Reklama

Jakie rośliny sadzić obok siebie?

Każdy słyszał o korzyściach płynących z sadzenia obok siebie niektórych gatunków roślin oraz o tym, że niektórych z nich blisko siebie sadzić się nie powinno. To wzajemne wpływanie na siebie, w nauce nazywane jest allelopatią. O tym, na czym te korzyści polegają, oraz które rośliny sadzić blisko siebie, przeczytacie w tym krótkim tekście.

Jakie korzyści mogą płynąć z odpowiedniego sąsiedztwa roślin?

Rośliny emitują do atmosfery specyficzne dla każdego gatunku gazy, a do gleby różne aktywne związki chemiczne. Ma to wpływ na samą glebę, organizmy w niej żyjące a także na całe otoczenie roślin. Te związki działają na inne rośliny, rosnące w pobliżu. Oddziaływanie to może być różne: mogą im szkodzić i zwalczać je lub je wspierać, najczęściej jednak są dla innych roślin neutralne. Poznanie tych zależności i odpowiednie ich zastosowanie w praktyce da nam zdrowsze rośliny oraz większe zbiory.

Oprócz korzyści płynących z chemicznych zależności między gatunkami, są też inne, widoczne gołym okiem przykłady, np. osłona przed wiatrem, zacienianie, odstraszanie szkodników. Dobór roślin jest ważny szczególnie na warzywniku, ale również w sadzie czy ogrodzie ozdobnym.

Reklama

Jakie może być niekorzystne wpływanie na siebie roślin?

Przede wszystkim jest to konkurencja o wodę, światło i składniki pokarmowe, co można zminimalizować przez niesadzenie obok siebie gatunków o skrajnych wymaganiach siedliskowych i takich, które mają inne zapotrzebowania na poszczególne minerały.

Wspomniane wydzielanie związków chemicznych, które mogą działać na inne rośliny w ten sposób, że hamują ich wzrost lub nawet powodują ich zamieranie (np. korzenie cebuli wydzielają związki hamujące rozwój fasoli tycznej).

Przykłady korzystnego sąsiedztwa roślin

Mniszek pospolity, uciążliwy chwast na warzywniku i trawniku, bardzo korzystnie wpływa na jabłonie a także wspomaga rozwój pożytecznych dżdżownic w glebie. Dobremu wzrostowi drzew owocowych sprzyjają też rosnące pod nimi: wrotycz, pokrzywa i naparstnica.

Również łubin bardzo dobrze wpływa na drzewa owocowe. Nie powinna jednak rosnąć pod nimi trawa, która hamuje wzrost korzeni, szczególnie młodych jabłoni i grusz.

Mięta

szczególnie korzystnie wpływa na wzrost

roślin strączkowych

, ponadto odstrasza mszyce i mrówki.

Bardzo pożyteczną rośliną jest też aksamitka, która ogranicza rozwój chwastów, odstrasza szkodniki glebowe oraz zwabia nicienie, które dzięki temu można łatwo zniszczyć wyrywając i paląc aksamitki z korzeniami. W rejonach obfitego występowania ślimaków, aksamitki świetnie nadają się do tworzenia zapór-pułapek, ponieważ w pierwszej kolejności padają ofiarą tych żarłocznych stworzeń i łatwo możne je na nich niszczyć.

Czosnek

pomaga wielu innym roślinom na warzywniku a także w ogrodzie i sadzie. Przede wszystkim chroni inne rośliny przed chorobami grzybowymi oraz odstrasza nornice.

Bardzo dobrym sąsiedztwem dla agrestu jest pomidor, którego zapach skutecznie odstrasza wszelkie szkodniki agrestu.

Powyższe przykłady stanowią tylko niewielką część korzyści płynących z odpowiedniego doboru roślin. Oddziaływań takich jest wiele, warto je poznać i stosować, a na pewno wpłynie to na zdrowie i wzrost naszych roślin.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy