Jakie prace ogrodowe należy wykonać w marcu?
Kiedy za oknami widoczne są pierwsze oznaki wiosny, to czas na rozpoczęcie prac w ogrodzie. Marzec jest okresem sadzenia roślin, warzyw oraz ziół rozpoczynających okres wegetacyjny, dlatego trzeba stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przygotować ogród do nadchodzącej wiosny.
Spis treści:
Usuwanie okryć zimowych
Jeśli na zewnątrz zrobiło się już dostatecznie ciepło, możesz wykonać pierwsze prace ogrodowe. Na początku usuń okrycia zimowe, które chroniły rośliny przed mrozem i niskimi temperaturami. Zaleca się zdejmowanie ich w dni pochmurne, aby nie narazić roślin na zbyt duże skoki temperatury. Marcowa pogoda bywa kapryśna, stąd zaleca się zachowanie ostrożności, szczególnie wobec delikatnych roślin zimujących, m.in. pustynników lub peonii.
Przycinanie krzewów
Przycinamy krzewy, aby szybciej rosły, a ich kwitnienie było bardziej obfite. W marcu zajmij się krzewami, które rosną późną wiosną oraz latem. Zabieg wykonaj za pomocą ostrego sekatora oraz w czasie ładnej pogody. Przycinanie krzewów wykonuj w łagodny sposób, tak aby nie poszarpać gałęzi, ponieważ zmiażdżone rany goją się o wiele dłużej, a ponadto stanowią ryzyko powstania infekcji bakteryjnej. Czym jeszcze kierować się podczas usuwania pędów? Należy pozbyć się chorych części, które są zdeformowane oraz przemarznięte po zimie. Pamiętaj o odpowiedniej technice cięcia oraz sterylizowaniu narzędzi, co w rezultacie wpłynie na dalszy wzrost krzewów i ich prawidłowy rozwój.
Usuwanie resztek bylin
Jeśli przed zimą nie usunąłeś wszystkich bylin w ogrodzie, to marzec jest odpowiednią porą. Część z nich nie jest w stanie przetrwać siarczystych mrozów oraz niskich temperatur, ale można nimi zasilić kompostownik: oczywiście pod warunkiem, że nie są chore. Jak to rozpoznać? Jeśli byliny pokryte są naciekami lub plamami, jest to oznaka choroby. Należy je spalić lub zakopać głęboko w ziemi, aby odciąć źródło infekcji, na które narażone są młode rośliny.
Przygotowanie gleby
Jeśli nie przygotowałeś gleby na rabatach jesienną porą, to czas najwyższy zrobić to teraz. Podczas zimy gleba zamarza, co przyczynia się do tego, że jej górna warstwa staje się zwarta. Aby umożliwić roślinom zdrowy wzrost oraz prawidłowy rozwój, ziemię należy delikatnie spulchnić. Przekop glebę na głębokość około 20 centymetrów z dodatkiem kompostu, mielonej kory oraz piasku. Możesz w tym celu wykorzystać specjalne narzędzia, np. spulchniacz lub aerator.
Produkcja rozsad
Rozsady to młode rośliny, które możemy znaleźć na rabatach ogrodowych już wczesną wiosną. Dasz radę wyprodukować je samodzielnie na domowym parapecie lub w szklarni, wysiewając nasiona do skrzynek czy doniczek, zapewniając im odpowiednie warunki. Niektóre nasiona nadają się siania bezpośrednio do gruntu, co jest rozwiązaniem o wiele wygodniejszym. Pod koniec marca, gdy mrozy już całkowicie ustąpiły, a ziemia jest odmarznięta, możesz posiać m.in.: czarnuszkę, zielony groszek czy mak polny.
Nawożenie roślin
Końcem marca nawozi się rośliny, które zaczynają wcześniejszą wegetację, czyli krzewy, drzewa, i byliny. To zapewni roślinom odpowiednie odżywienie oraz zabezpieczy glebę. Pamiętaj, że kopanie wkoło roślin grozi uszkodzeniem systemu korzeniowego, dlatego w tych miejscach zastosuj nawożenie powierzchniowe: rozrzuć pod roślinami torf lub kompost. Wcześniej nawóz przekop dokładnie szpadlem: pod większe krzewy możesz dać grubszą warstwę nawozu. Pod iglakami uzupełnij ubytek kory sosnowej, to pomoże w ograniczeniu rozwoju chwastów oraz w utrzymaniu odpowiedniej kwasowości gleby. Natomiast mniejsze rośliny potrzebują tylko kilkucentymetrowej warstwy nawozu.
Zobacz teraz: