Jak wywabić plamy z leków i maści
Preparaty lecznicze zostawiają trudne do usunięcia przebarwienia. Łatwiej je wywabić od razu po zabrudzeniu, zanim wnikną w tkaninę i wyschną.
Szczególnie ciężko jest usunąć zabrudzenia po środkach zawierających żelazo i tłuste maści, a także po jodynie lub gencjanie. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć, bo zwykłe pranie nie wystarczy.
Po maściach
Maść ichtiolową usuniesz z materiału, mocząc go 2-3 godz. w roztworze pasty BHP (łyżka na litr wody). Pasty możesz też użyć do prania zamiast proszku.
Linomag (i inne tłuste maści) - plamę posyp mąką ziemniaczaną i wetrzyj ją palcami w materiał. Po 30 min wyszczotkuj. Potem mocz 1 godz. w płynie do mycia naczyń (2 łyżki na litr wody), wypierz.
Maść cynkowa: Zeskrob resztki, namocz plamę i potrzyj mydłem galasowym (kostka ok. 6 zł). Do 1 l ciepłej wody dodaj 3 łyżki sody i łyżkę płynu do mycia naczyń, mocz materiał przez 2-3 godz. Wypierz, dodając do wody z proszkiem łyżkę sody (na 2 l).
Plamy na białym płótnie, bawełnie i materiałach o ścisłym splocie z trwałym kolorem usuniesz roztworem octu z wodą (1:1). Materiał gotuj w nim przez 20 min. Potem wypierz jak zwykle.
Po syropach
Wypłucz plamę w chłodnej wodzie, potem przez 3 godz. mocz w wodzie z płynem do prania. Jeśli nie zeszła - przecieraj ją wodą amoniakalną (0,5 l, ok. 8 zł, kupisz w sklepach budowlanych). Amoniak może zniszczyć kolor materiału, dlatego najpierw zrób próbę na lewej stronie tkaniny. Jeśli amoniak nie pomoże, przyłóż watę nasączoną benzyną. Po 10 min wypłucz w ciepłej wodzie z płynem do prania. Wypierz.
Plamy po syropie z sosny albo świerku przetrzyj benzyną do czyszczenia (żywica zmięknie). Wypierz jak zwykle.
Po lekach z alkoholem
Namocz w zimnej wodzie, potem zwilż płynem do naczyń albo szamponem i wypłucz.
Po węglu
Czyść benzyną albo spirytusem, a potem wypierz.
Po preparatach płynnych
Nadmanganian potasu: Plamy zbledną po czyszczeniu sokiem z cytryny (do wyboru) lub papką z 1 łyżki kwasku cytrynowego i 1/2 łyżki wody. Z białego materiału usuniesz je, mocząc go w wodnym roztworze jodku potasu. Rozpuść 20 g jodku (25 g, 12 zł) w 100 ml ciepłej wody. Mocz, aż plama zniknie. Potem wypłucz w zimnej wodzie.
Gencjana: Z białego materiału wywabisz plamy, przykładając papkę z łyżki wody i łyżki sody kuchennej. Po ok. 30 min spłucz wodą, jeśli ślady są widoczne - powtórz. Wypierz jak zwykle. Plamy na materiałach z naturalnych włókien usuniesz, przecierając je zmywaczem do paznokci z acetonem albo papką z sody i wody (2:1). Potem wypierz materiał w proszku lub płynie do prania z wybielaczem.
Rivanol: Z białego materiału wywabisz sokiem z cytryny (albo kwaskiem z letnią wodą), witaminą C w kroplach lub sodą kuchenną (do wyboru). Potrzyj plamę, a potem mocz 1 godz. w letniej wodzie z mydłem dla dzieci. Z kolorowej tkaniny usuniesz plamę, zwilżając ją wodą amoniakalną. Pozostaw na 2 godz. Spłucz wodą i natychmiast nanieś na plamę kilka kropli roztworu pirosiarczynu potasu 6 proc. (do stabilizacji moszczów i win, 10 g, 2 zł). Po 10 min przemyj wodą, wysusz.
Jodyna: Wetrzyj w nią skrobię ziemniaczaną. Potem mocz ok. 2 godz. w zimnej wodzie z dodatkiem skrobi ziemniaczanej (5 łyżek na litr wody), wypłucz i wypierz (zamiast skrobi możesz użyć przekrojonego ziemniaka). Jasny materiał przetrzyj szmatką z wodą utlenioną. Po 10 min przepłucz zimną wodą, upierz. Stare plamy na kolorowym materiale przetrzyj alkoholem, najlepiej czystym spirytusem.
Po lekach z żelazem
Plamę spryskaj sokiem z cytryny lub obłóż ją papką z wody i proszku do pieczenia (łyżeczka wody na łyżkę proszku). Wypłucz, wypierz jak zwykle.
Zanim zaczniesz odplamiać
Aby uniknąć powstania brzydkiej obwódki wokół usuwanej plamy - namaczaj całe ubranie. Nie wkładaj poplamionych rzeczy ani nie zalewaj plam gorącą wodą, jeśli nie jesteś pewna, że to dobry sposób na plamę. Wysoka temperatura może ją utrwalić, podobnie jak prasowanie.