Jak zagęścić trawnik?

Gęsty i zielony trawnik to duma każdego posiadacza ogrodu. Niestety, często zdarza się, że nie wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli: żółknie, pojawiają się na nim przerzedzenia oraz powstają na nim zbite kępy. To wszystko sprawia, że jego kondycja jest zgoła odmienna od tej początkowej. Na szczęście, nie musimy rezygnować z pięknej murawy. Kilka zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że po pewnym czasie odzyska dawny blask. Jak zagęścić trawnik? Jakie są sposoby, by zawsze się wspaniale prezentował? Podpowiadamy.

Trawnik
Trawnik ©123RF/PICSEL

Dlaczego trawnik nie jest okazały?

Suchy trawnik
©123RF/PICSEL

Przyczyn, które powodują, że trawnik nie jest okazały, jest sporo. Najczęstszą przyczyną jest w tym przypadku nieprawidłowa pielęgnacja. Trawnik musi być nawożony specjalnymi preparatami, regularnie podlewany oraz odpowiednio koszony. Te proste czynności sprawią, że trawnik będzie się bardzo dobrze prezentował. Oczywiście, pojawiają się również inne czynniki, które są niezależne od nas, najczęściej dotyczą one gleby ubogiej w minerały, nieprawidłowe ukorzenienie trawy oraz niedostateczne jej napowietrzenie. W takim przypadku należy przeprowadzić renowację trawnika.

Na czym polega renowacja trawnika?

Nakłuwanie trawy
©123RF/PICSEL

Renowacja trawnika to czynności, które pomogą trawnikowi lepiej rosnąć, a tym samym zagęścić. Jednym z takich zabiegów pielęgnacyjnych jest jego regularne koszenie. Jeśli widzimy, że trawnik nie jest w najlepszym stanie, wystarczy skosić go o 1/3 długości. To spowoduje, że trawa się wzmocni, a jej skrócone źdźbła ułatwią kolejne zadania. Jeśli końce trawy schną i są poszarpane, warto przyjrzeć się kosiarce. Musi mieć ona ostre noże; tępe mogą szarpać końcówki źdźbeł i sprawić ich wysychanie albo żółknięcie. Sprawdźmy, czy na pielęgnowanej przestrzeni nie rosną chwasty. Najlepiej je usunąć mechanicznie, wykopując razem z korzeniami, ale zastosować specjalne preparaty, które niszczą niechciane rośliny, ale nie szkodzą murawie. Dodatkowo trzeba zapewnić trawnikowi specjalne związki oraz odżywki, które wspomagają prawidłowy wzrost trawy. Najlepiej, aby posiadały ważne pierwiastki, takie jak: azot, potas, fosfor, magnez i wapń. W sezonie należy stosować specjalne mieszanki średnio raz na trzy tygodnie.

Wertykulacja i podlewanie

Podlewanie trawnika
©123RF/PICSEL

Ziemia, w której rośnie trawa, musi być odpowiednio napowietrzona i przepuszczalna, by woda mogła sięgnąć korzeni i je odpowiednio nawodnić. Jeśli gleba jest zbita, twarda, a jej powierzchnię pokryła darń, trzeba regularnie przeprowadzać zabiegi wertykulacji oraz aeracji. Do tego celu można wykorzystać specjalne urządzenia, jednak ich zakup jest dość kosztowny i raczej opłaca się, jeśli nasz trawnik ma sporą powierzchnię. Na mniejszych murawach sprawdzą się widły albo grabie o ostrych zębach, którymi można nakłuwać zbitą darń. Dzięki temu tlen, promienie słoneczne oraz składniki mineralne wnikną w głębsze warstwy ziemi: poprawi to jej jakość oraz spowoduje prawidłowy rozrost korzeni. Konieczne jest podlewanie trawnika, ponieważ wysokie temperatury wysuszają podłoże, na którym rośnie trawa, co doprowadza do jej więdnięcia i tendencji do przebarwień. W tym celu można użyć zwykłego węża ogrodowego ze zraszaczem. Warto trzymać się dwóch zasad dotyczących podlewania. Po pierwsze należy unikać zabiegu w południe, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze. Po drugie warto podlewać rzadziej, ale obficiej, niż częściej i oszczędniej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas