Jakie rośliny sadzić obok siebie?

Każdy słyszał o korzyściach płynących z sadzenia obok siebie niektórych gatunków roślin oraz o tym, że niektórych z nich blisko siebie sadzić się nie powinno. To wzajemne wpływanie na siebie, w nauce nazywane jest allelopatią. O tym, na czym te korzyści polegają, oraz które rośliny sadzić blisko siebie, przeczytacie w tym krótkim tekście.

sąsiedztwo roślin warzywnych
sąsiedztwo roślin warzywnych© Photogenica

Jakie korzyści mogą płynąć z odpowiedniego sąsiedztwa roślin?

sadzenie roślin
© Photogenica

Rośliny emitują do atmosfery specyficzne dla każdego gatunku gazy, a do gleby różne aktywne związki chemiczne. Ma to wpływ na samą glebę, organizmy w niej żyjące a także na całe otoczenie roślin. Te związki działają na inne rośliny, rosnące w pobliżu. Oddziaływanie to może być różne: mogą im szkodzić i zwalczać je lub je wspierać, najczęściej jednak są dla innych roślin neutralne. Poznanie tych zależności i odpowiednie ich zastosowanie w praktyce da nam zdrowsze rośliny oraz większe zbiory.

Oprócz korzyści płynących z chemicznych zależności między gatunkami, są też inne, widoczne gołym okiem przykłady, np. osłona przed wiatrem, zacienianie, odstraszanie szkodników. Dobór roślin jest ważny szczególnie na warzywniku, ale również w sadzie czy ogrodzie ozdobnym.

Jakie może być niekorzystne wpływanie na siebie roślin?

grządki warzywne
© Photogenica

Przede wszystkim jest to konkurencja o wodę, światło i składniki pokarmowe, co można zminimalizować przez niesadzenie obok siebie gatunków o skrajnych wymaganiach siedliskowych i takich, które mają inne zapotrzebowania na poszczególne minerały.

Wspomniane wydzielanie związków chemicznych, które mogą działać na inne rośliny w ten sposób, że hamują ich wzrost lub nawet powodują ich zamieranie (np. korzenie cebuli wydzielają związki hamujące rozwój fasoli tycznej).

Przykłady korzystnego sąsiedztwa roślin

mniszek pospolity
© Photogenica

Mniszek pospolity, uciążliwy chwast na warzywniku i trawniku, bardzo korzystnie wpływa na jabłonie a także wspomaga rozwój pożytecznych dżdżownic w glebie. Dobremu wzrostowi drzew owocowych sprzyjają też rosnące pod nimi: wrotycz, pokrzywa i naparstnica.

Również łubin bardzo dobrze wpływa na drzewa owocowe. Nie powinna jednak rosnąć pod nimi trawa, która hamuje wzrost korzeni, szczególnie młodych jabłoni i grusz.

aksamitki
© Photogenica

Bardzo pożyteczną rośliną jest też aksamitka, która ogranicza rozwój chwastów, odstrasza szkodniki glebowe oraz zwabia nicienie, które dzięki temu można łatwo zniszczyć wyrywając i paląc aksamitki z korzeniami. W rejonach obfitego występowania ślimaków, aksamitki świetnie nadają się do tworzenia zapór-pułapek, ponieważ w pierwszej kolejności padają ofiarą tych żarłocznych stworzeń i łatwo możne je na nich niszczyć.

Czosnek

agrest
© Photogenica

Bardzo dobrym sąsiedztwem dla agrestu jest pomidor, którego zapach skutecznie odstrasza wszelkie szkodniki agrestu.

Powyższe przykłady stanowią tylko niewielką część korzyści płynących z odpowiedniego doboru roślin. Oddziaływań takich jest wiele, warto je poznać i stosować, a na pewno wpłynie to na zdrowie i wzrost naszych roślin.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas