Jakie storczyki można uprawiać w ogrodzie?
Storczyki to piękne rośliny, które chętnie uprawiane są w ogrodach. Ich pielęgnacja nie jest wymagająca, ale należy zapewnić im odpowiednie warunki. Odwdzięczą się pięknym kwitnieniem i będą stanowić wyjątkową ozdobę. Poniżej podpowiadamy, jakie gatunki storczyków nadają się do sadzenia w ogrodzie i jak o nie zadbać.
Spis treści:
Czy storczyki można sadzić w ogrodzie?
Istnieją gatunki storczyków, dla których ogrodowe warunki będą idealne. Nie każdy bowiem rodzaj orchidei nadaje się do uprawy przydomowej. Na początku lepiej rozpocząć przygodę od prostszych i mniej wymagających orchidei, zaliczyć można do nich m.in. kukułkę szerokolistną czy pleione. Jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki, to z pewnością będą cieszyć twoje oko przez długi czas.
Pleione formosana idealna do ogrodu
To niewysokie storczyki, występujące w niektórych górach Chin, a także porastające zbocza Himalajów. Zachwycają swoim charakterystycznym wyglądem i dlatego są chętnie wybieranym gatunkiem storczyka do ogrodu. Wczesną wiosną z bulw orchidei wyrastają pędy barwy czerwonej, żółtej, a także różowej, które docelowo mają średnicę około 10 centymetrów. Nie są one przystosowane do niskich temperatur, dlatego w ogrodzie najlepiej posadź je w okolicach maja.
Ten rodzaj storczyków wymaga lekko zakwaszonej gleby z dodatkiem żwiru i kompostu. Stanowisko dla tych roślin powinno być lekko zacienione i osłonięte od wiatru. Trzeba je podlewać dwa razy w tygodniu, a jeśli dni są upalne, to nawet codziennie. Pamiętaj o tym, aby nie dopuścić do zalania systemu korzeniowego. Jeszcze przed pojawieniem się pierwszych przymrozków pleione należy przenieść do domowego zacisza, w przeciwnym razie obumrą.
Kukułka szerokolistna
To orchidea występująca w naturze na podmokłych łąkach, ale można uprawiać ją także w ogrodzie. Ma ona szerokie liście w kolorze głębokiej zieleni i osiąga wysokość do 60 centymetrów. Na jednym pędzie znajduje się około 30 drobnych fioletowych kwiatów. Roślina jest prosta w uprawie, a na zewnątrz może występować między majem a lipcem. Należy zapewnić jej żyzne i wilgotne podłoże, a także systematyczne nawadnianie (dwa razy w tygodniu). Do nawożenia kukułki szerokolistnej używaj tylko specjalnych nawozów do tego przeznaczonych. Mają one odpowiedni skład, zgodny z potrzebami tych roślin.
Bletilla pasiasta
Pochodzi z terenów Azji, a swoją popularność zawdzięcza temu, że szybko się rozrasta i łatwo zakwita. Orchidea osiąga wysokość do 50 centymetrów, a jej kwiaty są w odcieniu różu, fioletu lub bieli, mają średnicę do pięciu centymetrów szerokości. Bletilla pasiasta potrzebuje zacienionego miejsca, a gleba powinna być bogata w próchnicę, przepuszczalna i zawsze lekko wilgotna. Wymaga podlewania dwa razy w tygodniu, natomiast latem, kiedy temperatura jest bardzo wysoka - codziennie.
Jak przesadzać storczyki?
Storczyki nie lubią przesadzania ani zmiany stanowiska. Jednak te, które posadzone są w ogrodzie, zimą muszą trafić do ciepłego pomieszczenia. Jak sobie poradzić z tym problemem? Mianowicie storczyki najlepiej posadzić w doniczce i w takiej formie umieścić w ziemi, a jesienią wykopać i przenieść do ciepłego pomieszczenia lub postawić na parapecie.
Zobacz też: