Reklama

Jak zachować biel ubrań? Oto kilka sprawdzonych trików

Choć kochamy białe ubrania, to niestety mają one do siebie to, że szybko szarzeją lub żółkną. Co powinniśmy zatem robić, by zachować nieskazitelną biel na długi czas? Zdradzamy kilka sprawdzonych trików.

Często białe ubrania po kilku praniach tracą swój śnieżnobiały kolor. Zdarza się, że żółkną, szarzeją, a też znacznie ciężej jest pozbyć się z nich powstałych plam. Co zatem powinniśmy robić, aby utrzymać biel na jak najdłuższy czas? Oto kilka sprawdzonych trików.

Białe skarpetki i soda oczyszczona

Posiadacze białych skarpetek wiedzą, jak bardzo problematyczna jest ta część garderoby. Jeśli chodzimy boso, szybko biel skarpetek zamieni się w mniej spektakularną szarość lub biel. Jednak niezastąpiona soda oczyszczona pomoże nam zachować nieskazitelną biel. W tym celu trzeba zamoczyć skarpetkę w ciepłej wodzie, następnie nałożyć na nią sodę, polać cytryny i rozcieramy, aż powstanie jednolita masa. Po kilku minutach należy spłukać ten roztwór i prać skarpetki w temperaturze 40 stopni.

Białe koszule jeszcze bielsze

Reklama

Ta część garderoby również nie należy do najprostszych w utrzymaniu świeżości. Często pod pachami biała koszula nabywa żółtych przebarwień. By zachować biel całej koszuli, a także odbarwić zażółcenia, należy posypać plamę 1 łyżką proszku do pieczenia. Następnie przekroić cytrynę na pół i potrzeć nią zabrudzenie, pozostawić na 15 minut, a następnie wypierać tak, jak zazwyczaj.

Delikatne, białe ubrania

Nawet niewłaściwe pranie białych ubrań może pogorszyć ich jakość. Do tych delikatniejszych warto zastosować domowy, sprawdzony sposób. W celu dokładnego uprania delikatnych, białych tkanin należy wymieszać 1/4 środku do prania z 1/4 szklanki wody utlenionej i dodać to do 2 litrów ciepłej wody. Następnie moczyć ubrania w powstałej mieszance przez około 30 minut, a następnie wypłukać wodą.

Usuwanie krwistych plam z białych ubrań

Jednym z największych problemów podczas prania białych ubrań są ciemne plamy z krwi. Z pomocą przychodzi jednak szare mydło i woda utleniona. W miejsce plamy wystarczy zakroplić odrobinę wody utlenionej, a dla poprawy efektu przemyć zaplamione miejsce zimną wodą z szarym mydłem.

***

Zobacz też:

7 sposobów, by pranie było łatwiejsze

Magia prawdziwej wełny

Sposoby na sfilcowane ubrania

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama