Jak zabezpieczyć okna przed zimą?

Niskie temperatury zagościły już na dobre na zewnątrz, a zima zbliża się wielkimi krokami. Co to oznacza? Trzeba wyciągnąć z szafy ciepłe ubrania, zadbać o odporność i zaopatrzyć się w ochronne kosmetyki. Jednak to nie wszystko. Nie tylko nasz organizm i ciało wymagają solidnego przygotowania na zimę. Zabezpieczenia przed mrozem potrzebują także nasze mieszkania, samochody i podwórka. Mróz i śnieg szczególnie dają się we znaki naszym oknom. Efekt? Pęknięte szyby, zdeformowane uszczelki i zniszczone ramy. By uniknąć tych przykrych konsekwencji, warto solidnie zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami. Podpowiadamy, o czym pamiętać, by nasze okna bez szwanku przetrwały zimę.

article cover
©123RF/PICSEL

Wyczyść dokładnie okna przed nadejściem zimy

©123RF/PICSEL

Dokładne wyczyszczenie okien to pierwszy krok, który należy wykonać w celu zabezpieczenia ich na okres zimowy. Powinny być wyczyszczone w każdym zakamarku. Solidne umycie okna to również przygotowanie go do konserwacji.

Do mycia okien najlepiej używać preparatów pozbawionych rozpuszczalników, środków ściernych i innych silnych substancji chemicznych, które mogą je uszkodzić. Doskonale sprawdzi się tutaj zwykły płyn do mycia naczyń, którego kilka kropel należy rozpuścić w wodzie, a następnie umyć miksturą okno. Do polerowania szyb można użyć specjalnego płynu w sprayu.

Jak myć ramy okien?

Trudne zabrudzenia z ram lub parapetu można usunąć za pomocą niewielkiej ilości mleczka czyszczącego. Całą resztę myjemy wodą z płynem do naczyń.

Jak myć uszczelki?

Na uszczelki bardzo źle działają silne detergenty. Należy je myć, podobnie jak całe okno, wodą z niewielką ilością łagodnego detergentu. Po umyciu i osuszeniu uszczelek zabezpiecz je środkiem ochronnym.

Warto pamiętać

Okien nie powinno się myć w pełnym słońcu i gdy na zewnątrz panuje mróz. Na szybach pozostaną wtedy nieestetyczne zabrudzenia i smugi.

Sprawdź stan techniczny okien

©123RF/PICSEL

Gdy okna są już czyste, można przejść do sprawdzenia ich stanu technicznego. To podstawa zabezpieczenia okna przed zimą. Kontrolę stanu technicznego najlepiej zlecić specjaliście, jeśli sami nie potrafimy tego zrobić. Fachowiec sprawdzi, czy wszystkie elementy okna działają prawidłowo, zabezpieczy je, a także nasmaruje ruchome części i zawiasy okna. Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić kontrolę, zaopatrz się w wazelinę techniczną i smary silikonowe. Pamiętaj, by dokładnie sprawdzić wszystkie elementy okna, a w szczególności zawiasy, uszczelki, klamki, skrzydła i ościeżnice.

Zadbaj o solidne uszczelnienie

Solidne uszczelnienie to najważniejszy element okna. Bez niego okna nie będą dobrze spełniały swojej funkcji, szczególnie zimą. Dlatego podczas kontroli technicznej należy dokładnie ocenić stan uszczelek. Jeśli odchodzą od okna i są powyginane, to znak, że nadają się do wymiany. Gdy zamontujesz nowe uszczelki, umyj je i zabezpiecz specjalistycznym środkiem chroniącym przed wilgocią i szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Dzięki temu zapobiegniesz ich zamarzaniu i odklejaniu się. Utrzymane w dobrym stanie technicznym uszczelki to gwarancja funkcjonalności okna, a w konsekwencji energooszczędność – ciepło na dłużej utrzymuje się w pomieszczeniu.

Zabezpiecz ramy okien

©123RF/PICSEL

Po dokładnym wyczyszczeniu i osuszeniu ram można przejść do ich konserwacji. Użyj do tego specjalnych środków, które kupisz w sklepach przemysłowych i budowlanych. Do zabezpieczenia ram (szczególnie drewnianych) najlepiej zastosować olejki konserwujące, które jednocześnie ochronią je i nadadzą im piękny połysk.

Spryskaj szyby preparatem zapobiegającym zamarzaniu

W czasie niskich temperatur szyby często zamarzają, przez co mogą ulec uszkodzeniu. Ponadto, przez szybę pokrytą szronem i lodem nie może przedostać się do pomieszczenia światło dzienne. By tego uniknąć, po umyciu i wypolerowaniu szyb należy spryskać je preparatem zapobiegającym zamarzaniu.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności okna z pewnością przetrwają zimę!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas