Jakie są zalety czytania książek?

O zaletach wynikających z czytania książek można byłoby rozprawiać długo i wbrew pozorom - pod względem korzystnego wpływu na mózg - nigdy nie dorówna im nawet najbardziej nowoczesny telewizor. Książki kształtują i wzbogacają wyobraźnię; stymulują do pracy neurony; rozwijają zdolność myślenia analitycznego oraz poprawiają koncentrację i pamięć. Poza tym pomagają nabyć biegłość w pisaniu, sprawiają, że stajemy się ciekawymi rozmówcami (sprawnie żonglującymi argumentami!), doskonale nas relaksują, a nawet budują poczucie własnej wartości. Dlatego choćby z tym powodów warto miłość do książek pielęgnować w sobie od dziecka i wpajać ją swojemu potomstwu, przyjaciołom i partnerom. Z czytania nigdy się nie wyrasta, ono nigdy się nie nudzi i zawsze ubogaca.

Książki bawią i uczą
Książki bawią i uczą ©123RF/PICSEL

Czytanie książek: Najlepszy trening dla mózgu

Książki poprawiają humor
©123RF/PICSEL

Choć statystyki są nieubłagane i ewidentnie pokazują, że książki często przegrywają w starciu najnowszymi wynalazkami technologii - telewizorami czy komputerami - to ich miłośników nie brakuje. W końcu nie bez powodu wskazuje się, że stanowią najlepszą gimnastykę dla mózgu i stymulują go do wytężonej pracy. W przeciwieństwie do gotowych obrazów prezentowanych na szklanych ekranach, czytanie wymaga różnych aktywności i pobudza wyobraźnię. Odbiorca niejako przenosi się do opisywanych miejsc zdarzeń i obserwuje je oczyma wyobraźni, sympatyzuje z bohaterami, przeżywa wraz z nimi rozterki czy radości, podziwia piękno natury, itd. Właśnie z tych powodów specjaliści wiążą zdolność obrazowego i analitycznego myślenia z czytaniem książek. Stymulowane na wielu poziomach neurony chłoną wiedzę i "uczą" się odnajdywać w różnych sytuacjach, co bezpośrednio przekłada się na biegłość w radzeniu sobie z zadaniami, wymaganiami i problemami w realnym życiu.

Czytanie rozwija wyobraźnię

Książki uchylają furtkę do bogatej wyobraźni. Czytelnik wizualizuje w swojej głowie opisywane miejsca, osoby czy zdarzenia; a nawet słyszy dźwięki, o których mowa na kartach książki i czuje zapachy. To sprawia, że stajemy się bardziej świadomi siebie tego, co nas otacza. Lepiej rozumiemy świat i jego problemy oraz bardziej doceniamy piękno natury. Poza tym wiedzę i doświadczenia wyciągnięte z książek mniej lub bardziej świadomie wykorzystujemy w codziennym życiu - lepiej radzimy sobie w trudnych sytuacjach, a niektóre z nich jesteśmy nawet w stanie przewidzieć.

Czytanie stymuluje koncentrację i pamięć

Czytaj dzieciom
©123RF/PICSEL

Książki nie tylko wzbudzają nasze zainteresowanie, ale także - co idzie z nim w parze - zupełnie naturalnie stymulują koncentrację i pamięć. Prezentują różne wątki, a tym samym wymagają skupienia i uczą wieloaspektowej analizy oraz dogłębnego spojrzenia na ludzi i otaczającą rzeczywistość. Nic zatem dziwnego, że książka czytana w dzieciństwie potrafi "utkwić" w głowie na długie lata. Lektury zapadając nam w pamięć, kształtują nasz intelekt i rzeźbią nasze postawy.

Czytanie to furtka do wiedzy

Czytanie książek to fundament gruntownej wiedzy. Im bardziej jesteśmy wprawni w tym hobby, tym więcej prawd o otaczającym świecie i drugim człowieku odkrywamy. Książki są osadzone w rozmaitych czasach; prezentują też rozmaite wątki, zachowania czy miejsca. Dzięki temu lepiej odnajdujemy się w życiu w napotkanych na drodze sytuacjach. Z kolei wysokospecjalistyczna literatura to klucz do kariery i osiągnięcia fachowości w obrębie danej profesji.

Czytanie książek sprawia, że stajemy się lepszymi rozmówcami

Czytanie książek naturalnie dostarcza nam ciekawych tematów do dyskusji i sprawia, że stajemy się bardzo ciekawymi rozmówcami wyjątkowo sprawnie żonglującymi argumentami. Warto wybierać książki dotykające różnych dziedzin życia - zarówno te ściśle specjalistyczne, jak i biograficzne, historyczne, psychologiczne czy dobre kryminały. Każda z nich na swój sposób poszerza horyzonty i wiedzę oraz wzbogaca słownictwo i nasze zainteresowania. Pamiętaj, że książki to doskonały sposób do walki z nieśmiałością i nawiązywania kontaktów towarzyskich.

Czytanie poprawia biegłość pisania

©123RF/PICSEL

Czytanie nie tylko doskonali mózg, analityczne myślenie piękne wysławianie, ale także wprawia nas w pisaniu. Dzięki nabytemu słownictwu i wiedzy, znacznie łatwiej przelewać myśli na papier. Zasada ta dotyczy nie tylko miłośników pióra, ale ogólnego kształcenia. Mówienie zawsze powinno iść w parze z pisaniem i słuchaniem - zwłaszcza w kontekście edukacji języka obcego.

Czytanie buduje poczucie własnej wartości

Większa wiedza czerpana z książek bezpośrednio przekłada się na poczucie własnej wartości - doskonałe odnajdywanie się w problematycznych sytuacjach, w towarzystwie, zadowolenie z siebie i szeroko rozumianą wysoką samoocenę.

Czytanie daje satysfakcję

Nie można nie wspomnieć, że czytanie daje ogromną satysfakcję i pozwala przełamać codzienną monotonię życia. Książki uczą, bawią, dają szansę przeniesienia do zupełnie innego świata, poznania ciekawych bohaterów i oderwania się od codziennych problemów. Same profity!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas