka wody z octem, przyrządzona w proporcji jeden do jednego. Efekt gwarantowany! Co z czyszczeniem kuchenki gazowej? Kratki z kuchenki gazowej zamocz na kilka godzin w dużej misce napełnionej octem spirytusowym. Jeśli jego zapach cię drażni, zastąp ocet spirytusowy płynem do mycia naczyń. Rezultaty tego prostego zabiegu bardzo miło cię zaskoczą. Jeśli przetrzesz zabrudzenia szorstkim zmywakiem, w bardzo łatwy i szybki sposób się ich pozbędziesz.

Do czyszczenia płyty indukcyjnej potrzebne ci są z kolei takie akcesoria jak: gąbka, miękka szmatka, ręcznik papierowy, płyn do zmywania naczyń, ocet i specjalna skrobaczka. Zanim zaczniesz czyścić powierzchnię, upewnij się, że płyta całkowicie ostygła. Do zabiegu pielęgnacyjnego użyj gąbki lub ścierki nasączonej wodą z mydłem, aby dokładnie wytrzeć powierzchnię płyty; jeśli to potrzebne, powtórz całą czynność. Opłucz wodą i następnie użyj papierowego ręcznika lub miękkiej szmatki do wypolerowania płyty. Codzienne czyszczenie gwarantuje, że płyta cały czas wygląda nieskazitelnie.

Lodówka na błysk

©123RF/PICSEL

Garść soli rozpuść w kilku litrach ciepłej wody. W gotowej mieszaninie zwilż gąbkę i umyj nią ścianki lodówki.

Nierozcieńczony ocet pomoże ci usunąć wyjątkowo uciążliwe zabrudzenia z lodówki, rozcieńczonym wodą (1:1) możesz przetrzeć szklane półki, a będą pięknie błyszczeć. Spodek z sodą oczyszczoną sprawi, że we wnętrzu lodówki nie będą unosić się niemiłe wonie.

Lśniąca podłoga

Terakota i gres będą lśniły po umyciu ich gorącą wodą z octem. Możesz również dodać łyżeczkę płynu do mycia naczyń, by zniwelować ostry zapach octu. W kilku litrach ciepłej wody możesz ponadto rozprowadzić amoniak. Taką mieszanką umyj glazurę. Panele i drewno myj jak glazurę (czyli wodą z octem). Zwróć uwagę, by mop lub ścierka były bardzo mocno wyżęte. Drewniane podłogi nie lubią zbytniej wilgoci. Rano łatwo usuniesz zabrudzenia, po prostu przecierając kratki szorstkim zmywakiem. Wspaniałym środkiem usuwającym zabrudzenia jest sok z cytryny. Zwilżoną nim szmatką (lub połówką wyciśniętej cytryny) przetrzyj zlew. Okienne tekstylia są magazynem woni i tłustych osadów. Przed ich wypraniem dobrze jest namoczyć je w roztworze płynu do naczyń. Śnieżną biel firankom przywróci zaś namoczenie w sodzie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas