Jakie błędy popełniasz w sprzątaniu?

Rutyna, z jaką sprzątamy nasz dom, może stać się naszą drugą naturą. Być może nie przyjdzie nam nigdy na myśl pytanie, czy robimy coś dobrze lub czy możemy robić to lepiej. Możesz wierzyć lub nie, ale istnieją dobre i złe sposoby na odkurzanie, mycie podłogi, szorowanie, odkurzanie i czyszczenie właściwie wszystkiego w domu. Obawiasz się, że wszystko robiłaś do tej pory nie tak? Spójrz, jakie są najbardziej powszechne błędy, które popełniamy w sprzątaniu.

Sprzątanie domu porady
Sprzątanie domu porady© Photogenica

Mycie drewnianej podłogi wodą

Mycie drewnianych podłóg
© Photogenica

Woda jest wrogiem każdej drewnianej podłogi. Choć kuszące jest wziąć mop i wiadro i umyć drewniane czy laminowane podłogi, tak jak linoleum czy płytki, trzeba pamiętać, że takie sprzątanie szkodzi drewnianej podłodze i jest po prostu niepotrzebne. Często zamiataj i odkurzaj ją z odpowiednimi nasadkami, a przecieraj ją wodą tylko wtedy, gdy to konieczne - najlepiej lekko zwilżoną ścierką.

Używanie do odkurzania pasty do polerowania mebli

Czyszczenie mebli
© Photogenica

Pasta do polerowania mebli pięknie pachnie i dzięki niej szafki lśnią, ale powinna być ona stosowana oszczędnie. Większość past dostępnych w sprzedaży zawiera dużą ilość oleju, który może sprawić, że odciski palców na meblach będą bardziej widoczne. Do codziennych porządków wystarczy lekko zwilżona ściereczka.

Ścieranie plam z dywanu i tapicerki

Czyszczenie dywanów
© Photogenica

Plamy się zdarzają. Wszędzie. Nawet na twoim dywanie. W takim przypadku oprzyj się pokusie ścierania jej, ponieważ zniszczy to splot. Zamiast tego osuszaj plamę suchym i czystym ręcznikiem tak długo jak to możliwe. Jeśli trzeba, powtarzaj tę czynność, a w razie konieczności użyj odplamiacza do dywanów, postępując zgodnie z instrukcjami producenta.

Mycie okiem w słoneczny dzień

Mycie okien porady
© Photogenica

Wydaje się oczywiste, że okna należy myć w słoneczny dzień, tak byś widziała co robisz. Jednak prawda jest inna. Gorące powietrze sprawia, że szyby szybciej schną i pozostają na nich smugi. Poczekaj na pochmurny dzień, kiedy temperatura nie przekroczy 21 stopni Celsjusza.

Używanie płynu w sprayu do sprzętów elektronicznych

Czyszczenie urządzeń elektrycznych
© Photogenica

Nie używaj nigdy płynów w sprayu, na przykład płynu do mycia szyb, do czyszczenia telewizora, komórki lub ekranu LCD. Może on je uszkodzić, tak samo jak włókna drewniane z ręcznika papierowego czy chusteczki. Używaj ścierki z mikrofibry, a jeśli jej nie masz – filtru do kawy. Jeśli potrzebujesz dodatkowo środka czyszczącego, użyj roztworu 50/50 z octu spirytusowego w wodzie destylowanej. Zawsze też spryskuj szmatkę, nie ekran.

Mieszanie amoniaku i wybielacza

Zastosowanie amoniaku i wybielacza
© Photogenica

Nie powinno się mieszać środków czyszczących, kropka. Szczególnie jednak należy uważać z produktami na bazie amoniaku w połączeniu z wybielaczem. Takie połączenie może się zdarzyć w kuchni lub łazience, więc przeczytaj uważnie ulotki, zanim zabierzesz się do pracy. Opary z amoniaku w połączeniu z oparami z wybielacza tworzą gaz, który może być bardzo niebezpieczny. Jeśli stwierdzisz, że ty lub któryś z domowników został narażony na wdychanie takiego gazu, opuście miejsce, gdzie powstał ten gaz i zadzwoń pod 112.

Stosowanie środków ścierających do wanny i kafelków

Czyszczenie wanny
© Photogenica

Stosowanie środków lub narzędzi ścierających do porcelanowej wanny czy kafelków jest bardzo często popełnianym błędem. Środki takie usuną uporczywy brud, ale również pozostawią nieciekawy efekt. Oprzyj się pokusie używania ścierających środków i narzędzi i zacznij używać miękkich ścierek w połączeniu z delikatniejszymi środkami w płynie. Twoje kafelki i wanna będą ci wdzięczne.

Odkurzanie w złym kierunku

Odkurzanie porady
© Photogenica

Czy istnieje coś takiego jak zły kierunek odkurzania? Cóż, istnieje lepszy sposób na odkurzanie. Nie odkurzaj prostopadle do listwy podłogowej, w przeciwnym razie będzie się pod nią zbierał kurz i pozostanie tam na zawsze. Zamiast tego odkurzaj równolegle do listew. Następnie zmień kierunek na środku pokoju, aby podnieść, oddzielić i rozplątać włókna.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas