Jak założyć żywopłot?

Żywopłoty są w ogrodzie idealnym elementem aranżacyjnym łączącym w sobie funkcje ozdobne i praktyczne. Istnieje wręcz niezliczona ilość możliwości zaprojektowania żywopłotu, w zależności od jego przeznaczenia, naszych upodobań oraz możliwości czasowych oraz finansowych. Jest to zagadnienie bardzo obszerne, ponieważ żywopłot jest elementem z założenia wieloletnim, to trzeba kwestię jego zakładania dobrze przemyśleć. W tym krótkim tekście zwrócona będzie uwaga na najważniejsze kwestie, które trzeba przemyśleć zanim weźmiemy się do pracy.

Funkcja żywopłotu

Żywopłoty mogą spełniać rozmaite funkcje w ogrodzie. Mogą odgradzać nas od sąsiadów czy ruchliwej drogi, stanowić granicę działki czy po prostu rozdzielać różne części ogrodu albo nawet rabat. W każdym przypadku stosujemy różne gatunki i inaczej postępujemy z żywopłotem.

Rodzaje żywopłotów

Żywopłoty można podzielić na wiele sposobów, pod względem wysokości i szerokości, funkcji, tego czy są zimozielone czy nie, albo ze względu na pracochłonność przy ich utrzymaniu. Chcąc posadzić żywopłot, aby odgrodzić nasz ogród od ulicy, najlepiej wybrać do tego celu rośliny, które utworzą gęstą i wysoką ścianę. Najlepiej też nadają się do tego rośliny zimozielone, takie jak tuje, świerki, jałowe czy cisy. Dobrą osłonę stanowi też żywopłot z krajowych gatunków jak buk czy grab, których zasuszone liście wiszą na gałązkach przez całą zimę. Wygląda to również efektownie i dobrze spełnia funkcję osłaniającą.

Jeśli mamy dużą działkę i chcemy na jej obrzeżach posadzić żywopłot, a możemy pozwolić sobie na to by był on szeroki na ok. 4-5 m, warto zdecydować się na kilkurzędowy żywopłot nieformowany z krajowych gatunków krzewów. Będzie on stanowił doskonałe miejsce do życia dla ptaków, które się tam zagnieżdżą i będą mieć zapewniony pokarm, a odwdzięczą się nam za to z pewnością pomocą w walce ze szkodnikami oraz pięknym śpiewem. Dodatkowo taki żywopłot nie wymaga wiele pielęgnacji, ponieważ nie trzeba go ani przycinać ani odchwaszczać, a jedynie co kilka lat należy go odmłodzić.

Żywopłoty kwitnące stanowią niezwykle oryginalną dekorację ogrodu. Nadaje się na niego bardzo wiele gatunków krzewów o ozdobnych kwiatach. Dzięki ich zmieszaniu możemy uzyskać różne efekty, dlatego warto zapytać specjalisty lub przeglądać katalogi czy podglądać inne udane aranżacje tego typu. Barwne żywopłoty można też uzyskać z krzewów o kolorowych liściach, dobierając wedle uznania różne odmiany krzewów.

Możliwości jest niezwykle wiele, należy jednak zwrócić w tym wypadku uwagę na odpowiedni dobór roślin, ponieważ jedne rosną szybciej a inne wolniej, mają różne wymagania glebowe i świetlne, różną podatność na choroby i szkodniki. Z tych powodów taki wielogatunkowy żywopłot może sprawiać więcej problemów i wymaga większego zaangażowania z naszej strony w jego pielęgnację.

Ciekawą odmianą takiego żywopłotu jest żywopłot z krzewów o ozdobnych owocach, np. z ognika szkarłatnego, który oprócz tego że jest zimozielony, wiosną pięknie kwitnie a od lata aż do zimy zdobi pięknymi krwiście czerwonymi owocami a dodatkowo świetnie znosi przycinanie.

Kalkulacja kosztów

Przy zakładaniu żywopłotu zawsze musimy się liczyć ze sporym wydatkiem, ponieważ potrzebna jest większa ilość sadzonek. Zależy to od długości i szerokości planowanego żywopłotu. Jeśli zdecydujemy się na wariant z tańszych i bardziej dostępnych roślin to koszt całości będzie stosunkowo niski. Jeżeli chcemy założyć żywopłot jak najtańszym kosztem, najlepiej zdecydować się na zakup sadzonek z „gołym korzeniem”, jakie są dostępne na szkółkach wczesną wiosną oraz w jesieni. Sadzonki sprzedawane w doniczkach są prawie zawsze droższe.

Do kosztów należy doliczyć też odpowiednie przygotowanie terenu: niwelacja, odchwaszczenie, wytyczenie żywopłotu, wykopanie dołków, przygotowanie odpowiedniego dla gatunku podłoża, posadzenie i wyściółkowanie sadzonek. Może się okazać, że koszty tych prac znacznie przewyższą koszty zakupu samych sadzonek.

Pracochłonność pielęgnacji

Jeśli chcemy mieć piękny żywopłot, musimy zastanowić się czy będziemy mogli poświęcić mu więcej czasu niż tylko na konieczne przycinanie. Jeśli nie, najlepiej postawić na wytrzymałe gatunki i odmiany, odporne na choroby i szkodniki, takie jak nasz krajowy buk i grab czy powszechny ligustr.

W przypadku, gdy chcemy mieć gęstą ścianę zieleni przez cały rok i nie poświęcać jej wiele czasu i energii, zamiast eleganckich, ale podatnych na szkodniki jałowców lepiej posadzić cisy lub odporne odmiany żywotnika, jak. np. ‘Brabant’.

Koniecznie musimy się też zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia do przycinania żywopłotu, jeżeli jest on niewielki, wystarczą zwykłe ręczne nożyce, jeśli jednak mamy kilkadziesiąt metrów żywopłotu, który jest też wysoki, lepiej zainwestować w specjalną mechaniczną piłę do jego przycinania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas