Jakie kwiaty kupować późnią jesienią i zimą: Wskazówki i pielęgnacja

Wydawać by się mogło, że późna jesień i zima nie sprzyjają naszym roślinom. Wszystkie okazy, które rosły w ogródku, już dawno przekwitły, a te zdobiące nasze parapety wewnątrz domu, przechodzą w stan uśpienia. Na szczęście, nie jesteśmy skazani na to, że zimą i jesienią zostaniemy pozbawieni widoku pięknych kwiatów. Możemy udekorować dom roślinami, które właśnie wtedy zaczynają swoje kwitnienie. Przy odrobinie chęci możemy sprawić, że będą cieszyć nasze oczy przez długie, zimowe wieczory. Jakie okazy kwitną późną jesienią i zimą? Jak je pielęgnować? Sprawdźmy.

Chryzantema
Chryzantema ©123RF/PICSEL
Dlaczego kwiaty mają różne kolory?Deutsche Welle

Chryzantemy

Astry
©123RF/PICSEL

Kwiaty te nierozerwalne wiążą się z dniem Wszystkich Świętych. W listopadzie chętnie kupujemy okazałe rośliny, którymi ozdabiamy groby naszych bliskich. Oprócz tego możemy umieścić je w naszym ogrodzie, gdzie będą cieszyć oko pięknymi kwiatami. Warto wiedzieć, że chryzantemy kupione na cmentarnych straganach, nie mogą być wsadzone do gruntu. Gatunki te nie przetrwają mrozów i szybko obumrą. Jeśli chcemy przedłużyć ich trwałość, przed przymrozkami umieśćmy je w domu, a po przekwitnięciu usuńmy martwe części rośliny. Tak przygotowane chryzantemy możemy wsadzić do naszego ogródka wiosną. Oczywiście, możemy też nabyć odmiany mrozoodporne, które mogą przezimować w gruncie bez szwanku. Najlepiej sprawdzi się Rubra, Carmen, Monaco, Madame oraz Madonna. Chryzantema preferuje ziemię żyzną o zasadowym odczynie pH. Wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru.

Astry

Astry są bardzo popularnymi kwiatami, które możemy spotkać na naszych rabatach. Kwitną pod koniec sierpnia i swój wyjątkowy wygląd utrzymują aż do listopada. Większość jej odmian jest mrozoodporna, a ich pielęgnacja jest banalnie prosta. Jeśli chcemy, aby astry zdobiły nasz ogródek, wystarczy wsadzić je do przepuszczalnej gleby o dużym nasłonecznieniu. Rośliny te wymagają częstego podlewania, jednak nie wolno z tym zabiegiem przesadzać, ponieważ ich korzenie są bardzo podatne na gnicie. Chcąc, by astry bujnie rosły, raz na jakiś czas trzeba je odmładzać. W jaki sposób? Wiosną wykopujemy astry i oddzielamy młode części rośliny, które sadzimy w innym miejscu. Wykonując tę czynność, pamiętajmy, aby usunąć martwe liście i łodygi.

Wrzosy

Wrzosy
©123RF/PICSEL

Popularne krzewinki mogą stanowić ciekawe dopełnienie naszego ogrodu. Wrzosy świetnie sprawdzą się w miejscach, które mają suchą, przepuszczalną i nieurodzajną glebę. Dobrze rosną na stanowiskach nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru. Warto wiedzieć, że wrzosy wymagają kwaśnego odczynu pH podłoża. Jeśli taki u nas nie występuje, należy je wymienić. Wystarczy przekopać istniejącą glebę do głębokości 15 cm i zastąpić ją np. torfem. Roślina ta ma bardzo płytki system korzeniowy, dlatego warto podłoże ochronić przed nadmiernym wysuszaniem oraz mrozem. W tym celu wystarczy użyć kory. Zapewniając im takie warunki, możemy cieszyć się pięknem wrzosów nawet do grudnia.

Grudnik

Pochodzący z wilgotnych lasów deszczowych grudnik, nazywany jest również szlumbergerą albo kaktusem Bożego Narodzenia. Chętnie kupujemy go w grudniu, ponieważ wtedy przypada jego kwitnienie. Jest ciekawą rośliną, które składa się z zielonych segmentów, a jej końce pokrywają się czerwonymi, kremowymi lub beżowymi kwiatostanami. Aby grudnik był w dobrej kondycji, musimy zapewnić mu kilka kluczowych warunków. Przede wszystkim potrzebuje jasnego stanowiska i częstego podlewania. Należy robić to w taki sposób, aby podłoże było stale lekko wilgotne. Pamiętajmy, że roślina jest bardzo wrażliwa i nie lubi być przestawiana. Zmiana miejsca może skutkować całkowitym zrzuceniem pąków kwiatowych.

Cyklamen

Cyklamen
©123RF/PICSEL

Cyklamen to roślina, która ma specyficzny kształt kwiatów. Płatki są zrośnięte od dołu, a u górze rozdzielają się. Przyjmują rozmaitą barwę: róż, czerwień, biel, purpurę oraz fiolet. Okres kwitnienia przypada na jesień i jej piękny wygląd utrzymuje się aż do wiosny. Aby jak najdłużej cieszyć się jego oryginalnym widokiem, należy zapewnić mu jasne i chłodne stanowisko, gdzie temperatura nie będzie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Cyklamen wymaga częstego podlewania i nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Najlepiej wykonywać tzw. podsiąk, czyli nalać wodę bezpośrednio do podstawki i czekać aż roślina wchłonie całkowicie jej nadmiar.

Żyworódka

Żyworódka znana jest również pod nazwą kalanchoe. Wiele nieświadomych osób, widząc atrakcyjne pąki kwiatowe tej rośliny, uznaje, że jest to roślina jednoroczna i po przekwitnięciu ją wyrzucają. Ten ogromny błąd warto naprawić – wystarczy poświęcić jej chwilę uwagi, aby żyworódka ponownie zakwitła. Czego wymaga ta ciekawa roślina? Zapewnijmy jej południową ekspozycję, gdzie będzie miała pod dostatkiem światła słonecznego. Musimy na bieżąco usuwać martwe części rośliny, aby zrobić miejsce dla nowych pędów. Trzeba uważać również na podlewanie – żyworódka nie znosi przelewania. Wtedy szybko gnije i obumiera.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas